Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-22, 13:30 Autor: PAP

Prymas podziękował medykom za zmaganie się o pacjentów podczas pandemii i wojny w Ukrainie (krótka3)

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze podziękował medykom za zaangażowanie w ratowanie pacjentów podczas pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Określił to jako heroiczne zmaganie się o człowieka.

„Dziękuję, że pomimo wciąż niestety utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum konkretne osoby, którym służycie” - powiedział arcybiskup, przewodniczący mszy, która była centralnym punktem pielgrzymki.


W homilii prymas zaznaczył, że z samej swej istoty służba zdrowia jest właśnie służbą – konkretnemu człowiekowi. Nawiązując do słów papieża Franciszka powiedział, że działając w ochronie zdrowia trzeba to robić z miłością i zawsze „stawiać chorego przed chorobą”.


„Ja dziś przywołując tutaj te słowa Ojca Świętego Franciszka, wypowiadam je z głęboką świadomością tego wszystkiego z czym mieliśmy do czynienia w tych minionych dwóch latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego więc zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dzisiaj, w czasie tej okrutnej wojny w Ukrainie i tego ogromu dobra, ogromu tej pomocy, także medycznej, chciałbym powtórzyć więc wam za to +dziękuję+, że stawiacie chorego przed chorobą” - powiedział abp Polak.


„Dziękuję, że pomimo wciąż niestety utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum osoby, konkretne osoby, którym służycie. To z pewnością podoba się Panu Bogu, ale to także w istocie ocala człowieczeństwo” - dodał prymas.


„Owszem – można dyskutować jak pomagać, jak leczyć, jak to robić kiedy ma się też niewystarczające środki i trzeba się domagać bardziej spójnej i wydajnej reformy całego systemu ochrony zdrowia, ale trzeba pamiętać, że w tym wszystkim, co jako służba zdrowia czynicie (...)” - mówił i dodał, że chodzi nie tylko o leczenie ciała, ale też „terapię ludzkiej godności”. W takiej służbie widać, że medycyna jest sztuką, angażującą głowę i serce, wiedzę i współczucie, kompetencje i empatię – wskazał prymas. (PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ itm/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 09:20 Bieszczady/ Dobre warunki dla turystów; możliwe burze W Bieszczadach i Beskidzie Niskim panują dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. 'Po południu we wtorek mogą pojawić się burze' - powiedział… » więcej 2022-07-05, godz. 09:20 Białoruś zakazała udziałowcom z "nieprzyjaznych" krajów sprzedawania aktywów firm Władze Białorusi poinformowały we wtorek o zakazie sprzedawania udziałów przez zagranicznych akcjonariuszy w 190 firmach; jest to reakcja na sankcje zachodnie… » więcej 2022-07-05, godz. 09:20 Müller o SP: tworzenie niepokoju na zewnątrz dla zaznaczenia odrębności politycznej w historii polskiej polityki źle… Ceniłbym opinie Solidarnej Polski, gdyby padały na zamkniętych spotkaniach, a nie budowały niepokój na zewnątrz. Takie działanie dla budowania odrębności… » więcej 2022-07-05, godz. 09:10 Müller o inflacji: to obecnie najważniejsze wyzwanie dla rządu, ale trudno powiedzieć, kiedy minie jej szczyt Walka z inflacją i drożyzną to obecnie najważniejsze wyzwanie dla rządu; ale nikt nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi; kiedy może być szczyt… » więcej 2022-07-05, godz. 09:10 We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się tzw. ustawą sankcyjną. Proponowane zmiany zakładają stworzenie możliwości powołania tymczasowego zarządu przymusowego… » więcej 2022-07-05, godz. 09:00 Opolskie/ Silny deszcz i burze w całym regionie Dla całego województwa na wtorek IMGW-PIB wydało ostrzeżenia przed burzami i silnymi opadami deszczu, z możliwym gradem - poinformowało Wojewódzkie Centrum… » więcej 2022-07-05, godz. 09:00 Zachodniopomorskie/ Egzaminy na prawo jazdy odwołane Egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane ze względu na niedobór egzaminatorów - poinformowały na swoich stronach internetowych WORD w Szczecinie i Barlinku… » więcej 2022-07-05, godz. 08:50 TUMI ustanawia oficjalne partnerstwo z Tottenham Hotspur (MediaRoom) TUMI wesprze ten klub piłkarski w jego przedsezonowej wizycie w Korei w przyszłym miesiącu. » więcej 2022-07-05, godz. 08:40 Czarnek: jedyny program PO to pucz, zamach stanu i łamanie przepisów prawa Jedyny program PO to pucz, zamach stanu i łamanie przepisów prawa - ocenił we wtorek w PR24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ktoś, kto nawołuje… » więcej 2022-07-05, godz. 08:40 Politico: rosyjscy Żydzi uciekają z kraju z obawy, że staną się kolejnym celem Kremla Wraz z szalejącą wojną, która trwa na Ukrainie piąty miesiąc, i represjami skierowanymi przeciwko wolnościom obywatelskim w kraju, rosyjscy Żydzi obawiają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »