Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-22, 09:24 Autor: PAP

Niedziela (22.05) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Radzie Najwyższej Ukrainy w Kijowie. Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny [fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP]
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Radzie Najwyższej Ukrainy w Kijowie. Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny [fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP]
W szwajcarskim Davos rozpoczyna się w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne [fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER]
W szwajcarskim Davos rozpoczyna się w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne [fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER]
(17:30) Prezydent Duda: nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie to wejście na wyższy poziom

Obowiązujący od 1992 roku polsko-ukraiński traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie znakomicie spełnił swoje zadanie; chcę, aby nowy traktat był wejściem na wyższy poziom - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Dowiedz się więcej.

(15:30) Prezydent: wojna w Ukrainie będzie trwała, jeśli wspólnota międzynarodowa nie przyczyni się do jej zakończenia

Rosja jest bardzo silna, ludna i wojna w Ukrainie będzie trwała, jeśli wspólnota międzynarodowa nie przyczyni się do jej zakończenia; apeluję do całego świata o to, by kierować cały czas pomoc militarną do Ukrainy - mówił w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda.

Dowiedz się więcej.

(14:00) Ukraina/ Prezydent Zełenski: dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w niedzielę, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, wszystkim Polakom za wsparcie udzielone jego krajowi i rodakom podczas wojny. Tekst przemówienia Zełenskiego w Radzie Najwyższej opublikował na Facebooku zastępca szefa jego kancelarii Andrij Sybiha.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Prezydent RP Andrzej Duda zapewnił Ukraińców, że ich krewni, zmuszeni do wyjazdu do Polski, nie są tam uchodźcami, lecz gośćmi – napisał na Twitterze deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej Roman Hryszczuk. Podziękowania od wszystkich Ukraińców - dodał.

"Duda: Drodzy Ukraińcy, wasi krewni – żony, rodzice, dzieci – którzy zostali zmuszeni do wyjazdu do Polski, nie są w naszym kraju uchodźcami. Są naszymi gośćmi!” - zacytował polskiego prezydenta Hryszczuk.

Dowiedz się więcej.

(13:00) Ranking WTA - Świątek nieprzerwanie na czele

Od 4 kwietnia Iga Świątek nieprzerwanie prowadzi w światowym rankingu tenisistek. Polka jest na czele także w najnowszym notowaniu, opublikowanym wyjątkowo w niedzielę ze względu na inaugurację wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu.

Dowiedz się więcej.

(12:50) Prezydent Duda spotkał się w Kijowie z prezydentem Zełenskim

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała Kancelaria Prezydenta na Twitterze. Wcześniej polski przywódca wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Dowiedz się więcej.

(11:20) Szef MON: w sobotę 1600 osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Tylko w sobotę 1600 osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; to dopiero początek naboru; do końca roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc, w przyszłym będziemy zwiększać tę liczbę - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

Dowiedz się więcej.

(8:10) Japonia/ Trzęsienie ziemi o sile 6 w pobliżu Fukushimy

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,0 nawiedziło w niedzielę okolice Fukushimy w Japonii. Nie wydano ostrzeżenia o tsunami, nie ma także doniesień o ewentualnych szkodach lub obrażeniach - poinformowała agencja Kyodo.

Dowiedz się więcej.

(7:40) W niedzielne popołudnie w pobliżu Ziemi przeleci planetoida o wielkości ponad kilometra

Spora planetoida (asteroida) przemknie w kosmosie w pobliżu naszej planety w niedzielne popołudnie o godz. 16:26 naszego czasu (godz.14:26 czasu uniwersalnego). Ma ona średnicę ponad jednego kilometra. To największe z tego typu ciał przelatujących w pobliżu Ziemi w ostatnich miesiącach.

Dowiedz się więcej.

(7:10) 5 lat temu zmarł Zbigniew Wodecki

Jak ktoś nie ma tremy, to uważam, że jest słabym artystą, bo nie ma wyobraźni – mówił w rozmowie z PAP w 2015 r. Pięć lat temu, 22 maja 2017 r., zmarł Zbigniew Wodecki, jeden z najpopularniejszych i najbardziej zasłużonych muzyków polskiej sceny. Potrafił śpiewać dla prawie każdej publiczności z równym sukcesem - powiedział o nim dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Dowiedz się więcej.

(7:00) Szwajcaria/ Rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

W szwajcarskim Davos rozpoczyna się w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-06-30, godz. 07:10 Kard. Nycz zaprosił Ukraińców przebywających w Polsce na pielgrzymkę na Jasną Górę Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę - powiedział metropolita… » więcej 2022-06-30, godz. 07:10 Podkarpackie/ Po wypadku nieprzejezdna dk nr 19 koło Krosna Po wypadku w czwartek nieprzejezdna jest droga krajowa nr 19 w Tylawie koło Krosna (Podkarpackie). » więcej 2022-06-30, godz. 07:00 Szefowa KBW dla "DGP": Im dłuższy czas między wyborami, tym lepiej Przy wyborczej kumulacji rośnie ryzyko błędów ludzkich, a to może mieć znaczenie, zwłaszcza w przypadku wyborów samorządowych, gdzie różnica głosów… » więcej 2022-06-30, godz. 07:00 Rusecka dla "GPC": Musimy zmobilizować struktury partyjne Rutyna w działaniu bywa zgubna. Potrzebni są ludzie z zewnątrz, politycy, którzy pracują w innych województwach, mają inną perspektywę - mówi wicerzeczniczka… » więcej 2022-06-30, godz. 07:00 Niemcy/ Naukowcy i artyści apelują o zawieszenie broni na Ukrainie; ambasador Ukrainy: idźcie do diabła Państwa wspierające Ukrainę militarnie muszą zadać sobie pytanie, jaki cel chcą osiągnąć; zwycięstwo Ukrainy jest nierealne, konieczne jest natychmiastowe… » więcej 2022-06-30, godz. 07:00 W. Brytania/ Polska chce sprowadzić szczątki Mieczysława Pieriejasławskiego-Jałowieckiego - człowieka, który wykupił… Choć Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki - człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte - został nieco zapomniany, jego zasługi dla odrodzonego w… » więcej 2022-06-30, godz. 07:00 Sondaż dla "Super Expressu": Drożyzna zabiera nam wakacje Porcja ryby za 150 zł i gofr z bitą śmietaną za 35 zł są już normą w rodzimych kurortach - pisze w czwartek 'Super Express'. Dziennik przytacza sondaż… » więcej 2022-06-30, godz. 06:50 Szefowa MRiPS spotka się w czwartek z minister polityki społecznej Ukrainy Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotka się w czwartek w Warszawie z minister polityki społecznej Ukrainy Maryną Lazebną. Tematem rozmów… » więcej 2022-06-30, godz. 06:50 "DGP": Aplikacja mObywatel mogłaby zaoferować więcej Branża chwali rządowy projekt ustawy zwiększający zakres stosowania dokumentów elektronicznych. Ale chciałaby pójść krok dalej - informuje w czwartek… » więcej 2022-06-30, godz. 06:40 Badanie: aż 66 proc. firm nadal korzysta z faktur papierowych Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzystaja z faktur papierowych. Tylko 17 proc. firm wystawia je jedynie w formie elektronicznej - wynika z badania dotyczącego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »