Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-22, 00:50 Autor: PAP

Kumoch: w niedzielę prezydent Andrzej Duda spotka się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim

Prezydent Andrzej Duda złoży w niedzielę wizytę w Kijowie; wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy i spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w nocy z soboty na niedzielę o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie.


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przekazał PAP, że prezydent wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. "Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny" - mówił Kumoch.


"W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy" - powiedział prezydencki minister.


Zapowiedział także, że prezydent spotka się w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.


Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia - razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą - wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


Prezydenci odwiedzili też wówczas podkijowskie miejscowości - Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.(PAP)


autorka: Aleksandra Rebelińska


reb/ ts/ jm/


Kraj i świat

2022-06-30, godz. 06:50 Szefowa MRiPS spotka się w czwartek z minister polityki społecznej Ukrainy Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotka się w czwartek w Warszawie z minister polityki społecznej Ukrainy Maryną Lazebną. Tematem rozmów… » więcej 2022-06-30, godz. 06:50 "DGP": Aplikacja mObywatel mogłaby zaoferować więcej Branża chwali rządowy projekt ustawy zwiększający zakres stosowania dokumentów elektronicznych. Ale chciałaby pójść krok dalej - informuje w czwartek… » więcej 2022-06-30, godz. 06:40 Badanie: aż 66 proc. firm nadal korzysta z faktur papierowych Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzystaja z faktur papierowych. Tylko 17 proc. firm wystawia je jedynie w formie elektronicznej - wynika z badania dotyczącego… » więcej 2022-06-30, godz. 06:40 Wiceszef MSZ: ustalenia na szczycie NATO są dopasowane do obecnej architektury bezpieczeństwa Ustalenia na szczycie NATO są dopasowane do obecnej architektury bezpieczeństwa - ocenił w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, który decyzje ws. obecności… » więcej 2022-06-30, godz. 06:40 100 lat temu urodził się Miron Białoszewski 'Miron - największy polski poeta prywatny' - napisała o Mironie Białoszewskim prof. Maria Janion. 30 czerwca mija 100 lat od urodzin autora 'Obrotów rzeczy'… » więcej 2022-06-30, godz. 06:40 Neonatolog: Każda mama wcześniaka ma prawo do skorzystania z banku mleka kobiecego Każda mama wcześniaka ma prawo do skorzystania z banku mleka kobiecego. Obawiamy się jednak, że nie wszystkie pacjentki mające problemy z laktacją o tym… » więcej 2022-06-30, godz. 06:30 SG: w czwartek kończy się budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej W czwartek kończy się budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Czwartek to… » więcej 2022-06-30, godz. 06:30 Eksperci: alarmująca liczba Polaków z przewlekłą chorobą nerek; konieczna poprawa jej wykrywalności Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpią co najmniej 4,7 mln Polaków, a 95 proc. o tym nie wie. Konieczne są badania przesiewowe w grupach ryzyka, zwłaszcza… » więcej 2022-06-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: groźne burze możliwe na zachodzie, największy upadł na wschodzie Groźne burze z gradem i silnymi porywami wiatru, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak, prognozowane są w zachodniej połowie kraju, szczególnie… » więcej 2022-06-30, godz. 06:20 Fale gorąca mogą dotykać setek milionów ludzi rocznie W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać i tylko w Azji Południowej będą dotykały pół miliarda ludzi rocznie, a to spowoduje głód… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »