Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-20, 09:20 Autor: PAP

Rzeszów/ „Lotniczy piątek” na początek Pikniku Nauki „Eksploracje”

Jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, jak działa tunel aerodynamiczny – m.in. tego będzie się można dowiedzieć podczas „Lotniczego piątku”, który odbędzie się w piątkowe popołudnie na Politechnice Rzeszowskiej. Wydarzenie to otworzy sobotni Piknik Nauki „Eksploracje”.

„Lotniczy piątek odbędzie się na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, w budynku L, przy al. Powstańców Warszawy 8. Wstęp jest bezpłatny.


Jak przekazał rzecznik uczelni Damian Gębarowski, w tym miejscu stanie punkt informacyjny i będą formowane grupy uczestników, które następnie przez przewodników uczelni będą oprowadzane po laboratoriach wydziału m.in. laboratorium robotyki, laboratorium badań i kontroli pojazdów czy laboratorium instalacji pokładowych.


„Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć z bliska samoloty oraz dowiedzieć się m.in., jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów oraz start i lądowanie samolotu na wybranym lotnisku w symulatorze lotu. Pasjonatów motoryzacji z pewnością zainteresuje kultowy już fiat Cinquecento przerobiony na samochód elektryczny” – zapowiadał Gębarowski.


Dodatkową atrakcją „Lotniczego piątku” będzie obecność Koła Naukowego Euroavia Rzeszów, łazika marsjańskiego od Legendary Rover Team oraz bolidu PRz Racing Team.


Z kolei w sobotę w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku odbędzie się Piknik Nauki „Eksploracje”, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki oraz propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej.


Organizatorami pikniku są: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie EKOSKOP i Stowarzyszenie ExploRes.


Jak zapowiadają organizatorzy, na tegoroczną edycję wydarzenia zostało zaplanowanych ponad 60 stoisk, a udział w niej zgłosiło prawie 70 popularyzatorów nauki z Polski.


„Po raz pierwszy na pikniku pojawią się stoiska warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie stoisk Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji” – zwrócili uwagę organizatorzy.


Główna część pikniku odbędzie się pod hasłem „Sobota pełna wrażeń”. W programie znalazły się pokazy naukowe, mikroprelekcje, warsztaty poznawcze, interaktywne ekspozycje, prezentacje urządzeń, instalacji i przyrządów służących do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji.


„Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości” – wyliczali organizatorzy.


Ich zdaniem tegoroczna edycja będzie wyjątkowa ze względu na obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. I tak np. w specjalnej strefie „Łukasiewicz” znajdą się stoiska instytucji noszących jego imię m.in. Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych z Krosna.


Z kolei następnego dnia imprezy Uniwersytet Rzeszowski zaprosi przed południem do Zakładu Nauk o Człowieku Instytutu Nauk Medycznych na „Medyczną niedzielę”, w czasie której odwiedzający biorąc udział w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych i studentów kierunków medycznych uniwersytetu będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro.


Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: minister edukacji i nauki, wojewoda rzeszowski, marszałek województwa podkarpackiego, prezydent Miasta Rzeszowa, starosta rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”. (PAP)


autorka: Agnieszka Pipała


api/ agt/


Kraj i świat

2022-07-01, godz. 05:50 Wimbledon - w piątek zagra sześcioro Polaków W piątek na trawiastych kortach Wimbledonu zaprezentuje się sześcioro polskich tenisistów. Będą to uczestnicy rywalizacji w deblach i mikstach - Łukasz… » więcej 2022-07-01, godz. 05:50 Wirusolog: Monitoring ścieków źródłem informacji o koronawirusie. Epidemia wciąż trwa Monitoring ścieków jest cennym źródłem informacji o koronawirusie. Widać powolny wzrost stężenia RNA wirusa w ściekach, co oznacza, że epidemia w dalszym… » więcej 2022-07-01, godz. 05:30 Spadkobiercy Michaela Jacksona oskarżają byłego narzeczonego La Toyi Jackson o obrabowanie willi artysty Zdaniem rodziny Jacksona były partner siostry króla popu tuż po jego śmierci zamieszkał w jego rezydencji i okradł ją z osobistych przedmiotów zmarłego… » więcej 2022-07-01, godz. 05:10 USA/ 650 osób zginęło w 2021 roku próbując nielegalnie przedostać się z Meksyku Podczas prób przekroczenia granicy Meksyku z Stanami Zjednoczonymi w 2021 roku zginęło 650 osób - poinformował Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (… » więcej 2022-07-01, godz. 05:00 UE/ Rzeczniczka praw obywatelskich wzywa do poszukiwań korespondencji von der Leyen z szefem Pfeizera Rzeczniczka praw obywatelskich Unii Europejskiej Emily O'Reilly wezwała unijnych urzędników 'do bardziej szczegółowych poszukiwań” korespondencji szefowej… » więcej 2022-07-01, godz. 04:50 Korea Płn./ Władze: Kontakt z "obcymi rzeczami" przyczyną pierwszej fali Covid-19 Korea Północna oświadczyła w piątek, że pierwsza fala pandemii Covid-19 w tym kraju rozpoczęła się od osób, mających kontakt z 'obcymi rzeczami' w pobliżu… » więcej 2022-07-01, godz. 03:40 Ukraina/ Szef Enerhoatomu: brak połączenia z MAEA to wina odłączenia operatora telekomunikacyjnego Prezes ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin poinformował w nocy z czwartku na piątek, że ze względu na odłączenie operatora telekomunikacyjnego Vodafone… » więcej 2022-07-01, godz. 01:10 Francja/ Film "Prezydent, Europa i wojna" ujawnia kulisy rozmów Macrona z Putinem, Scholzem, Johnsonem i Zełeńskim Wyemitowany w czwartek francuski film dokumentalny 'Prezydent, Europa i wojna' ujawnia kulisy rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji… » więcej 2022-07-01, godz. 00:30 Izrael/ Jair Lapid objął stanowisko premiera Jair Lapid o północy z czwartku na piątek objął funkcję szefa rządu Izraela, zastępując Naftalego Beneta - poinformowała izraelska prasa. Zmiana na stanowisku… » więcej 2022-07-01, godz. 00:00 PSP: 900 interwencji strażaków po czwartkowych burzach 900 razy interweniowali strażacy po czwartkowych burzach, które przeszły nad Polską - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »