Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-20, 06:20 Autor: PAP

Lancet: 11 proc. hospitalizowanych z powodu COVID-19 nie wróciło do pracy po dwóch latach od zachorowania

Dwa lata po przebyciu choroby COVID-19 ponad połowa hospitalizowanych (55 proc.) zgłasza, że nie ustąpił przynajmniej jeden objaw choroby. Niezależnie od stopnia ciężkości przebytej choroby 11 proc. pacjentów nie wróciło do pracy – wynika z badania opublikowanego w „Lancet”.

W ramach nowego badania naukowcy przeanalizowali stan zdrowia 1192 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w okresie między 7 stycznia a 29 maja 2020 r. w szpitalu Jin Yin-tan w Wuhan w Chinach. Średnia wieku pacjentów przy wypisie wynosiła 57 lat. Zebrane dane pokazują, że dwa lata od wypisu ze szpitala – pacjenci nadal doświadczają gorszego stanu zdrowia i jakości życia niż populacja ogólna. Wyniki badania zostały opublikowane w „Lancet Respiratory Medicine”.


Ozdrowieńcy byli oceniani w trzech odstępach czasowych od zachorowania: 6 miesięcy, 12 miesięcy i 2 lata. Musieli wykonać sześciominutowy test marszu i testy laboratoryjne. Wypełniali też kwestionariusze dotyczące objawów, zdrowia psychicznego, jakości życia związanej ze zdrowiem, czy po wypisie ze szpitala powróciły do pracy i korzystania z opieki medycznej. Wyniki zdrowotne po dwóch latach zostały ocenione na podstawie grupy kontrolnej osób w populacji ogólnej, które nie miały historii zakażenia COVID-19, pod względem wieku, płci i chorób współistniejących.


Sześć miesięcy od zachorowania 68 proc. pacjentów zgłosiło przynajmniej jeden objaw związany z tzw. long covid. Taki sam problem zgłosiło 55 proc. pacjentów po dwóch latach. 31 proc. zgłaszało zmęczenie lub osłabienie mięśni, a 31 proc. zgłaszało problemy ze snem. Odsetek uczestników którzy nie przeszli COVID-19, a zgłosił podobne objawy – wynosił odpowiednio 5 proc. i 14 proc.


Niezależnie od stopnia ciężkości przebytej choroby COVID-19 11 proc. pacjentów nie wróciło do pracy.


Pacjenci z COVID-19 częściej zgłaszali również szereg innych objawów, w tym ból stawów, kołatanie serca, zawroty głowy i bóle głowy. W kwestionariuszach dotyczących jakości życia osoby, które przeżyły COVID-19, również częściej zgłaszały lęk lub depresję, niż uczestnicy bez COVID-19.


„Bieżąca obserwacja osób, które przeżyły COVID-19, szczególnie tych z objawami tzw. long covid, jest niezbędna do zrozumienia dłuższego przebiegu choroby, podobnie jak dalsze badanie korzyści płynących z programów rehabilitacji dla powrotu do zdrowia” – powiedział, jeden z autorów artykułu – prof. Bin Cao ze szpitala China-Japan Friendship w Chinach. Dodał, że „istnieje wyraźna potrzeba zapewnienia ciągłego wsparcia znacznej części osób, które przeszły COVID-19 oraz zrozumienia, w jaki sposób szczepionki, nowe metody leczenia i warianty wpływają na długoterminowe wyniki zdrowotne”.


Autorzy badania zwracają uwagę na ograniczenia w interpretacji wyników swojego badania. Jednym z nich jest obserwacja pacjentów pochodzących tylko z jednej placówki medycznej, w początkowym okresie pandemii. Naukowcy zaznaczają, że należy kontynuować badania by sprawdzić, w jakim stopniu uzyskane wyniki przekładają się na pacjentów zakażonych różnymi wariantami koronawirusa.


Więcej informacji w artykule źródłowym: https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(22)00126-6/fulltext


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ ekr/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 13:50 Zimno na Suwalszczyźnie, w nocy przymrozki do minus 4 st. C Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w północnej i centralnej części woj. podlaskiego wydał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej… » więcej 2024-04-23, godz. 13:50 KPRM: rząd przyjął projekt ustawy dot. rozwiązań w związku z polską prezydencją w Radzie UE Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE -… » więcej 2024-04-23, godz. 13:50 UE/ PE zatwierdził przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne (opis) Parlament Europejski we wtorek zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych… » więcej 2024-04-23, godz. 13:50 Zielona Góra/ Pierwsza konferencja nowego prezydenta Marcin Pabierowski na swojej pierwszej konferencji prasowej jako prezydent Zielonej Góry powiedział, że chce być prezydentem otwartym na głosy mieszkańców… » więcej 2024-04-23, godz. 13:50 Warszawa/ Hiszpańscy chuligani zniszczyli zabytek Trzej młodzi Hiszpanie wymalowali wielki napis na murze przy nadwiślańskich bulwarach, które są zabytkiem. Wandali na gorącym uczynku złapali strażnicy… » więcej 2024-04-23, godz. 13:50 M. Tracz (KO) proponuje zwiększenie ochrony drzew w gminach Pakiet zmian legislacyjnych zwiększających ochronę drzew w gminach przygotowany wraz z Fundacją EkoRozwoju zaprezentowała we wtorek posłanka KO, działaczka… » więcej 2024-04-23, godz. 13:40 Ekspert od długowieczności wyjaśnia, dlaczego warto włączyć do diety sok z jarmużu Prawidłowo skomponowany jadłospis to jeden z filarów zdrowego trybu życia. Kluczową zasadą odpowiednio zbilansowanej diety jest uwzględnienie w niej jak… » więcej 2024-04-23, godz. 13:40 Podatki: laptopy otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT - wynika z rozporządzenia MF, które we wtorek weszło w … » więcej 2024-04-23, godz. 13:40 Komisja ds. projektów ustaw aborcyjnych: 16 maja wysłuchanie publiczne (opis) 16 maja o godz. 10. odbędzie się w Sejmie wysłuchanie publiczne projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży - zdecydowała we wtorek sejmowa… » więcej 2024-04-23, godz. 13:40 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie przed przymrozkami dla powiatów regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami, jakie w nocy z wtorku na środę wystąpią w większości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »