2022-05-19, 00:20 Autor: PAP

Piłkarska LE - trofeum dla Eintrachtu Frankfurt (opis)

Eintracht Frankfurt triumfował w piłkarskiej Lidze Europy. W finale rozegranym w Sewilli pokonał w serii rzutów karnych szkocki Rangers FC 5-4. Po 90 minutach regulaminowego czasu gry i dogrywce było 1:1.

W konkursie "jedenastek" jako jedyny pomylił się walijski zawodnik zespołu z Glasgow Aaron Ramsey. Jego strzał obronił bramkarz Eintrachtu Kevin Trapp.

To drugie europejskiej trofeum klubu z Frankfurtu po triumfie w Pucharze UEFA w 1980 roku. Niemiecki zespół jesienią zadebiutuje w Lidze Mistrzów.

Eintracht Frankfurt - Rangers FC 1:1 po dogr. (1:1, 0:0); karne: 5-4.

Bramki: dla Eintrachtu - Rafael Borre (69); dla Rangers FC - Joe Aribo (57).

Sędzia: Slavko Vincic (Słowenia). Widzów: 43 tys.

Eintracht Frankfurt: Kevin Trapp - Tuta (59. Makoto Hasebe), Almamy Toure, Evan N'Dicka (100. Christopher Lenz) - Djibril Sow (106. Ajdin Hrustic), Sebastian Rode (90. Kristijan Jakic) - Ansgar Knauff, Filip Kostic - Jesper Lindstroem (72. Jens Petter Hauge), Daichi Kamada - Rafael Borre.

Glasgow Rangers: Allan McGregor - James Tavernier, Connor Goldson, Calvin Bassey, Borna Barisic (117. Kemar Roofe) - Ryan Jack (74. Steven Jack), John Lundstram - Scott Wright (74. Fashion Sakala, 117. Aaron Ramsey), Glen Kamara (91. Scott Arfield), Ryan Kent - Joe Aribo (101. James Sands).

Skład tegorocznego finału był dość zaskakujący, ale oba kluby w drodze do niego wyeliminowały klasowych rywali. Niemiecki zespół - m.in. Barcelonę, a szkocki okazał się lepszy np. od Borussii Dortmund i RB Lipsk.

Spotkanie od początku było wyrównane. Na polu karnym ekipy z Glasgow groźnie zrobiło się w 12. minucie, ale Allan McGregor zdołał obronić strzał reprezentanta Szwajcarii Djibrila Sowa. Od tego momentu przez kilka minut przedstawiciel Bundesligi dominował, ale jeszcze tylko raz piłkarze Eintrachtu zatrudnili 40-letniego bramkarza Rangersów, jednak Ansgar Knauff też nie potrafił go pokonać.

Później aktywny był serbski skrzydłowy niemieckiego zespołu Filip Kostic, ale pod szkocką bramką już nic groźnego w pierwszej połowie się nie wydarzyło. Z kolei po drugiej stronie boiska Kevina Trappa przeegzaminował strzałem głową John Lundstram.

Stawka meczu wydawała się nieco usztywniać piłkarzy obu drużyn, które wcześniej prezentowały ofensywny i efektowny futbol.

Początek drugiej połowy to przewaga Eintrachtu. W 52. minucie kolumbijski napastnik tej drużyny Rafael Borre przewrócił się w polu karnym w starciu z Connorem Goldsonem, ale arbiter Slavko Vincic nie dopatrzył się przewinienia angielskiego obrońcy. Sytuację przeanalizowali jeszcze sędziowie VAR, którzy podtrzymali decyzję głównego.

W 57. minucie wicemistrz Szkocji objął prowadzenie. Przed własnym polem karnym pogubili się Sow i Tuta, napastnik Rangers Jor Aribo znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Eintrachtu i pokonał go płaskim strzałem.

Piłkarze trenera Giovanniego van Bronckhorsta byli bliżej triumfu przez 12 minut, zanim dogranie Kostica z lewej strony boiska na wyrównującego gola zamienił kolumbijski napastnik Eintrachtu Rafael Borre, który z bliska nie dał szans McGregorowi. To trafienie oznaczało, poza remisem, że zespół z Frankfurtu zdobył bramkę w każdym z 13 występów w LE w sezonie. To drugi taki przypadek - po Chelsea Londyn w edycji 2018/19 w historii rozgrywek w obecnym formacie, który obowiązuje od 2009 roku.

Do końca regulaminowego czasu gry warunki dyktowała ekipa niemiecka, ale defensywa rywali po raz drugi nie pozwoliła się zaskoczyć.

W dogrywce obi drużyny nie forsowały tempa, raczej skupiały się na uważnej postawie w defensywie, by uniknąć błędów, które mogły przynieść opłakane skutki. Taki mógł się przydarzyć Calvinowi Basseyowi w 95. minucie, ale nigeryjski obrońca zespołu z Glasgow zdołał naprawić pomyłkę i zablokował strzał Borre. W 118. minucie mocno z dystansu uderzył Ryan Kent, ale Trapp nie dał się zaskoczyć.

Rozstrzygnięcie nastąpiło w konkursie rzutów karnych - jako jedyny pomylił się w czwartej kolejce Aaron Ramsey. Strzał walijskiego pomocnika obronił Trapp. 31-letni pomocnik, niegdyś uchodzący za wielki talent, pojawił się na boisku tuż przed końcem dogrywki, zapewne z myślą właśnie o konkursie "jedenastek". Do szkockiej drużyny został zimą wypożyczony z Juventusu Turyn.

Chwilę później Borre piątym celnym strzałem zawodników 11. drużyny zakończonego w sobotę sezonu Bundesligi.

Oba zespoły triumfowały już wcześniej europejskich rozgrywkach, ale przed wielu laty. Eintracht w 1980 roku zdobył Puchar UEFA, który został zastąpiony właśnie przez Ligę Europy, a Rangersi w 1972 roku zwyciężyli w rywalizacji o nieistniejący już Puchar Zdobywców Pucharów.

Dzięki środowemu triumfowi ekipa z Frankfurtu jesienią zadebiutuje w Lidze Mistrzów, w której Niemcy będą mieć pięciu przedstawicieli.(PAP)

pp/ krys/

2024-04-20, godz. 12:20 Belgia/ Partie koalicyjne nie są zgodne w sprawie uznania państwa palestyńskiego Sześć z siedmiu partii koalicji rządzącej w Belgii opowiada się za uznaniem państwa palestyńskiego, ale jedna - frankofońska partia liberalna Ruch Reformatorski… » więcej 2024-04-20, godz. 12:10 Chorwacja/ Trybunał Konstytucyjny uznał, że prezydent Milanović nie może zostać premierem Chorwacki Trybunał Konstytucyjny zakazał prezydentowi Zoranowi Milanoviciowi objęcia funkcji premiera, jeśli Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) uda… » więcej 2024-04-20, godz. 12:10 USA/ KPA wzywa Amerykanów polskiego pochodzenia do natychmiastowego apelu do Kongresu USA w sprawie pomocy dla Ukrainy Kongres Polonii Amerykańskiej wezwał społeczność polonijną do natychmiastowego skontaktowania się z jej przedstawicielami na waszyngtońskim Kapitolu o… » więcej 2024-04-20, godz. 11:40 Szwecja/ Media: tankowiec u wybrzeży Gotlandii powiązany jest z rosyjskim oligarchą Zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii tankowiec, który zaopatruje w paliwo (bunkier) statki tzw. rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z… » więcej 2024-04-20, godz. 11:30 Mazowieckie/ Otwarcie wystawy "Dar Paderewskiego" w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - w czwartek W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) 25 kwietnia odbędzie się wernisaż nowej wystawy stałej pt. 'Dar Paderewskiego'… » więcej 2024-04-20, godz. 11:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski podpisał dekret, zakazujący wojskowym hazardu w Internecie Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał w sobotę decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy „W sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom… » więcej 2024-04-20, godz. 11:30 Radio Poznań z okazji swoich 97. urodzin zaprosiło do siebie słuchaczy Na koncerty, piknik i zwiedzanie zaprosiła w sobotę słuchaczy, z okazji swoich 97. urodzin, regionalna publiczna rozgłośnia Radio Poznań. Wcześniej było… » więcej 2024-04-20, godz. 11:20 Opole/ USK sponsorem badań u pacjentów z miażdżycą Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu będzie liderem badań mających na celu opracowanie nowej metody zapobiegania zwężania tętnic u osób z wszczepionymi… » więcej 2024-04-20, godz. 11:10 Formuła 1 - 37. pole position Verstappena (dokumentacja) Holender Max Verstappen po raz 37. w karierze zajął pierwsze miejsce w kwalifikacjach przed wyścigiem Formuły 1. W sobotę kierowca Red Bulla miał najlepszy… » więcej 2024-04-20, godz. 11:10 Brancusi podbija Paryż; do 1 lipca wystawa jego prac w Centrum Pompidou W paryskim Centrum Pompidou do 1 lipca trwa wystawa prac Constantina Brancusiego. Zainteresowanie jest ogromnie: chętni do wejścia czekają w blisko stuosobowej… » więcej