Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-18, 10:42 Autor: PAP

Środa (18.05) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wziął udział w ceremonii z okazji złożenia wniosku o członkostwo Szwecji i Finlandii [fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL]
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wziął udział w ceremonii z okazji złożenia wniosku o członkostwo Szwecji i Finlandii [fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL]
(21:30) Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę, że według amerykańskiego wywiadu Korea Płn. może przeprowadzić próbę pocisku balistycznego (ICBM) lub broni nuklearnej podczas wizyty prezydenta Joe Bidena w Korei Płd. i Japonii.

Sullivan, który uznał groźbę testu północnokoreańskiej broni za "realną", dodał, że może ona zostać przeprowadzona również tuż przed podróżą Bidena lub po niej. Prezydent USA uda się do Azji w piątek.

Dowiedz się więcej


(20:10) Prezydent Chorwacji Zoran Milanović oświadczył w środę, że zgoda jego kraju na wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO musi być powiązana ze zmianami prawa wyborczego w Bośni i Hercegowinie, które sprzyjałyby zamieszkującej ten kraj mniejszości chorwackiej.

Milanović, mówiąc o potrzebie zawetowania kandydatur Szwecji i Finlandii, podkreślił, że "nie byłby to krok przeciwko tym krajom, ale taki, który pozwoli zadbać o interesy Chorwacji".

Dowiedz się więcej


(18:30) Parlament Szwecji zgodził się w środę na przyjęcie pomocy wojskowej państw UE oraz NATO. Decyzja ma związek z groźbami, jakie Rosja artykułowała pod adresem Szwecji, jeśli kraj zdecyduje się przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przyjęta przez aklamację w ekspresowym tempie ustawa daje szwedzkiemu rządowi możliwość zwrócenia się o wsparcie sił zbrojnych państw UE oraz NATO w przypadku stanu wojny lub zagrożenia.

Dowiedz się więcej


(17:20) Bombardowanie Azowstalu może skutkować katastrofą ekologiczną na skalę światową - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Radę Miejską Mariupola, gdzie znajdują się te zakłady matalurgiczne.

Powstało zagrożenie całkowitego zniszczenia życia w Morzu Azowskim. Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić instalację, w której znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego.

Dowiedz się więcej


(15:20) Pozostałości nagrobka prekursora XIX-wiecznego myszkowskiego przemysłu Dawida Bauerertza i fundamenty ohelu – grobowca, gdzie prawdopodobnie spoczął miejscowy rabin – to niektóre odkrycia pasjonatów historii na zabytkowym kirkucie w Żarkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Założony w 1821 roku cmentarz żydowski w niewielkich Żarkach należy do najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Na rozległym, trawiastym terenie wśród niewielkich drzew zachowało się, w całości lub w szczątkowych formach, ponad tysiąc nagrobków. Kirkut to najważniejszy przystanek na wytyczonym przez samorząd Żarek Szlaku Kultury Żydowskiej.

Dowiedz się więcej


(14:20) Komisja Europejska zaproponowała dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w związku z agresją Rosji na ten kraj.

Ukraina jest na pierwszej linii frontu i broni wartości europejskich. Będziemy po ich stronie przez całą wojnę i kiedy odbudują swój kraj. (...) Proponujemy uzupełnienie dotychczasowej znaczącej krótkoterminowej pomocy o nową wyjątkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r." - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Dowiedz się więcej


(13:20) Ukraina/ Prezydent Zełenski zwrócił się do parlamentu w sprawie przedłużenia stanu wojennego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w środę do Rady Najwyższej (parlamentu) z wnioskiem o przedłużenie stanu wojennego na Ukrainie, obowiązującego od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji na ten kraj - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Dowiedz się więcej.


(10:40) Włochy/ Polscy weterani wraz z przedstawicielami rządu i dyplomacji upamiętnili w Cassino gen. Andersa

Ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przedstawiciele rządu i dyplomacji upamiętnili w środę rano we włoskim miasteczku Cassino gen. Władysława Andersa. "Był kochany i podziwiany przez swoich żołnierzy, którzy jednocześnie byli mu bezgranicznie oddani" - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Dowiedz się więcej.


(10:00) Ukraina/ Służba graniczna: przez ostatnie osiem dni więcej osób wjeżdżało do kraju, niż go opuszczało

W ciągu ośmiu ostatnich dni, poczynając od 10 maja, liczba osób wjeżdżających na Ukrainę przez zachodnią granicę (w tym z Polską) przewyższała każdego dnia liczbę osób opuszczających kraj; są to rekordowe dane, nienotowane od początku rosyjskiej inwazji - oświadczyła w środę ukraińska służba graniczna.

Dowiedz się więcej.


(9:20) Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.

Dowiedz się więcej.


(8:50) Müller: będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen

Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller pytany o rosnące ceny paliw. Dodał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliw byłaby jeszcze wyższa.

Dowiedz się więcej.


(8:50) Müller: jest mało prawdopodobne, że w tej kadencji podejmiemy się zmiany ordynacji wyborczej

Zmiana ordynacji wyborczej to nie jest łatwe zadanie; wydaje mi się mało prawdopodobne, że podejmiemy się tego w tej kadencji - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie nie wykluczył, że "jakieś zmiany" się pojawią.

Dowiedz się więcej.


(6:50) Ukraina/ Rosjanie atakują w Donbasie; rozmieścili 15 śmigłowców dla wsparcia ofensywy

W rejonie Bachmutu i Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie rozmieściły 15 śmigłowców dla wsparcia ofensywy naziemnej – informuje w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej. Pod Charkowem Rosjanie koncentrują wysiłki na utrzymaniu swoich pozycji i prowadzą ostrzał artyleryjski miejscowości Cyrkuny, Ruskie Tyszki, Czerkaskie Tyszki i Pytomnyk. Miejscowość Dowhenke wojska rosyjskie atakują przy wsparciu artylerii.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-06-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: groźne burze możliwe na zachodzie, największy upadł na wschodzie Groźne burze z gradem i silnymi porywami wiatru, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak, prognozowane są w zachodniej połowie kraju, szczególnie… » więcej 2022-06-30, godz. 06:20 Fale gorąca mogą dotykać setek milionów ludzi rocznie W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać i tylko w Azji Południowej będą dotykały pół miliarda ludzi rocznie, a to spowoduje głód… » więcej 2022-06-30, godz. 06:20 Japonia/ Tokio podnosi stan alarmowy związany z zakażeniami koronawirusem do drugiego najwyższego poziomu Stolica Japonii podniesie poziom alarmowy dotyczący zakażeń koronawirusem do drugiego najwyższego -- poinformowała w czwartek agencja Reutera, cytując informacje… » więcej 2022-06-30, godz. 06:00 Szczepionki przeciw grypie powiązano z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera Osoby szczepiące się przeciw grypie były nawet o 40 proc. mniej zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, niż nieszczepione - wynika z opublikowanej właśnie… » więcej 2022-06-30, godz. 06:00 Włochy/ Szerzy się zjawisko niewolniczej pracy w rolnictwie, jej ofiarami są imigranci Prawie 200 tysięcy imigrantów, głównie nielegalnych, wyzyskiwanych jest w rolnictwie we Włoszech - wynika ze statystyk organizacji obserwujących i analizujących… » więcej 2022-06-30, godz. 05:50 Wimbledon - w czwartek zagra Świątek i jeszcze siedmioro Polaków W czwartek w drugiej rundzie Wimbledonu swój mecze rozegra Iga Świątek. Liderka rankingu tenisistek na korcie numer 1 ok. godziny 16.30 zmierzy się z Holenderką… » więcej 2022-06-30, godz. 05:50 USA/ Kierowca rozgrzanej upałem ciężarówki w której zginęło w San Antonio 53 imigrantów udawał ocalałego Kierowca zatłoczonej ciężarówki, w której 53 przemycanych imigrantów zmarło w wyniku obrażeń spowodowanych upałem, sam udawał ofiarę. Został aresztowany… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Kate Winslet gwiazdą kolejnego serialu HBO "Trust" Występ w serialu „Mare z Easttown” okazał się telewizyjnym strzałem w dziesiątkę dla Kate Winslet („Titanic”). Chwalony był nie tylko sam kryminał… » więcej 2022-06-30, godz. 05:40 Prognoza pogody na 30 czerwca i 1 lipca Jak informuje IMGW, Europę północną obejmują wyże, pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich niżów. Polska znajduje się w obszarze obniżonego… » więcej 2022-06-30, godz. 05:30 Japonia/ Po 11 latach cofnięto nakaz ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej w Fukushimie Nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania został w czwartek zniesiony w części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »