Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-16, 10:49 Autor: PAP

Poniedziałek (16.05) – zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Nowo mianowana premier Francji Elisabeth Borne wygłasza przemówienie podczas ceremonii przekazania na dziedzińcu hotelu Matignon, oficjalnej rezydencji francuskich premierów w Paryżu we Francji [fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL]
Nowo mianowana premier Francji Elisabeth Borne wygłasza przemówienie podczas ceremonii przekazania na dziedzińcu hotelu Matignon, oficjalnej rezydencji francuskich premierów w Paryżu we Francji [fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL]
Viktor Orban składa przysięgę jako premier Węgier [fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak]
Viktor Orban składa przysięgę jako premier Węgier [fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak]
Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen (15.05) [fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN]
Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen (15.05) [fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN]
(21:00) Oficjalne media rosyjskie milczą o ostatnich sankcjach nałożonych przez Wielką Brytanię na otoczenie Putina, to pokazuje, jak słuszne było posunięcie władz w Londynie - oświadczył w poniedziałek lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksji Nawalny.

Dowiedz sie więcej.


(19:20) Prezydent Emmanuel Macron mianował w poniedziałek minister pracy Elisabeth Borne na premier Francji – podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym.

To pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji od 30 lat.

Dowiedz się więcej.


(17:10) Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier.

„Węgry dla dobra jedności europejskiej nie zablokują sankcji, o ile nie przekroczą one węgierskiej czerwonej linii samoobrony gospodarczej, czyli nie zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu Węgier” – oznajmił w parlamencie.

Dowiedz się więcej.


(17:00) Norwegia, Dania i Islandia są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO - ogłosili w poniedziałek we wspólnym komunikacie premierzy trzech nordyckich krajów.


Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO. W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii.

Dowiedz sie więcej.


(15:40) Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuję coraz większy obszar - ocenił w rozmowie z PAP zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Gdy spada poziom wody w rzekach i jeziorach, wtedy reagujemy: wydajemy ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną - dodał.

Dowiedz się więcej.


(14:50) Przyszło mi pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, doradcę; był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji - to musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać - mówił szef PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha.

W uroczystościach pogrzebowych udział biorą przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dowiedz się więcej.


(14:20) KOMUNIKAT MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. 1 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Treść komunikatu tutaj.


(13:00) Większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się w poniedziałek za wstąpieniem kraju do NATO. Oznacza to, że socjaldemokratyczny rząd może już podjąć formalną decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego.

Według mediów może się to stać w poniedziałek po południu. Wcześniej tego samego dnia o planach rządu poinformowany został król Szwecji Karol XVI Gustaw.

Dowiedz się więcej.


(11:10) – Dotychczas nie było sygnałów o konkretnych przypadkach handlu ludźmi wśród uchodźców z Ukrainy, które wymagałyby interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformowało w komunikacie biuro RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w zeszłym tygodniu przedstawił Komisarz Parlamentu Ukrainy ds. Praw Człowieka Ludmyle Denisowej swe działania dla zminimalizowania niebezpieczeństwa handlu ludźmi, grożącego przybywającym do Polski obywatelkom i obywatelom Ukrainy.

Dowiedz się więcej.


(10:30) Parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku. Głos chce zabrać blisko 160 deputowanych z 200 zasiadających w zgromadzeniu (Eduskunta).

– Środowisko bezpieczeństwa Finlandii uległo zmianie w sposób nieodwracalny – powiedziała premier Sanna Marin rozpoczynając debatę. Odwołała się do rosyjskich oświadczeń i żądań w sprawie zaprzestania rozszerzania NATO, jakoby to Sojusz stanowił zagrożenie dla Rosji. Według Marin nie ma to uzasadnienia.

Dowiedz się więcej.


(9:20) – W Polsce nie ma stanu epidemii, ale stan zagrożenia epidemicznego. Spada liczba zakażeń i hospitalizacji, są szczepionki i leki. Pamiętajmy jednak, że COVID-19 nie zniknął – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Dowiedz się więcej.


(6:10) Włochy wyraziły gotowość pomocy Ukrainie w organizacji przyszłorocznego konkursu Eurowizji. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski już zapowiedział, że dołożone zostaną starania, aby impreza odbyła się w wolnym i odbudowanym Mariupolu. To byłby już trzeci finał konkursu w tym kraju.

Rzymski dziennik „La Repubblica” zauważa, że idea organizacji imprezy w zniszczonym obecnie mieście to „wyzwanie” rzucone przez prezydenta. Czas goni – dodaje – i brakuje tam infrastruktury, "ale znaczyłoby to też, że wojna się skończyła".

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-07-05, godz. 07:30 Chiński wicepremier i sekretarz skarbu USA rozmawiali o wpływie wojny Rosji z Ukrainą na światową gospodarkę USA i ChRL skonsultowały we wtorkowej rozmowie wideo globalne wyzwania gospodarcze, w tym gwałtownie rosnącą inflację i splątane światowe łańcuchy dostaw… » więcej 2022-07-05, godz. 07:20 MEiN wydało blisko 39 mln zł na zajęcia wyrównawcze na uczelniach 89 uczelni publicznych i dwie uczelnie akademickie prowadzone przez kościoły i związki wyznaniowe otrzymało blisko 39 mln zł na program zajęć wyrównawczych… » więcej 2022-07-05, godz. 07:20 20 lat temu odszedł Zdzisław Mrożewski - aktor filmowy i teatralny 5 lipca 2002 r. zmarł w Warszawie aktor Zdzisław Mrożewski. Z 93 lat swego życia prawie 60 spędził na scenie. W filmie 'Śmierć prezydenta' Jerzego Kawalerowicz… » więcej 2022-07-05, godz. 07:10 Ukraina/ Sztab Generalny: wznowiono działania bojowe w obwodzie donieckim W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wznowione zostały działania bojowe, wojska rosyjskie atakują w rejonie miejscowości Spirne i Nowołuhańske - podał… » więcej 2022-07-05, godz. 06:50 "DGP": Młodzi mają wybór, więc korzystają Rośnie liczba nastolatków sięgających po e-papierosy, robi to już co czwarty - pisze wtorkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'. Jak podkreśla, obecność elektronicznych… » więcej 2022-07-05, godz. 06:50 Sondaż dla "DGP" i RMF: wg 33 proc. za inflację odpowiada rząd, tyle samo mówi, że to efekt wojny Polityka rządu oraz wzrost cen energii i paliw wywołany wojną - to dwie główne przyczyny wysokiej inflacji zdaniem respondentów sondażu United Surveys dla… » więcej 2022-07-05, godz. 06:50 Sobolewski (PiS) interweniuje u Głównego Inspektora Pracy ws. byłego operatora TVN Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zwrócił się do Głównego Inspektora Pracy o analizę sprawy byłego operatora TVN Kamila Różalskiego. To pokłosie… » więcej 2022-07-05, godz. 06:50 Ukraina/ Polska konserwator zabytków we Lwowie: ukraińska część naszego zespołu walczy na froncie 'Dwie osoby z naszego zespołu konserwatorskiego są ratownikami medycznymi, a jedna służy w piechocie. Od nich wiedzieliśmy, że żołnierzom najbardziej potrzebne… » więcej 2022-07-05, godz. 06:40 Liga angielska - miejsca stojące wracają na stadiony Od nowego sezonu angielskiej ekstraklasy i jej zaplecza na stadiony piłkarskie wrócą - na razie w bardzo ograniczonej liczbie - miejsca stojące. » więcej 2022-07-05, godz. 06:40 "Rzeczpospolita": Armia urzędników rośnie Ministerstwa z roku na rok zatrudniają coraz więcej osób; jeszcze szybciej zwiększają się koszty płac - podaje we wtorkowym wydaniu 'Rzeczpospolita'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »