Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-10, 07:00 Autor: PAP

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zapoznała Polonię Uzbekistanu i Kirgistanu z możliwościami repatriacji

Grupa ekspertów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polonijnych z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.

„Podczas spotkań z potencjalnymi repatriantami w Uzbekistanie i Kirgistanie mówiliśmy o możliwościach repatriacji, pomagaliśmy w wypełnianiu dokumentów oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego online, które są realizowane z terenu Polski” – powiedział PAP koordynator przedsięwzięcia Sebastian Zielonka z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.


Eksperci udali się do Uzbekistanu i Kirgistanu w ramach projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja”. Jest on realizowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie w partnerstwie z Fundacją dla Rodaka i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wyjaśnił Zielonka w rozmowie z PAP w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie.


Na spotkania, które odbyły się także w dwóch innych miastach uzbeckich, Bucharze i Samarkandzie, oraz w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przychodziły osoby zaangażowane w działalność istniejących tam organizacji polskich. Są to m.in. potomkowie ofiar sowieckich deportacji, z których większość nigdy nie była w Polsce. Często nie znają oni języka polskiego.


Z tego właśnie powodu eksperci zachęcali do korzystania z możliwości darmowych lekcji języka polskiego, prowadzonych online przez nauczycieli z Polski.


„Te lekcje są bardzo ważne z tego względu, że repatrianci po przyjeździe do Polski muszą wejść w strukturę społeczeństwa polskiego. Muszą wiedzieć, jak się porozumiewać, potrafić wypełnić dokumenty czy znaleźć sobie pracę. To są ludzie, którzy po przekroczeniu granicy w ramach procedury repatriacyjnej staną się obywatelami polskimi i powinni funkcjonować tak, jak inni obywatele naszego kraju, a bez języka to się nie uda” – podkreślił Zielonka.


Lekcje języka polskiego mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Nauczyciele z Polski łączą się z ich uczestnikami przez platformę internetową. „Lekcje są oparte na programach autorskich, których założeniem jest, by tych ludzi przez te trzy miesiące trwania kursu przygotować do życia w Polsce” – wskazał.


„Duży nacisk kładziemy na mówienie, na słowa, a dopiero później na gramatykę, aby ci ludzie potrafili poruszać się w systemie służby zdrowia, w urzędzie, czy po prostu zrobić zakupy. Chodzi o to, żeby metodą konwersacyjną nauczyć ich języka polskiego plus przekazać elementy historii, geografii, i kultury. Jest to bardzo ważne, bo jednak życie w Uzbekistanie czy Kirgistanie jest całkiem inne niż u nas w Europie” – powiedział Zielonka.


W wyniku spotkań przeprowadzonych w ramach wizyty w Uzbekistanie i Kirgistanie gotowość udziału w kursach języka polskiego zadeklarowało ponad 120 osób – poinformował.


Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie realizuje projekt dla repatriantów od 2018 roku. Kolejną edycję - po Uzbekistanie i Kirgistanie - zaplanowano na wrzesień. Eksperci Fundacji odwiedzą wówczas skupiska ludności pochodzenia polskiego w Kazachstanie – przekazał Sebastian Zielonka w rozmowie z PAP.


Z Taszkentu Jarosław Junko (PAP)


jjk/ akl/


Kraj i świat

2023-12-03, godz. 15:50 Lubelskie/ Trudne warunki jazdy dla kierowców; od piątku ponad 140 kolizji W niedzielę popołudniu na większości dróg wojewódzkich w woj. lubelskim występuje błoto pośniegowe, które utrudnia jazdę kierowcom. Od piątku doszło… » więcej 2023-12-03, godz. 15:50 Izrael/ Armia odkryła około 800 tuneli w Strefie Gazy; około 500 z nich już zniszczono Od wejścia do Strefy Gazy izraelska armia odkryła już około 800 tuneli. Większość została zniszczona - podały w niedzielę Siły Obronne Izraela. » więcej 2023-12-03, godz. 15:30 Podlaskie/ Ogłoszono laureatów 42. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich Mateusz Zalewski z Dobrego i Teodor Niemyjski z Ciechanowca zdobyli ex aequo pierwszą nagrodę w kategorii gry na ligawkach, w zakończonym w niedzielę po południu… » więcej 2023-12-03, godz. 15:30 Wrocław/ Rekordowa liczba odwiedzających na Wrocławskich Targach Dobrych Książek Jest znacznie więcej odwiedzających, niż w ubiegłym roku. W tej chwili odwiedziło nas ponad 60 tys. osób, a zostało jeszcze trochę czasu do zakończenia… » więcej 2023-12-03, godz. 15:30 Pomorskie/ Utrudnienia na A1 po zderzeniu aut w Koziarach Kierowcy jadący A1 w kierunku Łodzi na odcinku miedzy węzłem Stanisławie a Swarożynem muszą liczyć się utrudnieniami w ruchu. Po zderzeniu dwóch aut… » więcej 2023-12-03, godz. 15:30 RFN/ Joschka Fischer, były szef MSZ, skrytykował politykę migracyjną Niemiec i wystąpienia propalestyńskie Joschka Fischer był ministrem spraw zagranicznych Niemiec przez siedem lat. Obecnie wypowiada się negatywnie o niemieckiej polityce dotyczącej uchodźców -… » więcej 2023-12-03, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska - Cracovia – Ruch 4:4 (opinie) Po meczu Cracovia - Ruch (4:4) powiedzieli: Jan Woś (trener Ruchu Chorzów): 'Mecz się tak nam ułożył i powinniśmy go wygrać. Proporcje między tym jak… » więcej 2023-12-03, godz. 15:20 Śląskie/ Rezerwat Segiet otwarty teraz także dla psów Do rezerwatu przyrody Segiet, położonego na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, można od teraz legalnie wchodzić z psami - postanowiła Regionalna Dyrekcja… » więcej 2023-12-03, godz. 15:20 W. Brytania/ Utrudnienia na drogach i przerwy w dostawie prądu z powodu opadów śniegu Padający obficie w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę śnieg spowodował przerwy w dostawach prądu oraz poważne utrudnienia transportowe na sporych obszarach… » więcej 2023-12-03, godz. 15:20 Ekstraklasa piłkarska - Cracovia – Ruch 4:4 (opis2) Cracovia Kraków - Ruch Chorzów 4:4 (1:2). Bramki: 1:0 Michał Rakoczy (18), 1:1 Daniel Szczepan (32-karny), 1:2 Mateusz Bartolewski (45+2-głową), 2:2 Karol… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »