Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-08, 09:29 Autor: Paula Hołubowicz

Niedziela (08.05) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i świata

Pokaz musztry konnej wykonany przez Szwadron Reprezentacyjny Kawalerii Wojska Polskiego [fot. PAP/Marcin Bielecki]
Pokaz musztry konnej wykonany przez Szwadron Reprezentacyjny Kawalerii Wojska Polskiego [fot. PAP/Marcin Bielecki]
(16:30) Zaśpiewali hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej, a następnie przeszli ulicami Gdańska w Marszu Pokoju dla Ukrainy. W wydarzeniach organizowanych w niedzielę w Gdańsku wzięło udział ok. 200 osób.

Capella Gedanesis wraz z pomorskimi chórami w niedzielę przed Ratuszem Głównego Miasta w Gdańsku zainicjowała Odę do Radości. Po odśpiewaniu hymnu Unii Europejskiej kilkaset osób zaśpiewało hymny Polski i Ukrainy.

Dowiedz się więcej.

(16:20) Państwom członkowskim nie udało się porozumieć w niedzielę, podczas planowanej kolejnej rundy negocjacji na szczeblu stałych przedstawicieli w Brukseli, w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę - poinformowali PAP wysokiej rangi uczestnicy rozmów, proszący o zachowanie anonimowości.

"Kwestia szóstego pakietu rozbija się o dwie kluczowe sprawy: embargo na rosyjską ropę i transport morski tego surowca. Jest to szkielet tego projektu. Bez tych dwóch kwestii plan nie ma zębów" - mówi PAP wysokiej rangi negocjator z jednego z państw UE.

Dowiedz się więcej.

(14:30) Ustaliliśmy, że jak tylko dojdzie do szczęśliwej konkluzji negocjacji dotyczących porozumienia nuklearnego z Wiednia, podejmiemy szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą z Iranem - powiedział w niedzielę w Teheranie szef MSZ Zbigniew Rau.

Rau wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej z szefem irańskiej dyplomacji Hosejnem Amir-Abdollahijanem, z którym omawiał wcześniej również wojnę w Ukrainie.

Dowiedz się więcej.

(13:40) Na placu Piłsudskiego odbyły się obchody upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych, parlamentu i środowisk kombatanckich.

77 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Kulisy rosyjskiej "fabryki fake news” przeciwko Ukrainie opisał we włoskim dzienniku „La Repubblica” Igor Wołobujew, były wiceprezes Gazprombank. To Rosjanin urodzony na Ukrainie, który wrócił tam w marcu.

Na łamach rzymskiej gazety Wołobujew wyjaśnił, że zajmował się „nauczaniem polityki informacyjnej”.

Dowiedz się więcej.

(12:10) Nepalczyk Kami Rita Sherpa po raz 26. zdobył Mount Everest (8848 m), bijąc tym samym własny rekord wejść na najwyższy szczyt Ziemi.

52-letni Kami Rita Sherpa prowadząc grupę 10 osób wspiął się tradycyjną trasą, którą w 1953 roku pokonali pierwsi zdobywcy Mount Everestu, Nowozelandczyk Sir Edmund Hillary i nepalski Szerpa Tenzing Norgay.

Dowiedz się więcej.

(11:30) Premier Mateusz Morawiecki oczekuje, że projekt ws. pomocy dla kredytobiorców stanie we wtorek na Radzie Ministrów - poinformował w niedzielę przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Podczas rozmowy w TVN 24 Schreiber poinformował, że w piątek projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów zakładający pomoc dla kredytobiorców został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. "To jest pomoc dla tych, którzy są w bardzo trudnej sytuacji: ktoś stracił pracę - przynajmniej jedna osoba w gospodarstwie domowym, bądź koszty kredytu wykraczają ponad 50 procent dochodu" - mówił.

Dowiedz się więcej.

(08:00) Możemy i musimy się wspierać, możemy walczyć z poczuciem izolacji, ale wywołanymi wojną traumami będzie można się zająć dopiero, gdy wojna się skończy; obecnie, w sensie psychologicznym, niemal wszyscy na Ukrainie tracą grunt pod nogami - mówi PAP Ilija Poludionny, ukraiński psycholog i psychoterapeuta.

„W pierwszych momentach i dniach po doznanym szoku poziom adrenaliny i kortyzolu wzrasta - to normalna reakcja organizmu. Nie śpimy, nie jemy, nasze ciała doznają uszczerbku, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ludzie nie odczuwają ogromnego zmęczenia, które w tych momentach jest jakby odkładane na bok, na później” – tłumaczy terapeuta, mówiąc o pierwszej fazie wywołanych wojną zaburzeń psychicznych.

Dowiedz się więcej.

(07:30) Rozmowy dotyczące ewentualnego kompromisu ws. zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym nadal trwają i czekamy na konkluzje; chcielibyśmy uchwalić nowelizację do końca maja - mówił PAP Marek Ast (PiS), szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która pracuje nad projektami w tej sprawie.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Zakłada on likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, a także proponuje wprowadzenie instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego".

Dowiedz się więcej.

(07:20) Wojska rosyjskie wciąż prowadzą działania ofensywne na wschodzie Ukrainy; w obwodzie charkowskim próbują bronić swych pozycji przed ukraińskim kontratakiem i wzmacniają siły pod Iziumem – podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodach ługańskim i donieckim, na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy, siły ukraińskie odparły minionej doby dziewięć rosyjskich ataków, niszcząc przy tym między innymi 19 czołgów i 20 pojazdów opancerzonych – napisano w komunikacie (https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/311975631115522).

Dowiedz się więcej.

(06:30) 77 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań.

Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-05-24, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Słowacja i USA dołączyły do grona ćwierćfinalistów Hokeiści Słowacja i USA we wtorek dołączyli do grona ćwierćfinalistów mistrzostw świata elity w Finlandii. Pierwszą fazę turnieju z kompletem zwycięstw… » więcej 2022-05-24, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-05-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-05-24 o godz. 21:50Lotto… » więcej 2022-05-24, godz. 22:50 French Open - wyniki turnieju kobiet (aktl.) Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Paula Badosa (Hiszpania, 3) - Fiona Ferro (Francja) 6:2, 6:0Karolina Pliskova… » więcej 2022-05-24, godz. 22:40 Siatkarka reprezentacji Polski Górecka: z meczu na meczu nasza gra będzie lepiej wyglądać 'Z meczu na mecz, z treningu na trening, nasza gra będzie lepiej wyglądać' - uważa reprezentantka Polski siatkarek Zuzanna Górecka. We wtorek, w Gliwicach… » więcej 2022-05-24, godz. 22:40 Ekstraklasa koszykarzy - Legia - Śląsk 63:66 w czwartym meczu finałowym (wynik) Czwarty mecz finałowy: Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 63:66 (16:10, 18:21, 15:16, 14:19). Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw) 3-1 dla Śląska… » więcej 2022-05-24, godz. 22:40 We wtorek odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje w formacie tzw. Małej Kwadrygi Madrycki szczyt NATO, agresja Rosji na Ukrainę i wzmocnienie wschodniej flanki - były tematem przeprowadzonych we wtorek polsko-rumuńskich konsultacji w formacie… » więcej 2022-05-24, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-05-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-05-24 o godz. 21:50W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2022-05-24, godz. 22:40 Niemcy/ Szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci od 5 roku życia Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) rekomenduje szczepienie przeciw Covid-19 dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat szczepionką firm Pfizer i… » więcej 2022-05-24, godz. 22:30 Rozwiązania ws. utraty prawa do świadczeń w projekcie nowelizacji specustawy pomocowej W projekcie nowelizacji specustawy pomocowej są rozwiązania związane z utratą prawa do świadczeń przez obywateli Ukrainy po wyjeździe z Polski. Informacje… » więcej 2022-05-24, godz. 22:30 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Moryto: to był bardzo ciężki mecz (opinie) Po meczu Orlen Wisła Płock - Łomża Vive Kielce powiedzieli: Arkadiusz Moryto (Łomża Vive Kielce): „Jesteśmy mistrzami Polski, jesteśmy bardzo szczęśliwi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »