Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-06, 14:40 Autor: PAP

Małopolskie/ Uczniowie w Skrzyszowie zainaugurowali IT Fitness Test 2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie (Małopolskie) zainaugurowali w środę ogólnopolski test kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej. Takie same sprawdziany umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli realizowane są w szkołach w całym kraju.

Młodzież z klasy 8b wzięła udział w pokazowej lekcji testowej, podczas której rozwiązywała sprawdzian kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022. W lekcji uczestniczył m.in. sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.


„Cieszę się, że dzisiaj mam okazję uczestniczyć w pierwszym w Polsce IT Fitness Teście. To jest bardzo ważne wydarzenie, dlatego że podczas tego testu będziemy w stanie sprawdzić, jaki jest realny poziom kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ale też nauczycieli, którzy z nimi na co dzień pracują” – powiedział dziennikarzom wiceminister.


Dodał, że takie sprawdziany pozwolą realnie kształtować polityki związane z edukacją cyfrową na kolejne lata. Cieszyński przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w ubiegłym roku przeznaczyło 1 mld zł na zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego na wyposażenie sal szkolnych, aby spełniały one standardy XXI w. Oprócz tego – przypomniał polityk – działa Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która pozwala na dostarczenie szybkiego światłowodowego internetu do wszystkich szkół w kraju.


„Chcemy te cyfrowe kompetencje rozwijać, dlatego że bez nich trudno sobie wyobrazić przyszłość polskiej gospodarki, przyszłość polskich dzieci i to, żebyśmy się przesuwali coraz wyżej w globalnych łańcuchach wartości” – zaznaczył wiceminister.


Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie Robert Wadycki ocenił, że zorganizowanie w tej placówce ogólnopolskiej inauguracji testu jest zaszczytem i wyróżnieniem. Według niego wybór nie był przypadkowy, bo szkoła od września ub.r. realizuje program transformacji cyfrowej w ramach Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.


„Jesteśmy w gronie 22 szkół, które tę transformację mają przeprowadzić w pierwszej kolejności i stać się wzorem dla innych placówek” – wyjaśnił.


Według niego udział w projekcie daje szansę na poszerzenie działań związanych z cyfryzacją nie tylko dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu, ale też na skorzystanie ze wsparcia merytorycznego, m.in. w postaci szkoleń, którym objęcie zostali nauczyciele, uczniowie i rodzice.


„Doskonale wiemy, że nowoczesna szkoła, nowoczesna dydaktyka musi wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, aby przede wszystkim przygotować uczniów do wyzwań XXI w. w dziedzinie edukacji oraz rynku pracy” – wskazał dyrektor szkoły.


IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oficjalnie zainaugurowany został w poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.


Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił, że IT Fitness Test pozwoli sprawdzić, w których obszarach mamy najwięcej pracy do wykonania. W szkole w Skrzyszowie wyjaśniał on, że test tym różni się od innych sprawdzianów szkolnych, że uczniowie powinni i są wręcz zachęcani do korzystania w jego trakcie z telefonów komórkowych, internetu, przeglądarek i wyszukiwarek internetowych.


Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych takich, jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.


Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.


Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ joz/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 18:50 Politico: w brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce; strony zgodziły się… We wtorek przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji odbyła się krótka rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce - podał portal informacyjny Politico… » więcej 2023-12-05, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska - nowy dyrektor sportowy Rakowa Raków Częstochowa od początku grudnia ma nowego dyrektora sportowego. Wakat na tym stanowisku trwał od końca października, kiedy to z częstochowskim klubem… » więcej 2023-12-05, godz. 18:40 UE przedłużyła o trzy lata obowiązywanie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka UE przedłużyła o trzy lata, do 8 grudnia 2026 r., obowiązywanie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka. Sankcje nakładane są na osoby… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Zachodniopomorskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił osobę w pobliżu Niekanina pod Kołobrzegiem Pociąg relacji Kraków - Kołobrzeg potrącił śmiertelnie osobę w pobliżu Niekanina. Trwa ewakuacja ok. 100 pasażerów do autobusów - poinformował we wtorek… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Pomorskie/ Tragiczny pożar domu niedaleko Malborka; zmarł 59-letni mężczyzna W pożarze budynku w miejscowości Tragamin w gminie Malbork (Pomorskie), do którego doszło we wtorek, zginął 59-letni mężczyzna. Prawdopodobną przyczyną… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Hiszpania / Ponad 1/3 wiatraków energetycznych w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu pięciu lat Ok. 36 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii trzeba będzie wycofać w ciągu najwyżej pięciu lat, gdyż staną się przestarzałe - przewiduje stowarzyszenie… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Poznań/ Punkt Profilaktyki Intymnej będzie działał w kolejnych latach Punkt Profilaktyki Intymnej mieszczący się obecnie w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, będzie działał co najmniej przez kolejne trzy… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Eksperci: postęp w medycynie to szansa dla chorych na utrzymanie aktywności zawodowej i społecznej Dzięki postępowi w medycynie i zwiększaniu dostępu do nowych terapii pacjenci z chorobami przewlekłymi mogą dłużej być aktywni społecznie i zawodowo… » więcej 2023-12-05, godz. 18:20 USA/ Media: rząd nałożą sankcje na kilkudziesięciu żydowskich osadników, którzy atakowali Palestyńczyków na Zachodnim… USA nałożą sankcje na kilkudziesięciu żydowskich osadników, którzy atakowali Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu - podaje we wtorek portal Axios, powołując… » więcej 2023-12-05, godz. 18:20 Sejm/ Przedsiębiorcy: oczekujemy m.in. dalszej deregulacji gospodarki i ułatwienia procesów inwestycyjnych Deregulacji gospodarki i ułatwienia procesów inwestycyjnych znalazły się wśród postulatów przedstawicieli organizacji biznesowych, którzy uczestniczyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »