Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-06, 14:40 Autor: PAP

Małopolskie/ Uczniowie w Skrzyszowie zainaugurowali IT Fitness Test 2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie (Małopolskie) zainaugurowali w środę ogólnopolski test kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej. Takie same sprawdziany umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli realizowane są w szkołach w całym kraju.

Młodzież z klasy 8b wzięła udział w pokazowej lekcji testowej, podczas której rozwiązywała sprawdzian kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022. W lekcji uczestniczył m.in. sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.


„Cieszę się, że dzisiaj mam okazję uczestniczyć w pierwszym w Polsce IT Fitness Teście. To jest bardzo ważne wydarzenie, dlatego że podczas tego testu będziemy w stanie sprawdzić, jaki jest realny poziom kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ale też nauczycieli, którzy z nimi na co dzień pracują” – powiedział dziennikarzom wiceminister.


Dodał, że takie sprawdziany pozwolą realnie kształtować polityki związane z edukacją cyfrową na kolejne lata. Cieszyński przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w ubiegłym roku przeznaczyło 1 mld zł na zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego na wyposażenie sal szkolnych, aby spełniały one standardy XXI w. Oprócz tego – przypomniał polityk – działa Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która pozwala na dostarczenie szybkiego światłowodowego internetu do wszystkich szkół w kraju.


„Chcemy te cyfrowe kompetencje rozwijać, dlatego że bez nich trudno sobie wyobrazić przyszłość polskiej gospodarki, przyszłość polskich dzieci i to, żebyśmy się przesuwali coraz wyżej w globalnych łańcuchach wartości” – zaznaczył wiceminister.


Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie Robert Wadycki ocenił, że zorganizowanie w tej placówce ogólnopolskiej inauguracji testu jest zaszczytem i wyróżnieniem. Według niego wybór nie był przypadkowy, bo szkoła od września ub.r. realizuje program transformacji cyfrowej w ramach Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.


„Jesteśmy w gronie 22 szkół, które tę transformację mają przeprowadzić w pierwszej kolejności i stać się wzorem dla innych placówek” – wyjaśnił.


Według niego udział w projekcie daje szansę na poszerzenie działań związanych z cyfryzacją nie tylko dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu, ale też na skorzystanie ze wsparcia merytorycznego, m.in. w postaci szkoleń, którym objęcie zostali nauczyciele, uczniowie i rodzice.


„Doskonale wiemy, że nowoczesna szkoła, nowoczesna dydaktyka musi wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, aby przede wszystkim przygotować uczniów do wyzwań XXI w. w dziedzinie edukacji oraz rynku pracy” – wskazał dyrektor szkoły.


IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oficjalnie zainaugurowany został w poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.


Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił, że IT Fitness Test pozwoli sprawdzić, w których obszarach mamy najwięcej pracy do wykonania. W szkole w Skrzyszowie wyjaśniał on, że test tym różni się od innych sprawdzianów szkolnych, że uczniowie powinni i są wręcz zachęcani do korzystania w jego trakcie z telefonów komórkowych, internetu, przeglądarek i wyszukiwarek internetowych.


Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych takich, jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.


Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.


Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ joz/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 03:50 Austria/ Wicekanclerz: Jeśli Ukraina przestanie się bronić zostanie zniszczona Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona. powiedział w poniedziałek… » więcej 2022-10-04, godz. 02:40 Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali we wtorek swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną… » więcej 2022-10-04, godz. 02:20 Po tragicznym wypadku samochodowym policję wezwał smartfon Sześcioro pasażerów Hondy Accord straciło życie, gdy w niedzielę wczesnym rankiem samochód wbił się w drzewo rosnące na przydrożnej posesji. Policja… » więcej 2022-10-04, godz. 02:10 Ujawniono unikatowe zdjęcia Beatlesów sprzed ich debiutu płytowego Uchwyceni na fotografii muzycy nie mają jeszcze swoich charakterystycznych fryzur, do tego wyglądają na mocno... zabiedzonych. Mają na sobie skórzane spodnie… » więcej 2022-10-04, godz. 01:30 Bułgaria/ Prezydent przeciwny wstąpieniu Ukrainy do NATO przed zawarciem pokoju z Rosją Prezydent Rumen Radew uważa, że decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO może być podjęta dopiero po wypracowaniu przez Moskwę i Kijów jasnych postanowień… » więcej 2022-10-04, godz. 01:00 "The Times" : Wielka Brytania wprowadzi zakaz azylu dla migrantów z kanału La Manche Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman ogłosi we wtorek projekt ustawy zakazującej ubiegania się o azyl dla migrantów, którzy przekraczają… » więcej 2022-10-04, godz. 00:50 Francja/ Premier Borne obiecała wsparcie dla gospodarstw domowych, które przyjmują ukraińskich uchodźców Premier Elisabeth Borne ogłosiła w poniedziałek przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o pomocy finansowej od końca listopada dla francuskich gospodarstw… » więcej 2022-10-04, godz. 00:10 USA/ Biden zapowiedział kolejne sankcje przeciwko Iranowi za represje wobec demonstrantów Prezydent USA Joe Biden zapowiedział nałożenie kolejnych sankcji przeciwko irańskiemu reżimowi w związku z represjami przeciwko demonstrującym kobietom… » więcej 2022-10-03, godz. 23:40 Węgry/ Podpisano porozumienie z Gazpromem w sprawie odroczenia płatności na gaz Państwowa grupa energetyczna MVM odpowiedzialna za produkcję, przesyłanie i handel energią elektryczną na Węgrzech podpisała w poniedziałek porozumienie… » więcej 2022-10-03, godz. 23:20 Ukraina/ Kuleba: Nie można słowem pokój zakrywać rosyjskich zbrodni Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa „pokój” do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »