Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-06, 14:40 Autor: PAP

Małopolskie/ Uczniowie w Skrzyszowie zainaugurowali IT Fitness Test 2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie (Małopolskie) zainaugurowali w środę ogólnopolski test kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej. Takie same sprawdziany umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli realizowane są w szkołach w całym kraju.

Młodzież z klasy 8b wzięła udział w pokazowej lekcji testowej, podczas której rozwiązywała sprawdzian kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022. W lekcji uczestniczył m.in. sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.


„Cieszę się, że dzisiaj mam okazję uczestniczyć w pierwszym w Polsce IT Fitness Teście. To jest bardzo ważne wydarzenie, dlatego że podczas tego testu będziemy w stanie sprawdzić, jaki jest realny poziom kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ale też nauczycieli, którzy z nimi na co dzień pracują” – powiedział dziennikarzom wiceminister.


Dodał, że takie sprawdziany pozwolą realnie kształtować polityki związane z edukacją cyfrową na kolejne lata. Cieszyński przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w ubiegłym roku przeznaczyło 1 mld zł na zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego na wyposażenie sal szkolnych, aby spełniały one standardy XXI w. Oprócz tego – przypomniał polityk – działa Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która pozwala na dostarczenie szybkiego światłowodowego internetu do wszystkich szkół w kraju.


„Chcemy te cyfrowe kompetencje rozwijać, dlatego że bez nich trudno sobie wyobrazić przyszłość polskiej gospodarki, przyszłość polskich dzieci i to, żebyśmy się przesuwali coraz wyżej w globalnych łańcuchach wartości” – zaznaczył wiceminister.


Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie Robert Wadycki ocenił, że zorganizowanie w tej placówce ogólnopolskiej inauguracji testu jest zaszczytem i wyróżnieniem. Według niego wybór nie był przypadkowy, bo szkoła od września ub.r. realizuje program transformacji cyfrowej w ramach Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.


„Jesteśmy w gronie 22 szkół, które tę transformację mają przeprowadzić w pierwszej kolejności i stać się wzorem dla innych placówek” – wyjaśnił.


Według niego udział w projekcie daje szansę na poszerzenie działań związanych z cyfryzacją nie tylko dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu, ale też na skorzystanie ze wsparcia merytorycznego, m.in. w postaci szkoleń, którym objęcie zostali nauczyciele, uczniowie i rodzice.


„Doskonale wiemy, że nowoczesna szkoła, nowoczesna dydaktyka musi wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, aby przede wszystkim przygotować uczniów do wyzwań XXI w. w dziedzinie edukacji oraz rynku pracy” – wskazał dyrektor szkoły.


IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oficjalnie zainaugurowany został w poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.


Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił, że IT Fitness Test pozwoli sprawdzić, w których obszarach mamy najwięcej pracy do wykonania. W szkole w Skrzyszowie wyjaśniał on, że test tym różni się od innych sprawdzianów szkolnych, że uczniowie powinni i są wręcz zachęcani do korzystania w jego trakcie z telefonów komórkowych, internetu, przeglądarek i wyszukiwarek internetowych.


Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych takich, jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.


Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.


Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ joz/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 09:50 Piłkarska LM - paryska policja: 68 osób zatrzymanych podczas finałowego meczu Podczas sobotniego meczu finałowego piłkarskiej Ligi Mistrzów w podparyskim Saint-Denis zatrzymano 68 osób, z których 39 trafiło do policyjnego aresztu -… » więcej 2022-05-29, godz. 09:40 Poznań/ Po raz pierwszy w tym sezonie na tory wyjedzie tramwaj Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer Po raz pierwszy w tym sezonie na poznańskie tory wyjedzie tramwaj Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. Tramwaj Typu I to wyjątkowa atrakcja dla miłośników… » więcej 2022-05-29, godz. 09:30 Diamentowa Liga - wysyp najlepszych wyników sezonu w Eugene Świadkami istnego wysypu najlepszych w tym roku wyników na świecie byli fani lekkiej atletyki podczas mityngu Diamentowej Ligi w Eugene. W biegu na milę triumfował… » więcej 2022-05-29, godz. 09:20 PŚ w kajakarstwie - trzy zwycięstwa Polaków na początek regat Trzy zwycięstwa zanotowali polscy kajakarze w pierwszych finałowych wyścigach zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium… » więcej 2022-05-29, godz. 09:20 Liga MLS - gol Kacpra Przybyłko Kacper Przybyłko zdobył gola w piłkarskiej lidze MLS dla Chicago Fire w przegranym na wyjeździe 2:3 meczu z Toronto FC. » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 Straż Graniczna: ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 25,2 tys. osób Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,684 mln osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna… » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 Świat/ Małpia ospa jest już w 24 krajach, ponad 400 potwierdzonych przypadków Ponad 400 przypadków małpiej ospy odnotowano jak dotąd w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii… » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 Opolskie/ Stado byków błąka się po powiecie prudnickim Z gospodarstwa rolnego w Starym Lesie uciekło stado byków mięsnej rasy limousine. Po artykule w lokalnym portalu, sprawą zainteresowali się urzędnicy i policja… » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 MŚ w klasie ILCA 7 – Francuz Bernaz złotym medalistą w Meksyku Francuz Jean-Baptiste Bernaz został w meksykańskiej miejscowości Nuevo Vallarta mistrzem świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie ILCA 7, wcześniej znanej… » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 W Ameryce Południowej odkryto szczątki największych na tym kontynencie pterozaurów Latające gady sprzed 86 milionów lat, których skamieliny odkryto w Argentynie, nazwano “smokami śmierci”. Rozpiętość ich skrzydeł była porównywalna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »