Radio Opole » Kraj i świat
2022-03-17, 14:30 Autor: PAP

Zalewska: Powstawanie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy jest kluczowe

Powstawanie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy jest kluczowe, stąd pomysł, by na stronach kuratoriów oświaty opublikować informator, jak krok po kroku utworzyć taki oddział – powiedziała PAP po spotkaniu Rady ds. Edukacji Uchodźców była minister edukacji Anna Zalewska.

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie 20-osobowej Rady ds. Edukacji Uchodźców, powołanej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W jej skład wchodzą byli ministrowie edukacji, byli i obecni wiceministrowie edukacji, parlamentarzyści, kuratorzy oświaty, samorządowcy i dyrektorzy szkół. Część z nich uczestniczyła w spotkaniu osobiście, a część zdalnie.


"Pan minister podziękował serdecznie członkom rady za zaangażowanie i za bycie w temacie związanym z uczniami, którzy przybywają do nas z terenu Ukrainy i którzy już są w naszym systemie edukacji" – poinformowała dziennikarzy po spotkaniu rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska


"Obecnie mamy już ponad 65 tys. uczniów z Ukrainy, którzy są zarejestrowani do polskich szkół. W większości są to szkoły podstawowe. W większości to jest województwo mazowieckie" – przekazała. "Szacujemy, że około 6 tys. uczniów to są uczniowie, którzy są już zapisani do oddziałów przygotowawczych" – dodała Ostrowska. Podkreśliła, że na spotkaniu rady mówiono o tym, że ich powstawanie jest kluczowe.


"To było bardzo uczciwe spotkanie w tym sensie, że każdy wskazywał na problemy, szukał rozwiązań lub informował, że ten problem już został rozwiązany, myślał o tym, co będzie za tydzień, za miesiąc czy za pół roku" – powiedziała PAP była minister edukacji, europosłanka PiS Anna Zalewska.


"Wszyscy zwracaliśmy uwagę na to, że sytuacja jest jeszcze niestabilna. Rodzice nie wiedzą, na jak długo chcą zostać w Polsce, kiedy będą chcieli wracać. W związku z tym najbezpieczniejszym rozwiązaniem, funkcjonującym od 2016 r., jest możliwość organizowania oddziałów przygotowawczych, które integrują, uczą języka polskiego. Większość przybywających do Polski dzieci nie zna polskiego. Trudno sobie wyobrazić, że łatwo wejdą do polskiego systemu edukacji. Stąd sugestia dla dyrektorów szkół, by oceniali kompetencje uczniów, bo można im zrobić krzywdę, chyba że będą mieli nauczyciela wspomagającego" – zaznaczyła była minister.


Mówiła, że dyrektorzy szkół sygnalizują, że chociaż tworzenie oddziałów przygotowawczych jest opisane w prawie, trudno im idzie ich tworzenie.


"Stąd pojawił się pomysł, by na stronach kuratoriów oświaty i na stronie ministerstwa pojawił się pomysł, aby opublikować szybko informator, jak krok po kroku utworzyć taki oddział. Niezależnie od tego już są organizowane przez kuratoria telekonferencje z samorządami i dyrektorami szkół, dotyczące tworzenia oddziałów przygotowawczych" – poinformowała Zalewska.


Wskazała też, że zgodnie z rozporządzeniem o podziale subwencji oświatowej samorządy dostają wyższą kwotę na ucznia w oddziale przygotowawczym niż w polskiej klasie.


"Pan minister Czarnek zadeklarował, że samorządy dostaną pieniądze na ten cel już około 15 kwietnia, że samorządowcy absolutnie nie zostaną sami z tym zadaniem. Poinformował, że złożył wnioski do premiera i do ministra finansów, sugerując, że są to ogromne kwoty. Jeśli do szkół trafi 700 tys. dzieci, a tyle przekroczyło polsko-ukraińską granicę, to jest to koszt rzędu kilkunastu miliardów złotych" – powiedziała Zalewska. "Piszę w tej sprawie do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen" – dodała.


Podała, że podczas spotkania mówiono także o tym, że jest problem z nauczycielami. "Już teraz, szczególnie w dużych miastach, nauczyciele mają właściwie dwa etaty" – zaznaczyła. Wskazała, że na mocy tzw. specustawy nauczyciele będą mogli pracować ponad limit.


"Nauczyciele, tak jak wszyscy Polacy, z empatii powiedzieli, że do wakacji wytrzymają, ale trzeba będzie szukać nauczycieli, rekrutować nowych" – zauważyła.


Wskazała, że do kuratoriów zgłaszają się nauczyciele z Ukrainy, ale jest problem z tym, jak ich zatrudnić, bo są określone bardzo ostre wymogli, jakie polskie prawo stawia, jeśli chodzi o zatrudnienie nauczycieli.


"Musieliby nostryfikować dyplom. Nieosiągalne jest dla nich też uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Stąd pomysł, by zatrudnić ich jako pomoc nauczyciela w oddziałach przygotowawczych" – powiedziała.


"W najbliższych dniach minister Czarnek z wicepremierem Jackiem Sasinem porozmawiają o tym ze spółkami Skarbu Państwa, by uruchomić pomoc dla dzieci ukraińskich tak, jak pomagano polskim dzieciom, by mogły w czasie pandemii uczyć się zdalnie, i wyposażyć je w laptopy do nauki zdalnej w ukraińskim systemie edukacji, jeśli jest ona prowadzona. Ewentualnie rozważymy, sama osobiście się tym zajmę, by rozmawiać ze szkołami ukraińskimi w Polsce, czy są one gotowe, by dzieci z ukraińskim im się włączały na lekcje" – dodała.


Podkreśliła, że jednym z najważniejszych komunikatów po dzisiejszym spotkaniu dla uczniów i rodziców ukraińskich jest to, że "jest jeden system edukacji, to polski system edukacji i polskie egzaminy".


Jak mówiła, polskie egzaminy: egzamin ósmoklasisty i matura nie zostaną dostosowane do ukraińskich uczniów.


"Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to przetłumaczony zostanie tylko arkusz z matematyki, ale nie zostanie on w żaden sposób dostosowany" – poinformowała.


Pytana, kiedy planowane jest następne spotkanie Rady, Zalewska poinformowała, że za dwa tygodnie.


W skład Rady ds. Edukacji Uchodźców, której przewodniczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wchodzą: Sławomir Adamiec, Jakub Banaszek, Włodzimierz Bernacki, Margareta Budner, Zbigniew Dolata, Marzenna Drab, Bogna Janke, Maciej Kopeć, Małgorzata Kopiczko, Roman Kowalczyk, Ryszard Legutko, Marzena Machałek, Anna Maćkowska, Aurelia Michałowska, Teresa Misiuk, Wojciech Murdzek, Lucjusz Nabereżny, Dariusz Piontkowski, Monika Poboży, Tomasz Rzymkowski, Michał Seweryński, Mirosława Stachowiak-Różecka, Teresa Wargocka, Andrzej Waśko, Kazimierz Wiatr, Andrzej Wnuk, Anna Zalewska, Jarosław Zieliński i Tomasz Zieliński.


"Dobrze jest, aby osoby doświadczone, a jednocześnie mające praktykę na co dzień w edukacji, podpowiadały, co należy robić, żeby ten kryzys uchodźczy, a zaraz za tym kryzysem również coraz więcej dzieci ukraińskich w polskich szkołach, żeby to wszystko dobrze funkcjonowało z korzyścią dla tych dzieci, ale bez uszczerbku dla dzieci polskich" – powiedział w TVP1 szef MEiN w czwartek rano, przed pierwszym posiedzeniem Rady. (PAP)


Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski


dsr/ szz/ joz/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 12:10 Formuła 1 - Tajlandia zainteresowana organizacją Grand Prix Tajlandia jest zainteresowana organizacją wyścigu Grand Prix Formuły 1 - oświadczył premier tego kraju Srettha Thavisin po spotkaniu z szefem F1 Stefano Domenicalim… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 Trzaskowski: zależy nam aby wzmocnić listy KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego Zależy nam na tym, żeby wzmocnić listy do Parlamentu Europejskiego, po to, żeby zachęcić Polki i Polaków do głosowania na kandydatki i kandydatów Koalicji… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 Włochy/ Pierwsze w historii włoskie tłumaczenie "Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego We Włoszech ukazało się pierwsze w historii tłumaczenie „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Tragedię z drugiej połowy XVI wieku przełożył… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 W. Brytania/ Resort obrony: siły rosyjskie powoli i dużym kosztem, ale robią postępy Zdobycie kontroli nad mającą niewielkie znaczenie strategiczne miejscowością Nowomychajliwka, co zajęło rosyjskim siłom 73 dni i wymagało dużego nakładu… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 Ruda Śląska/ Pierończyk: przewiduję rozmowy o współpracy z PiS i KO Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk zapowiedział, że o przyszłej koalicji zarządzającej miastem będzie rozmawiał ze wszystkimi, zarówno PiS… » więcej 2024-04-23, godz. 11:50 Finlandia/ Jedyne na Zachodzie Muzeum Lenina zamknie podwoje po blisko 80 latach Ostatnie na Zachodzie Muzeum Lenina, mieszczące się w Finlandii, zostanie zamknięte, a w jego miejsce powstanie Muzeum Stosunków Wschodnich, opisujące historię… » więcej 2024-04-23, godz. 11:50 Ekstraklasa siatkarzy – prezes Aluronu CMC: srebro to nie wszystko Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie w siódmym roku gry w ekstraklasie po raz pierwszy zagrają w finale. 'Wierzę, że srebro to nie wszystko i możemy być… » więcej 2024-04-23, godz. 11:40 Amerykańska golfistka Nelly Korda odpoczywa po triumfach w pięciu turniejach z rzędu Liderka światowego rankingu golfistek 25-letnia Amerykanka Nelly Korda, po wygraniu pięciu kolejnych turniejów cyklu LPGA, zamierza najbliższy czas poświęcić… » więcej 2024-04-23, godz. 11:30 TOGETAIR 2024 w Warszawie - pierwszy dzień eksperckich debat dobiega końca (MediaRoom) W stolicy trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących… » więcej 2024-04-23, godz. 11:30 Plan na nowoczesną sieć elektroenergetyczną (MediaRoom) Transformacja sektora energii jest kompleksowym programem wielowymiarowych działań, które mają kluczowy wpływ na naszą przyszłość i miejsce w nowoczesnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »