Radio Opole » Kraj i świat
2022-03-05, 06:10 Autor: PAP

Praktykowanie mindfulness niekoniecznie czyni lepszym człowiekiem - twierdzą naukowcy

Zyskująca coraz większą popularność technika mindfulness traktowana jest często jako remedium na wszelkie bolączki duszy. Tymczasem najnowsze badania wykazują, że jej efekty nie zawsze są pozytywne, dlatego - jak każdy rodzaj ćwiczeń duchowych - należy ją stosować ze świadomością tego, jak działa i czy właśnie taki efekt zamierzamy osiągnąć.

Praktyka uważności, polegająca zwykle na koncentracji na rytmie oddechu lub wrażeniach płynących z ciała, pomaga zredukować stres i zmniejsza ryzyko wypalenia. Zwolennicy tej techniki twierdzą nawet, że gdy nauczysz się żyć tu i teraz, odkryjesz w sobie nieznane dotąd pokłady empatii i współczucia. Jednak jak donosi BBC, najnowsze badania nad praktyką mindfulness rysują jednak znacznie bardziej złożony obraz jej wpływu na zachowanie i osobowość człowieka.


Nowe badanie w tej dziedzinie przeprowadził Andrew Hafenbrack, adiunkt Wydziału Zarządzania i Organizacji na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA. Wyniki okazały się zaskakujące. "Praktykowanie uważności może odwracać uwagę ludzi od ich własnych przewinień i zobowiązań wobec innych osób, czasami zaburzając kompas moralny" - powiedział badacz. Podkreślił przy tym, że nie zamierza nikogo zniechęcać do mindfulness, a jedynie zachęca do większej świadomości tego, kiedy i jak to robimy.


Andrew Hafenbrack nie jest pierwszym naukowcem, który wskazał, że praktykowanie mindfulness - choć może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem - czasem przynosi też negatywne skutki. Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku wykazali, że praktyka uważności może potęgować skłonności egoistyczne. Jeśli dana osoba jest egocentryczna, po medytacji staje się jeszcze mniej skłonna do pomagania innym.


Wynik eksperymentów Hafenbracka potwierdza wcześniejsze badania. Samo jego badanie było bardzo pomysłowe. Hafenbrack zaprojektował serię ośmiu eksperymentów na łącznej próbie 1400 osób. W jednym z doświadczeń uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie sobie i opisanie sytuacji, która wywołała w nich poczucie winy. Następnie połowę poproszono o wykonanie sesji mindfulness, podczas gdy innym powiedziano, aby pozwolili swoim myślom swobodnie błądzić. Potem uczestnicy wypełnili kwestionariusz, który mierzył ich poczucie winy. Mieli też wyobrazić sobie, że dostali 100 dolarów i oszacować, ile byliby skłonni podarować w prezencie urodzinowym osobie, którą skrzywdzili.


Okazało się, że uczestnicy, którzy wzięli udział w sesji mindfulness, deklarowali mniejsze wyrzuty sumienia i byli znacznie mniej hojni wobec osoby, której wyrządzili krzywdę - byli gotowi podarować jej średnio 33,39 dolara. Tymczasem ci, którzy pozwolili myślom swobodnie dryfować, byli skłonni oddać 40,70 dolara.


W innym eksperymencie Hafenbrack podzielił uczestników na trzy grupy. Jedni koncentrowali uwagę na oddechu, drudzy swobodnie rozmyślali, a ci z trzeciej grupy przeglądali Internet. Potem wszyscy mieli napisać list z przeprosinami do osoby, której wyrządzili krzywdę. Listy te następnie przekazano do oceny dwóm niezależnym arbitrom, którzy mieli ocenić, czy dana osoba wzięła na siebie odpowiedzialność za swój czyn i czy zaoferowała naprawienie szkody. Za szczere uznawano te przeprosiny, które zawierały oba te elementy. Zgodnie z hipotezą Hafenbracka osoby, które praktykowały mindfulness przeprosiły mniej szczerze niż pozostali uczestnicy badania. Okazało się, że medytacja wycisza poczucie winy, a także chęć zadośćuczynienia.


"Nie powinniśmy nadmiernie generalizować i dochodzić do wniosku, że praktyka uważności czyni nas gorszymi ludźmi" – podkreśla Hafenbrack, dodając, że w jego eksperymentach zbadano efekty ćwiczeń uważności w bardzo konkretnym kontekście. Ale zaznacza jednocześnie, że wyniki jego eksperymentów powinny zachęcić do bardziej przemyślanego korzystania z medytacji. "Jeśli będziemy sztucznie zmniejszać poczucie winy medytacją, wpłynie to niekorzystnie na jakość, a być może także ilość naszych relacji z ludźmi" – powiedział badacz.


Badania Hafenbracka sugerują, że praktykowanie różnych technik medytacyjnych przynosi odmienne efekty. Badał na przykład wpływ na poczucie winy inspirowanej buddyjską praktyką Metta Bhavana techniki zwanej „medytacją miłującej dobroci”. Polega ona na mentalnym otoczeniu ludzi w swoim życiu – od przyjaciół i rodziny po znajomych i nieznajomych – energią miłości i współczucia. Odkrył wówczas, że – w przeciwieństwie do kontemplacji oddechu – medytacja miłującej dobroci zwiększyła chęć zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. "Może pomóc ludziom poczuć się lepiej i skupić bieżącej chwili, ale bez ryzyka, że zmniejszy się ich gotowość do naprawienia nadszarpniętej relacji" - podsumowuje Andrew Hafenbrack. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 03:50 Austria/ Wicekanclerz: Jeśli Ukraina przestanie się bronić zostanie zniszczona Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona. powiedział w poniedziałek… » więcej 2022-10-04, godz. 02:40 Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali we wtorek swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną… » więcej 2022-10-04, godz. 02:20 Po tragicznym wypadku samochodowym policję wezwał smartfon Sześcioro pasażerów Hondy Accord straciło życie, gdy w niedzielę wczesnym rankiem samochód wbił się w drzewo rosnące na przydrożnej posesji. Policja… » więcej 2022-10-04, godz. 02:10 Ujawniono unikatowe zdjęcia Beatlesów sprzed ich debiutu płytowego Uchwyceni na fotografii muzycy nie mają jeszcze swoich charakterystycznych fryzur, do tego wyglądają na mocno... zabiedzonych. Mają na sobie skórzane spodnie… » więcej 2022-10-04, godz. 01:30 Bułgaria/ Prezydent przeciwny wstąpieniu Ukrainy do NATO przed zawarciem pokoju z Rosją Prezydent Rumen Radew uważa, że decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO może być podjęta dopiero po wypracowaniu przez Moskwę i Kijów jasnych postanowień… » więcej 2022-10-04, godz. 01:00 "The Times" : Wielka Brytania wprowadzi zakaz azylu dla migrantów z kanału La Manche Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman ogłosi we wtorek projekt ustawy zakazującej ubiegania się o azyl dla migrantów, którzy przekraczają… » więcej 2022-10-04, godz. 00:50 Francja/ Premier Borne obiecała wsparcie dla gospodarstw domowych, które przyjmują ukraińskich uchodźców Premier Elisabeth Borne ogłosiła w poniedziałek przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o pomocy finansowej od końca listopada dla francuskich gospodarstw… » więcej 2022-10-04, godz. 00:10 USA/ Biden zapowiedział kolejne sankcje przeciwko Iranowi za represje wobec demonstrantów Prezydent USA Joe Biden zapowiedział nałożenie kolejnych sankcji przeciwko irańskiemu reżimowi w związku z represjami przeciwko demonstrującym kobietom… » więcej 2022-10-03, godz. 23:40 Węgry/ Podpisano porozumienie z Gazpromem w sprawie odroczenia płatności na gaz Państwowa grupa energetyczna MVM odpowiedzialna za produkcję, przesyłanie i handel energią elektryczną na Węgrzech podpisała w poniedziałek porozumienie… » więcej 2022-10-03, godz. 23:20 Ukraina/ Kuleba: Nie można słowem pokój zakrywać rosyjskich zbrodni Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa „pokój” do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »