Radio Opole » Kraj i świat
2022-03-05, 06:10 Autor: PAP

Praktykowanie mindfulness niekoniecznie czyni lepszym człowiekiem - twierdzą naukowcy

Zyskująca coraz większą popularność technika mindfulness traktowana jest często jako remedium na wszelkie bolączki duszy. Tymczasem najnowsze badania wykazują, że jej efekty nie zawsze są pozytywne, dlatego - jak każdy rodzaj ćwiczeń duchowych - należy ją stosować ze świadomością tego, jak działa i czy właśnie taki efekt zamierzamy osiągnąć.

Praktyka uważności, polegająca zwykle na koncentracji na rytmie oddechu lub wrażeniach płynących z ciała, pomaga zredukować stres i zmniejsza ryzyko wypalenia. Zwolennicy tej techniki twierdzą nawet, że gdy nauczysz się żyć tu i teraz, odkryjesz w sobie nieznane dotąd pokłady empatii i współczucia. Jednak jak donosi BBC, najnowsze badania nad praktyką mindfulness rysują jednak znacznie bardziej złożony obraz jej wpływu na zachowanie i osobowość człowieka.


Nowe badanie w tej dziedzinie przeprowadził Andrew Hafenbrack, adiunkt Wydziału Zarządzania i Organizacji na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA. Wyniki okazały się zaskakujące. "Praktykowanie uważności może odwracać uwagę ludzi od ich własnych przewinień i zobowiązań wobec innych osób, czasami zaburzając kompas moralny" - powiedział badacz. Podkreślił przy tym, że nie zamierza nikogo zniechęcać do mindfulness, a jedynie zachęca do większej świadomości tego, kiedy i jak to robimy.


Andrew Hafenbrack nie jest pierwszym naukowcem, który wskazał, że praktykowanie mindfulness - choć może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem - czasem przynosi też negatywne skutki. Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku wykazali, że praktyka uważności może potęgować skłonności egoistyczne. Jeśli dana osoba jest egocentryczna, po medytacji staje się jeszcze mniej skłonna do pomagania innym.


Wynik eksperymentów Hafenbracka potwierdza wcześniejsze badania. Samo jego badanie było bardzo pomysłowe. Hafenbrack zaprojektował serię ośmiu eksperymentów na łącznej próbie 1400 osób. W jednym z doświadczeń uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie sobie i opisanie sytuacji, która wywołała w nich poczucie winy. Następnie połowę poproszono o wykonanie sesji mindfulness, podczas gdy innym powiedziano, aby pozwolili swoim myślom swobodnie błądzić. Potem uczestnicy wypełnili kwestionariusz, który mierzył ich poczucie winy. Mieli też wyobrazić sobie, że dostali 100 dolarów i oszacować, ile byliby skłonni podarować w prezencie urodzinowym osobie, którą skrzywdzili.


Okazało się, że uczestnicy, którzy wzięli udział w sesji mindfulness, deklarowali mniejsze wyrzuty sumienia i byli znacznie mniej hojni wobec osoby, której wyrządzili krzywdę - byli gotowi podarować jej średnio 33,39 dolara. Tymczasem ci, którzy pozwolili myślom swobodnie dryfować, byli skłonni oddać 40,70 dolara.


W innym eksperymencie Hafenbrack podzielił uczestników na trzy grupy. Jedni koncentrowali uwagę na oddechu, drudzy swobodnie rozmyślali, a ci z trzeciej grupy przeglądali Internet. Potem wszyscy mieli napisać list z przeprosinami do osoby, której wyrządzili krzywdę. Listy te następnie przekazano do oceny dwóm niezależnym arbitrom, którzy mieli ocenić, czy dana osoba wzięła na siebie odpowiedzialność za swój czyn i czy zaoferowała naprawienie szkody. Za szczere uznawano te przeprosiny, które zawierały oba te elementy. Zgodnie z hipotezą Hafenbracka osoby, które praktykowały mindfulness przeprosiły mniej szczerze niż pozostali uczestnicy badania. Okazało się, że medytacja wycisza poczucie winy, a także chęć zadośćuczynienia.


"Nie powinniśmy nadmiernie generalizować i dochodzić do wniosku, że praktyka uważności czyni nas gorszymi ludźmi" – podkreśla Hafenbrack, dodając, że w jego eksperymentach zbadano efekty ćwiczeń uważności w bardzo konkretnym kontekście. Ale zaznacza jednocześnie, że wyniki jego eksperymentów powinny zachęcić do bardziej przemyślanego korzystania z medytacji. "Jeśli będziemy sztucznie zmniejszać poczucie winy medytacją, wpłynie to niekorzystnie na jakość, a być może także ilość naszych relacji z ludźmi" – powiedział badacz.


Badania Hafenbracka sugerują, że praktykowanie różnych technik medytacyjnych przynosi odmienne efekty. Badał na przykład wpływ na poczucie winy inspirowanej buddyjską praktyką Metta Bhavana techniki zwanej „medytacją miłującej dobroci”. Polega ona na mentalnym otoczeniu ludzi w swoim życiu – od przyjaciół i rodziny po znajomych i nieznajomych – energią miłości i współczucia. Odkrył wówczas, że – w przeciwieństwie do kontemplacji oddechu – medytacja miłującej dobroci zwiększyła chęć zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. "Może pomóc ludziom poczuć się lepiej i skupić bieżącej chwili, ale bez ryzyka, że zmniejszy się ich gotowość do naprawienia nadszarpniętej relacji" - podsumowuje Andrew Hafenbrack. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 10:10 Diamentowa Liga - wyniki mityngu w Eugene Wyniki mityngu Diamentowej Ligi w Eugene: K O B I E T Y100 m 1. Elainge Thompson-Herah (Jamajka) 10,792. Sha'Carri Richardson (USA) 10,923. Sherica Jackson… » więcej 2022-05-29, godz. 10:10 Dmowska-Andrzejuk: o sukcesach polskich szpadzistek będzie jeszcze głośno „W mojej kolekcji brakuje medalu olimpijskiego, mam nadzieję, że koleżanki po niego sięgną” - powiedziała była mistrzyni świata w szpadzie Danuta Dmowska-Andrzejuk… » więcej 2022-05-29, godz. 10:00 Piłkarska LM - brytyjskie media: Real Madryt jeszcze raz pokazał swój zabójczy instynkt Liverpool miał przewagę w grze, ale Real jeszcze raz pokazał swój zabójczy instynkt, a skoro w drodze do końcowego triumfu pokonał Paris St. Germain, Chelsea… » więcej 2022-05-29, godz. 09:50 Piłkarska LM - paryska policja: 68 osób zatrzymanych podczas finałowego meczu Podczas sobotniego meczu finałowego piłkarskiej Ligi Mistrzów w podparyskim Saint-Denis zatrzymano 68 osób, z których 39 trafiło do policyjnego aresztu -… » więcej 2022-05-29, godz. 09:40 Poznań/ Po raz pierwszy w tym sezonie na tory wyjedzie tramwaj Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer Po raz pierwszy w tym sezonie na poznańskie tory wyjedzie tramwaj Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. Tramwaj Typu I to wyjątkowa atrakcja dla miłośników… » więcej 2022-05-29, godz. 09:30 Diamentowa Liga - wysyp najlepszych wyników sezonu w Eugene Świadkami istnego wysypu najlepszych w tym roku wyników na świecie byli fani lekkiej atletyki podczas mityngu Diamentowej Ligi w Eugene. W biegu na milę triumfował… » więcej 2022-05-29, godz. 09:20 PŚ w kajakarstwie - trzy zwycięstwa Polaków na początek regat Trzy zwycięstwa zanotowali polscy kajakarze w pierwszych finałowych wyścigach zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium… » więcej 2022-05-29, godz. 09:20 Liga MLS - gol Kacpra Przybyłko Kacper Przybyłko zdobył gola w piłkarskiej lidze MLS dla Chicago Fire w przegranym na wyjeździe 2:3 meczu z Toronto FC. » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 Straż Graniczna: ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 25,2 tys. osób Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,684 mln osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna… » więcej 2022-05-29, godz. 09:00 Świat/ Małpia ospa jest już w 24 krajach, ponad 400 potwierdzonych przypadków Ponad 400 przypadków małpiej ospy odnotowano jak dotąd w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »