Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-26, 12:50 Autor: PAP

Sejm/ Sarnowski: ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy

Ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wskazał, że projekt zabezpieczy też środki dla funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Sejm zajął się w środę pierwszym czytaniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Jak tłumaczył podczas posiedzenia plenarnego Sarnowski, celem projektu jest zabezpieczenie środków dla zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych i zakładowych funduszy aktywności.


Sarnowski przypomniał, że prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), natomiast w zakładach aktywności zawodowej tworzy się zakładowy fundusz aktywności (ZFA).


"Środki, które pochodzą z tych funduszy, są w całości przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych, zatrudnionych w tych zakładach. W sumie funkcjonują takie fundusze u ok. 900 pracodawców i służą wsparciu ok. 100 tys. osób niepełnosprawnych" - podkreślił wiceminister.


ZFRON i ZFA są tworzone głównie ze środków pochodzących z części zaliczek na podatek dochodowy pobieranych od pracowników takiego zakładu. Sarnowski podkreślił, że na skutek podniesienia od 1 stycznia br. kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł bardzo wielu pracowników zakładów pracy chronionej nie będzie płacić podatku, bo ich płaca oscyluje w okolicach płacy minimalnej. Jednocześnie oznacza to, że brak podatku płaconego od wynagrodzeń osób niepełnosprawnych mógłby wpłynąć negatywnie na finansowanie zakładowych funduszy.


Wiceszef MF poinformował, że dysponenci funduszy będą uprawnieni jeszcze w tym roku do otrzymania pomocy z PFRON. Na każdą zatrudnioną osobę niepełnosprawną będzie to kwota w wysokości 4 proc. minimalnego wynagrodzenia.


PFRON będzie finansował wsparcie w tym roku z własnych środków, od przyszłego roku będzie otrzymywał dotację z budżetu państwa na ten cel w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł.


Sarnowski przekazał, że projekt ma też ustawowo uregulować kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy. „Ta kwestia została już uregulowana rozporządzeniem natomiast przeniesienie jej na poziom ustawowy zwiększy bezpieczeństwo pracowników w sytuacji, gdy pracodawca oczekując regulacji ustawowej pobierałby wyższe zaliczki na podatek niżby to wynikało z obowiązujących przepisów prawa” – wskazał Sarnowski.


Ponadto – jak mówił - projekt doprecyzowuje na korzyść podatników przepisy dotyczące korzystania z kwoty wolnej nie tylko na koniec roku, ale już na etapie obliczania miesięcznych zaliczek na podatek.


„Taki wniosek o comiesięczne odliczenie kwoty wolnej jest składany na formularzu PIT-2 i w opinii Ministerstwa Finansów może być złożony pracodawcy przez pracownika w dowolnym momencie, także w trakcie roku podatkowego” – powiedział wiceminister.


Dodał, że mimo informowania o tym przez MF, niektórzy pracodawcy oczekują precyzyjnego zabezpieczenia tej możliwości w ustawie.


Przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych zapisów. (PAP)


Autor: Karolina Mózgowiec


kmz/ mmu/


Kraj i świat

2022-05-28, godz. 09:40 Liga NHL - awans Avalanche do finału Konferencji Zachodniej Hokeiści Colorado Avalanche zakwalifikowali się do finału Konferencji Zachodniej ligi NHL. W szóstym meczu drugiej rundy play off pokonali na wyjeździe St… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Wirusolog: przeciwko małpiej ospie mamy skuteczne szczepionki; bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2 Małpia ospa jest medialna, ale mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2; Chiny po raz kolejny mogą stać się… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Ukraina/ Władze: rosyjskie miny zabijają zwierzęta i stwarzają groźbę pożaru lasu w Czarnobylu Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Sondaż dla DoRzeczy.pl/ PiS z poparciem 39,5 proc., KO - 28,4 proc., Lewica - 10,5 proc. Gdyby w niedzielę odbywały się wybory do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 39,5-proc. poparcie, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28,4… » więcej 2022-05-28, godz. 09:20 Poznań/ Biała Sobota w POSUM w ramach Poznańskich Dni Rodziny Bezpłatne konsultacje medyczne, badania profilaktyczne, a także porady specjalistów czekają na mieszkańców stolicy Wielkopolski podczas Białej Soboty w… » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 Warszawa/ Niedzielny piknik z okazji 25 - lecia uchwalenia Konstytucji RP W niedzielę w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się piknik z okazji 25 - lecia uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 PŚ we wspinaczce sportowej - kolejny triumf Aleksandry Mirosław Rywalizująca we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Polka, która w eliminacjach poprawiła własny… » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 Lubelskie/ Dwie młode osoby zginęły w nocy w wypadku samochodowym w pow. łukowskim 18-latka i 21-latek zginęli w nocy w wypadku samochodowym, do którego doszło w miejscowości Róża Podgórna w pow. łukowskim (Lubelskie). Trzy kolejne osoby… » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 Lubuskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem z zachodu, który może w sobotę (28 maja br.) występować… » więcej 2022-05-28, godz. 08:50 Śląskie/ Metropolia zamawia w grupie zakupowej kilkadziesiąt samochodów elektrycznych Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamawia w grupie zakupowej samochody elektryczne m.in. dla swoich gmin członkowskich, by mogły one zrealizować wymogi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »