Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-26, 12:00 Autor: PAP

Zmarła Dorota Świtoń – wdowa po Kazimierzu Świtoniu

W wieku 87 lat zmarła w środę Dorota Świtoń – wdowa po Kazimierzu Świtoniu, uczestniku Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założycielu pierwszego w PRL komitetu Wolnych Związków Zawodowych i działaczu śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Podobnie jak jej bliscy, była obiektem licznych represji aparatu bezpieczeństwa PRL; bez jej wsparcia działalność opozycyjna Kazimierza Świtonia w takiej skali nie byłaby możliwa – zaznaczyli przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którzy przekazali informację o śmierci Doroty Świtoń.


„W związku z aktywną działalnością opozycyjną i społeczną męża oraz synów: Ryszarda, Jana i Piotra była poddawana nieustannym represjom ze strony aparatu bezpieczeństwa. Dorota Świtoń przez cały okres działalności opozycyjnej męża w latach 1977-1990 czynnie i solidarnie wspierała wszelkie jego przedsięwzięcia, narażając się na odpowiedzialność karną i represje ze strony władz” - podał IPN.


„Była obiektem licznych szykan inicjowanych przez Służbę Bezpieczeństwa, mających na celu dyskredytację jej osoby w najbliższym otoczeniu. Była kontrolowana przez sieć tajnych współpracowników, a jej mieszkanie poddawano wielokrotnym przeszukaniom i rewizjom. Bez wsparcia Doroty Świtoń działalność opozycyjna jej męża w prezentowanej skali i w takim zakresie nie byłaby możliwa” - dodali przedstawiciele Instytutu.


W grudniu 2016 r. Dorota Świtoń została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności. 8 grudnia 2015 r. wdowa po Kazimierzu Świtoniu przekazała do katowickiego Archiwum IPN dokumenty z prywatnych zbiorów twórcy Wolnych Związków Zawodowych, wśród nich np. grypsy z więzienia, listy z okresu internowania i jego testament polityczny. Kazimierz Świtoń zmarł w 2014 r.(PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ dki/


Kraj i świat

2022-05-28, godz. 08:50 Śląskie/ Metropolia zamawia w grupie zakupowej kilkadziesiąt samochodów elektrycznych Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamawia w grupie zakupowej samochody elektryczne m.in. dla swoich gmin członkowskich, by mogły one zrealizować wymogi… » więcej 2022-05-28, godz. 08:30 Ukraiński arcymistrz szachowy Sułypa: trudno dziś organizować szkolenie młodzieży 'Trudno dziś organizować szkolenie młodych ukraińskich szachistów' - powiedział PAP arcymistrz Ołeksandr Sułypa w trakcie turnieju z cyklu Grand Chess… » więcej 2022-05-28, godz. 08:30 Opolskie/ Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla siedmiu powiatów regionu Dla powiatów północnej połowy województwa opolskiego IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem - poinformowało w sobotę Wojewódzkie… » więcej 2022-05-28, godz. 08:20 Lublin/ Rozpoczęła się konserwacja drewnianych rzeźb z Muzeum KUL Trzy gotyckie rzeźby śląskie, jedna ludowa i XVIII-wieczny krucyfiks z Ziemi Świętej pochodzące ze zbiorów Muzeum KUL w Lublinie przejdą konserwację… » więcej 2022-05-28, godz. 08:20 Lubelskie/ 67-latek zginął w nocy w pożarze drewnianego budynku w pow. parczewskim 67-latek zginął w nocy pożarze drewnianego budynku gospodarczego w miejscowości Gęś w pow. parczewskim (Lubelskie). Prawdopodobną przyczyną pożaru było… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Warszawa/ Zarząd Zieleni zawiadomił policję w sprawie zniszczenia 9 drzew Złożyliśmy już zawiadomienie na policję łącznie z wnioskiem o sprawdzenie monitoringu. To jest ewidentnie akt wandalizmu - powiedziała PAP rzeczniczka… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Bł. kard. Wyszyński uczył, że miłość ojczyzny wyraża się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski Miłość ojczyzny powinna wyrażać się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski - uczył bł. kard. Stefan Wyszyński wskazując na potrzebę walki z wadami… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Reżyser Michał Siegoczyński o „Nocach i dniach”: nie siadam w fotelu Marii Dąbrowskiej (wywiad) Nie siadam w fotelu Marii Dąbrowskiej. Wkroczyłem w ten jej świat trochę jak chuligan, ale prowadził mnie szacunek do Dąbrowskiej za głoszone przez nią… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Zełenski: Nasze miasta są zniszczone, nasze morze jest zablokowane, ale my pozostajemy wolni Przemawiając w piątek za pośrednictwem łącza wideo do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski rozpoczął od odpowiedzi na pytanie, na… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Były japoński piłkarz Kato pomaga ukraińskim dzieciom... w Polsce Yasuhiro Kato to pierwszy japoński piłkarz, który podpisał kontrakt z ukraińskim klubem. Teraz na sportowej emeryturze ma nadzieję, że odwdzięczy się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »