Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-26, 11:50 Autor: PAP

Kamiński: nie zamierzam uczestniczyć na żadnym etapie w pracach senackiej komisji ds. inwigilacji

Minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oświadczył, że nie zamierza uczestniczyć w pracach senackiej komisji ds. inwigilacji. Zdaniem Kamińskiego, opozycja chce jedynie "prowadzić antyrządową kampanię", której skutkiem ubocznym może być sparaliżowanie skutecznych działań służb.

Służby prasowe ministra-koordynatora udostępniły jego odpowiedź na pismo przewodniczącego nadzwyczajnej senackiej komisji ds. inwigilacji Marcina Bosackiego (KO).


Minister Kamiński we wstępie napisał, że konieczność stosowania nowoczesnych metod kontroli operacyjnej jest "oczywista i zrozumiała", gdyż każde państwo musi być w stanie ścigać sprawców przestępstw. Zauważył, że pierwsze narzędzia do prowadzenia tego rodzaju kontroli zostały zakupione w 2014 roku, za rządów Platformy Obywatelskiej i ówczesna opozycja tego nie wykorzystywała do "absurdalnych insynuacji".


"Jako osoba odpowiedzialna za nadzór i koordynowanie służb uprawnionych do ścigania przestępczości nie mogę pozwolić na bezradność państwa w tym zakresie. Tym bardziej odrzucać muszę tak zwaną +doktrynę Neumanna+, która zakłada w istocie zgodę na bezkarność niektórych osób z racji ich powiązań towarzyskich i politycznych" – napisał Kamiński.


Jego zdaniem, opozycja chce jedynie "prowadzić antyrządową kampanię", której skutkiem ubocznym może być sparaliżowanie skutecznych działań służb. Napisał też, że ze strony polityków związanych z Platformą Obywatelską jest to "przejaw hipokryzji i działanie sprzeczne z interesem państwa".


Kamiński przywołał przykład zarzutów o inwigilację Romana Giertycha, argumentując, że prokuratura podjęła decyzję o postawieniu mu zarzutów w śledztwie dotyczącym działalności na szkodę spółki giełdowej. "Mowa o doprowadzeniu do ogromnych szkód na sumę 72 milionów złotych" - zaznaczył minister-koordynator.


Kamiński napisał też, że Krzysztof Brejza pojawia się w śledztwie dotyczącym korupcji w urzędzie w Inowrocławiu, w tym funkcjonowania tzw. "wydziału nienawiści" i nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jednej z partii. "To śledztwo dotyczy także wykorzystywania środków publicznych do zwalczania przeciwników politycznych rodziny Brejzów" - stwierdził minister-koordynator.


Odniósł się też do faktu, że wśród pierwszych świadków Komisji pojawili się Krzysztof Kwiatkowski i Marian Banaś.


"Przypomnę, że były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski usłyszał zarzuty prokuratorskie, a obecnie toczy się przeciwko niemu proces w sądzie. Ważnym wkładem w materiały tego śledztwa był materiał pozyskany w toku kontroli operacyjnej. Prokuratura zdecydowała również o postawieniu zarzutów Marianowi Banasiowi. Choć chroni go na razie immunitet, prokuratura ma zamiar postawić mu kilkanaście zarzutów karnych" - wyliczał Kamiński.


Zdaniem ministra-koordynatora, "w obecnej sytuacji międzynarodowej, związanej choćby z coraz większą agresją Rosji wobec Ukrainy czy prowadzeniem przez reżim Łukaszenki operacji hybrydowej przeciwko Polsce, takie działania mogą być dla naszego państwa bardzo niebezpieczne".


Przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus od połowy stycznia wyjaśnia senacka komisja nadzwyczajna, która nie ma jednak uprawnień śledczych. (PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ mrr/


Kraj i świat

2022-05-28, godz. 09:40 Liga NHL - awans Avalanche do finału Konferencji Zachodniej Hokeiści Colorado Avalanche zakwalifikowali się do finału Konferencji Zachodniej ligi NHL. W szóstym meczu drugiej rundy play off pokonali na wyjeździe St… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Wirusolog: przeciwko małpiej ospie mamy skuteczne szczepionki; bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2 Małpia ospa jest medialna, ale mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2; Chiny po raz kolejny mogą stać się… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Ukraina/ Władze: rosyjskie miny zabijają zwierzęta i stwarzają groźbę pożaru lasu w Czarnobylu Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Sondaż dla DoRzeczy.pl/ PiS z poparciem 39,5 proc., KO - 28,4 proc., Lewica - 10,5 proc. Gdyby w niedzielę odbywały się wybory do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 39,5-proc. poparcie, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28,4… » więcej 2022-05-28, godz. 09:20 Poznań/ Biała Sobota w POSUM w ramach Poznańskich Dni Rodziny Bezpłatne konsultacje medyczne, badania profilaktyczne, a także porady specjalistów czekają na mieszkańców stolicy Wielkopolski podczas Białej Soboty w… » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 Warszawa/ Niedzielny piknik z okazji 25 - lecia uchwalenia Konstytucji RP W niedzielę w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się piknik z okazji 25 - lecia uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 PŚ we wspinaczce sportowej - kolejny triumf Aleksandry Mirosław Rywalizująca we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Polka, która w eliminacjach poprawiła własny… » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 Lubelskie/ Dwie młode osoby zginęły w nocy w wypadku samochodowym w pow. łukowskim 18-latka i 21-latek zginęli w nocy w wypadku samochodowym, do którego doszło w miejscowości Róża Podgórna w pow. łukowskim (Lubelskie). Trzy kolejne osoby… » więcej 2022-05-28, godz. 09:10 Lubuskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem z zachodu, który może w sobotę (28 maja br.) występować… » więcej 2022-05-28, godz. 08:50 Śląskie/ Metropolia zamawia w grupie zakupowej kilkadziesiąt samochodów elektrycznych Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamawia w grupie zakupowej samochody elektryczne m.in. dla swoich gmin członkowskich, by mogły one zrealizować wymogi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »