Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-26, 11:50 Autor: PAP

CBOS: Andrzej Duda, Szymon Hołownia i Mateusz Morawiecki liderami rankingu zaufania

Liderami rankingu zaufania do polityków są: prezydent Andrzej Duda, lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz premier Mateusz Morawiecki - wynika z sondażu CBOS. W rankingu nieufności pierwsze miejsca zajmują: wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef MS Zbigniew Ziobro i lider PO Donald Tusk.

CBOS zauważył, że liderem rankingu zaufania niezmiennie pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie wobec głowy państwa zadeklarowało w styczniowym badaniu 46 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do grudniowego sondażu); 39 proc. badanych wyraziło nieufność wobec prezydenta (spadek o 2 pkt proc.).


Drugie miejsce w styczniowym rankingu zaufania, podobnie jak przed miesiącem, zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa 43 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.); brak zaufania wobec polityka wyraziło 30 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.).


Trzecie miejsce - z 39-proc. zaufaniem (tyle samo, co w grudniu) - zajął premier Mateusz Morawiecki; szefowi rządu nie ufa 46 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).


Na kolejnym miejscu znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z 37-proc. poparciem (spadek o 4 pkt proc.). Brak zaufania wobec niego zadeklarowało 39 proc. ankietowanych (bez zmian).


Pierwszą piątkę polityków cieszących się najwyższym zaufaniem zamyka - ze wskazaniem 34 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) - lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Brak zaufania wobec polityka zadeklarowało 26 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).


Na kolejnych miejscach w rankingu znaleźli się kolejno: minister zdrowia Adam Niedzielski (32 proc. deklarujących zaufanie; 32 proc. - nieufność), szef MON Mariusz Błaszczak (31-proc. zaufanie, 34-proc. nieufność), prezes PiS Jarosław Kaczyński (30 proc. zaufania, 58 proc. nieufności), szef PO Donald Tusk (29 proc. zaufania, 52 proc. nieufności) oraz szef MS Zbigniew Ziobro (29 proc. zaufania oraz 52-proc. - nieufności). Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek ufa 28 proc. respondentów; nie ufa natomiast 34 proc.


Kolejne lokaty zajęli poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (24 proc. zaufania, 35 proc. - nieufności), wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński (23 proc. zaufania, 27 proc. nieufności) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (23 proc. zaufania, 37 proc. - nieufności).


Szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu ufa w styczniu 21 proc. badanych, nieufność wobec ministra zadeklarowało 32 proc. Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania znalazł się wicepremier, szef MAP Jacek Sasin z 20-proc. zaufaniem oraz 47-proc. nieufnością. Za nim uplasował się szef KPRM Michał Dworczyk, któremu uda 19 proc. badanych, a nie ufa - 29 proc.


Na ostatnich dwóch miejscach w rankingu zaufania uplasowali się: lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (16 proc. zaufania, 34 proc. - nieufności) oraz wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (11 proc. zaufania, 14 proc. nieufności).


CBOS zauważył, że tak jak w poprzednich miesiącach, również w styczniu liderem rankingu nieufności jest wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa obecnie 58 proc. badanych; zaufanie wobec polityka deklaruje 30 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znaleźli się z 52-proc. poziomem nieufności oraz 29-proc. poziomem zaufania: szef MZ Zbigniew Ziobro oraz lider PO Donald Tusk.


Sondaż przeprowadzono między 3 a 13 stycznia 2022 r. na próbie liczącej 1135 osób (w tym: 46,4 proc. metodą CAPI, 33,1 proc. – CATI i 20,4 proc. – CAWI) w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.


Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.


CBOS informuje, że we wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. (PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ godl/


Kraj i świat

2022-05-28, godz. 08:20 Lublin/ Rozpoczęła się konserwacja drewnianych rzeźb z Muzeum KUL Trzy gotyckie rzeźby śląskie, jedna ludowa i XVIII-wieczny krucyfiks z Ziemi Świętej pochodzące ze zbiorów Muzeum KUL w Lublinie przejdą konserwację… » więcej 2022-05-28, godz. 08:20 Lubelskie/ 67-latek zginął w nocy w pożarze drewnianego budynku w pow. parczewskim 67-latek zginął w nocy pożarze drewnianego budynku gospodarczego w miejscowości Gęś w pow. parczewskim (Lubelskie). Prawdopodobną przyczyną pożaru było… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Warszawa/ Zarząd Zieleni zawiadomił policję w sprawie zniszczenia 9 drzew Złożyliśmy już zawiadomienie na policję łącznie z wnioskiem o sprawdzenie monitoringu. To jest ewidentnie akt wandalizmu - powiedziała PAP rzeczniczka… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Bł. kard. Wyszyński uczył, że miłość ojczyzny wyraża się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski Miłość ojczyzny powinna wyrażać się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski - uczył bł. kard. Stefan Wyszyński wskazując na potrzebę walki z wadami… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Reżyser Michał Siegoczyński o „Nocach i dniach”: nie siadam w fotelu Marii Dąbrowskiej (wywiad) Nie siadam w fotelu Marii Dąbrowskiej. Wkroczyłem w ten jej świat trochę jak chuligan, ale prowadził mnie szacunek do Dąbrowskiej za głoszone przez nią… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Zełenski: Nasze miasta są zniszczone, nasze morze jest zablokowane, ale my pozostajemy wolni Przemawiając w piątek za pośrednictwem łącza wideo do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski rozpoczął od odpowiedzi na pytanie, na… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Były japoński piłkarz Kato pomaga ukraińskim dzieciom... w Polsce Yasuhiro Kato to pierwszy japoński piłkarz, który podpisał kontrakt z ukraińskim klubem. Teraz na sportowej emeryturze ma nadzieję, że odwdzięczy się… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Roch Sulima, miłośnik codzienności, opisuje jej upadek Kondycja współczesnego człowieka naznaczona jest upadkiem w codzienność, która staje się reklamowanym towarem, modą - pisze antropolog kultury, wieloletni… » więcej 2022-05-28, godz. 07:50 Instytut POLONIKA został wyróżniony za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022 Instytut POLONIKA został podwójnie wyróżniony w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. Kapituła Nagrody wyróżniła 'Rosyjskie… » więcej 2022-05-28, godz. 07:50 Zakończyły się zdjęcia do filmu o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim "Prorok" Zakończyły się zdjęcia do filmu w reżyserii Michała Kondrata pt. 'Prorok' o kard. Stefanie Wyszyńskim - przywódcy duchowym i wizjonerze, który pertraktuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »