Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-25, 07:40 Autor: PAP

Czerwińska o wypowiedzi Ponsa: obnaża prawdziwe intencje opozycji

Wypowiedź posła PE Estebana Gonzaleza Ponsa dla Euractiv.pl była skandaliczna, obnażyła prawdziwe intencje opozycji, której chodzi tylko o to, aby obalić w Polsce demokratycznie wybrany rząd - oceniła w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Na początku lutego deputowani PE pod przewodnictwem hiszpańskiego europosła Estebana Gonzaleza Ponsa (EPL) przyjeżdżają z misją obserwacyjną do Polski "w celu zbadania nielegalnej inwigilacji opozycji przy użyciu Pegasusa" - poinformował w połowie stycznia szef grupy PO-PSL w PE Andrzej Halicki.


Pons wypowiadając się dla portalu Euractiv.pl w sprawie tej misji powiedział: "Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski".


"To absolutnie skandaliczna wypowiedź, która dowodzi, potwierdza i obnaża prawdziwe intencje opozycji. Chodzi jej o to, żeby obalić w Polsce demokratycznie wybrany rząd" - oceniła Czerwińska.


Jak dodała, ta wypowiedź "nie pozostawia złudzeń, jakie są intencje opozycji w jej kontaktach i relacjach w Brukseli i w ramach jej uczestnictwa w Europejskiej Partii Ludowej".


"Eurodeputowany Pons musi sobie uświadomić, że dając się podpuścić Donaldowi Tuskowi i jego kolegom przeciwko polskiemu rządowi wchodzi w antydemokratyczną narrację psującą relacje wewnątrz UE" - powiedziała rzeczniczka PiS.


Halicki, informując o misji obserwacyjnej eurodeputowanych w Polsce, wskazał, że kolejny krok to debata i rezolucja PE. Z ustaleń PAP wynika, że misja ma być w Polsce w dniach 9-11 lutego, a jej agenda zostanie ustalona niebawem.


Według ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.


Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie. Z kolei prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w tygodniku "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji.


W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus.


Zamiar złożenia wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021 zapowiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ mrr/


Kraj i świat

2022-05-25, godz. 22:40 Sejm/ Komisja za powrotem wcześniej wykreślonych przepisów z projektu o SN (opis) Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała przywrócenie do projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym przepisu dotyczącego 'testu bezstronności i… » więcej 2022-05-25, godz. 22:40 Muzeum Powstania Warszawskiego/ Amerykańskie flagi dla polskich powstańców Flagi Stanów Zjednoczonych, jako wyraz szacunku i uznania dla zasług podczas II wojny światowej, wręczyli w środę powstańcom warszawskim przedstawiciele… » więcej 2022-05-25, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-05-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-05-25 o godz. 21:50W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2022-05-25, godz. 22:40 MI: blisko 74 mln zł dla czterech województw na wsparcie przewozów autobusowych Minister Infrastruktury zatwierdził przyznanie czterem województwom (pomorskie, śląskie, mazowieckie, podkarpackie) blisko 74 mln zł z Funduszu rozwoju przewozów… » więcej 2022-05-25, godz. 22:30 Sejm/ Projekt noweli ws. finansowania programów mieszkaniowych skierowany do komisji Projekt noweli ws. finansowania programów mieszkaniowych trafi do ponownego rozpatrzenia przez sejmową Komisję Infrastruktury. W środę posłowie zgłosili… » więcej 2022-05-25, godz. 22:20 Rzeszów/ Odsłonięto tablicę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu W środę wieczorem w Rzeszowie odsłonięto tablicę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Upamiętnienie stanęło przy rondzie, którego jest pa… » więcej 2022-05-25, godz. 22:20 Ekstraklasa piłkarska - Szymon Włodarczyk: wzorem jest Robert Lewandowski „Wzoruję się na Robercie Lewandowskim, mamy podobne warunki fizyczne, naprawdę doceniam jego grę” - powiedział nowy piłkarz Górnika Zabrze Szymon Włodarczyk… » więcej 2022-05-25, godz. 22:20 French Open - wyniki turnieju kobiet (aktl.) Wyniki środowych meczów 2. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Martina Trevisan (Włochy) - Magda Linette (Polska) 6:3, 6:2Elise Mertens… » więcej 2022-05-25, godz. 22:20 Przewodniczące parlamentów państw UE o wsparciu dla szybkiej akcesji Ukrainy do UE O wsparciu dla szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej rozmawiały w środę przewodniczące parlamentów państw UE; w uzyskaniu statusu kandydata do UE… » więcej 2022-05-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 25 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Magda Linette przegrała z włoską tenisistką Martiną Trevisan 3:6, 2:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego French… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »