Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-25, 07:20 Autor: PAP

Straż Graniczna: zależy nam, aby szkody związane z budową zapory były jak najmniejsze

Zależy nam, aby szkody w środowisku związane z budową zapory na granicy z Białorusią były jak najmniejsze - powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wykonawcy mają korzystać z lokalnej sieci dróg, a wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum - zaznaczyła.

We wtorek Straż Graniczna oddaje teren wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią. Rzeczniczka SG w rozmowie z PAP pytana była o wpływ inwestycji na środowisko.


Por. Michalska przypomniała, że w pracach zespołu ds. budowy zapory brał udział m.in. minister właściwy ds. środowiska lub jego przedstawiciele. "Cały czas współpracujemy i będziemy współpracować z nadleśnictwami, ale też z przedstawicielami Białowieskiego Parku Narodowego" - dodała.


"Naszą intencją jest to, aby szkody były jak najmniejsze, wycinki drzew zostaną ograniczone do niezbędnego minimum. Sama zapora powstanie na pasie drogi granicznej" - zapewniła rzeczniczka Straży Granicznej.


Pytana o doniesienia, że budowa spowoduje wycinkę drzew wzdłuż granicy, podkreśliła, że szerokość pasa potrzebnego do postawienia zapory wynosi 8 metrów. Jak wyjaśniła, mieści się to w 15-metrowym pasie drogi granicznej, a teren ten w większości nie jest zalesiony.


Rzeczniczka formacji zaznaczyła też, że firmy, które wykonają roboty budowlane, mają korzystać z lokalnej sieci dróg. "Nie będą budowane nowe drogi. Ewentualnie drogi leśne będą utwardzane, ale potem będą naprawiane" - powiedziała. Jak dodała, o kwestie składowania materiałów i magazyny należy pytać firmy, ponieważ nie jest to objęte umową.


Por. Michalska podkreśliła, że Straży Granicznej bardzo zależy na tym, aby zniszczenia w środowisku związane z tą inwestycją były jak najmniejsze. "Jednym z głównych walorów służby w Straży Granicznej są właśnie piękne warunki środowiska: parki, puszcze. To jest nasze codzienne miejsce pracy, o które dbamy" - powiedziała.


Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Z kolei konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks wyprodukuje stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory, za 589 mln zł.


Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.


Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2022-05-28, godz. 08:30 Ukraiński arcymistrz szachowy Sułypa: trudno dziś organizować szkolenie młodzieży 'Trudno dziś organizować szkolenie młodych ukraińskich szachistów' - powiedział PAP arcymistrz Ołeksandr Sułypa w trakcie turnieju z cyklu Grand Chess… » więcej 2022-05-28, godz. 08:30 Opolskie/ Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla siedmiu powiatów regionu Dla powiatów północnej połowy województwa opolskiego IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem - poinformowało w sobotę Wojewódzkie… » więcej 2022-05-28, godz. 08:20 Lublin/ Rozpoczęła się konserwacja drewnianych rzeźb z Muzeum KUL Trzy gotyckie rzeźby śląskie, jedna ludowa i XVIII-wieczny krucyfiks z Ziemi Świętej pochodzące ze zbiorów Muzeum KUL w Lublinie przejdą konserwację… » więcej 2022-05-28, godz. 08:20 Lubelskie/ 67-latek zginął w nocy w pożarze drewnianego budynku w pow. parczewskim 67-latek zginął w nocy pożarze drewnianego budynku gospodarczego w miejscowości Gęś w pow. parczewskim (Lubelskie). Prawdopodobną przyczyną pożaru było… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Warszawa/ Zarząd Zieleni zawiadomił policję w sprawie zniszczenia 9 drzew Złożyliśmy już zawiadomienie na policję łącznie z wnioskiem o sprawdzenie monitoringu. To jest ewidentnie akt wandalizmu - powiedziała PAP rzeczniczka… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Bł. kard. Wyszyński uczył, że miłość ojczyzny wyraża się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski Miłość ojczyzny powinna wyrażać się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski - uczył bł. kard. Stefan Wyszyński wskazując na potrzebę walki z wadami… » więcej 2022-05-28, godz. 08:10 Reżyser Michał Siegoczyński o „Nocach i dniach”: nie siadam w fotelu Marii Dąbrowskiej (wywiad) Nie siadam w fotelu Marii Dąbrowskiej. Wkroczyłem w ten jej świat trochę jak chuligan, ale prowadził mnie szacunek do Dąbrowskiej za głoszone przez nią… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Zełenski: Nasze miasta są zniszczone, nasze morze jest zablokowane, ale my pozostajemy wolni Przemawiając w piątek za pośrednictwem łącza wideo do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski rozpoczął od odpowiedzi na pytanie, na… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Były japoński piłkarz Kato pomaga ukraińskim dzieciom... w Polsce Yasuhiro Kato to pierwszy japoński piłkarz, który podpisał kontrakt z ukraińskim klubem. Teraz na sportowej emeryturze ma nadzieję, że odwdzięczy się… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Roch Sulima, miłośnik codzienności, opisuje jej upadek Kondycja współczesnego człowieka naznaczona jest upadkiem w codzienność, która staje się reklamowanym towarem, modą - pisze antropolog kultury, wieloletni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »