2022-01-24, 22:20 Autor: PAP

Puchar Narodów Afryki - awans Kamerunu i Gambii, w bramce Komorów... obrońca

Kamerun, gospodarz turnieju, oraz Gambia to kolejni ćwierćfinaliści piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. W poniedziałek Kameruńczycy wygrali 2:1 z reprezentacją Komorów, której bramki bronił... obrońca Shaker Alhadhur. Z kolei Gambia pokonała Gwineę 1:0.

Alhadhur stanął między słupkami, ponieważ dwaj bramkarze Komorów mieli pozytywny wynik testu na COVID-19, a trzeci jest kontuzjowany. W sumie 12 piłkarzy i członków sztabu było zakażonych koronawirusem.

W fazie grupowej reprezentacja Komorów, debiutująca w wielkiej imprezie piłkarskiej, sprawiła sensację, pokonując Ghanę 3:2 i eliminując ją z turnieju. W poniedziałek - w najważniejszym meczu w swojej historii - spisywała się dzielnie, mimo że już od siódmej minuty grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla kapitana drużyny Nadjima Abdou.

Gole dla gospodarzy strzelili napastnik Olympique Lyon Karl Toko Ekambi w 29. minucie oraz w 70. Vincent Aboubakar. Honorową bramkę dla Komorów zdobył w 81. minucie Youssouf M'Changama.

W ćwierćfinale Kamerun zmierzy się z kolejnym debiutantem w PNA - Gambią, która pokonała Gwineę 1:0 po trafieniu w 71. minucie napastnika Bologny Musy Barrowa.

W końcówce Gambijczycy mieli sporo szczęścia, bo rywale dwukrotnie trafili w słupek, a raz w poprzeczkę. Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę - w 87. minucie czerwoną kartkę otrzymał Gambijczyk Yusupha Nije, a sześć minut później siły się wyrównały, gdy boisko opuścił Ibrahima Conte.

W niedzielę awans do ćwierćfinału wywalczyły Tunezja i Burkina Faso.

Finał zaplanowano na 6 lutego. Już w fazie grupowej odpadła broniąca tytułu Algieria.

af/ pp/

2024-04-19, godz. 13:00 Piłkarski weekend w Europie - El Clasico hitem bardzo ciekawego weekendu (zapowiedź) Niedzielny mecz Realu Madryt z Barceloną Roberta Lewandowskiego to wydarzenie piłkarskiego weekendu w Europie. Mistrzowie mogą zostać już wyłonieni we Włoszech… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Trzaskowski: widząc taką energię wiem, że Paweł Gulewski wygra wybory w Toruniu Widząc taką energię wiem, że Paweł Gulewski wygra wybory w Toruniu - powiedział w piątek prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski… » więcej 2024-04-19, godz. 12:50 Wiceminister cyfryzacji: przedstawimy Strategię Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 (wideo) Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 - powiedział w piątek Studiu PAP wiceminister cyfryzacji Paweł… » więcej 2024-04-19, godz. 12:50 Parzych: nazwisko Edgara Kobosa pojawiło się raz (krótka) Nazwisko Edgara Kobosa przewinęło się raz w korespondencji w konsulacie, nie wiązałem go z całą tą procedurą; absolutnie nie miałem świadomości, że… » więcej 2024-04-19, godz. 12:50 Łódź/ Publiczność wybrała laureatów XXX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Widowisko 'Matki. Pieśń na czas wojny' według koncepcji, libretta i w reż. Marty Górnickiej oraz spektakl 'Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego… » więcej 2024-04-19, godz. 12:50 USA/ Szef CIA: bez naszego wsparcia Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku Jeśli USA nie przekażą Ukrainie broni, ten kraj może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku, a przynajmniej Putin może znaleźć się w… » więcej 2024-04-19, godz. 12:50 Kraków/ Miszalski na finiszu kampanii: jeśli wygram, to wszystkie moje obietnice zostaną zrealizowane Kandydat KO na prezydenta Krakowa, poseł Aleksander Miszalski zadeklarował w piątek, że jeśli zostanie prezydentem miasta, to wszystkie obietnice składane… » więcej 2024-04-19, godz. 12:50 Kielce/ Stępniewski (PiS): będę prezydentem mieszkańców, a nie polityków Kandydat na prezydenta Kielc Marcin Stępniewski (PiS) zadeklarował, że - jeśli wygra - będzie prezydentem mieszkańców, a nie polityków. Przekonywał, że… » więcej 2024-04-19, godz. 12:40 W 81. rocznicę powstania w warszawskim getcie zawyły syreny Aby uczcić pamięć bohaterów powstania w warszawskim getcie, w piątek o godz. 12 w stolicy zawyły syreny. » więcej 2024-04-19, godz. 12:40 SRK przekazała samorządowi Rudy Śląskiej tereny szybu Franciszek Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przekazała samorządowi Rudy Śląskiej w formie darowizny należące do niej tereny i zabudowania szybu Franciszek, gdzie… » więcej