Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-23, 22:20 Autor: PAP

Interia.pl: skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski

Jedna z parafii w Niemczech chce zwrócić Polsce skonfiskowany w czasach Trzeciej Rzeszy dzwon. To liczący ponad 400 lat zabytek z brązu - poinformowano w niedzielę na portalu Interia.pl. Jak wyjaśniono, jest to zabytek z 1616 r.

"Jedna z parafii w Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry stara się o zwrot do Polski zabytkowego dzwonu z brązu" - czytamy na portalu Interia.pl.


Jak wyjaśniono, "w weekend katolicki tygodnik +Neues Ruhrwort+ podał, że rada kościelna parafii św. Urbana postanowiła niedawno zwrócić dzwon prawowitemu właścicielowi". "Liczący ponad 400 lat dzwon pochodzi z miejscowości Radoszowy w województwie opolskim" - napisano.


"W czasie II wojny światowej Niemcy skonfiskowali około 100 tys. dzwonów kościelnych jako rezerwy metalu do celów zbrojeniowych. Większość z nich zostało przetopionych, a około 16 tys. zachowało się i wróciło do swoich rodzimych parafii" - czytamy w informacji agencji KNA, cytowanej w artykule.


Zaznaczono, że "ok. 1 tys. 300 dzwonów trafiło jednak na +cmentarz dzwonów+ w Hamburgu". "Jeden z takich dzwonów posiada właśnie parafia pod wezwaniem św. Urbana w Gelsenkirchen" - wyjaśniono.


"Po raz pierwszy usłyszałem teraz o tym dzwonie. Wcześniej nie zwróciłem na niego uwagi. I szczerze mówiąc, nie podejrzewałbym, że tak stary dzwon znajduje się w kościele zbudowanym w 1954 r." - mówi proboszcz parafii w Gelsenkirchen Markus Pottbaecker, cytowany przez "Neues Ruhrwort". "Powrót do macierzystej parafii jest sprawą oczywistą. Rada kościelna natychmiast poparła mój pomysł" - zapewnił proboszcz.


Jak podaje agencja KNA, niemiecka parafia sama może zorganizować transport.


Poinformowano, że Pottbaecker napisał już do parafii w Radoszowach. "Mam nadzieję, że wkrótce będziemy wiedzieć więcej" - wyjaśnił proboszcz z Gelsenkirchen.


Jak zaznaczono, "proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach, ks. Grzegorz Sonnek, trzy dni temu otrzymał list z Niemiec". "Byliśmy zaskoczeni. Najstarsi mieszkańcy miejscowości wiedzieli, że dwa z trzech dzwonów wywieziono w czasie wojny, ale dokąd i czy przetrwały - nikt nie miał pojęcia. Teraz cieszymy się, że jeden z nich wróci do parafii" - powiedział ks. Sonnek, cytowany w artykule.


"Dzwon, który odnalazł się w Gelsenkirchen, to większy z dwóch wywiezionych. Pochodzi z 1616 r." - wyjaśnił proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach.


Przypomniano, że "to nie pierwsza tego typu akcja zwrotu". "Jesienią ubiegłego roku diecezja Rottenburg-Stuttgart na południu Niemiec ogłosiła, że zwraca dzwony, które w czasach Trzeciej Rzeszy skradziono prawowitym właścicielom, a po zakończeniu wojny trafiły do Wirtembergii" - napisano. Wyjaśniono, że "dotyczy to 54 dzwonów w ponad 40 katolickich parafiach".(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ jann/


Kraj i świat

2022-05-21, godz. 09:00 Wielkopolskie/ IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w regionie Ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze w Wielkopolsce wydał w sobotę IMGW. Silny wiatr może wiać w niemal całym regionie do godzin popołudniowyc… » więcej 2022-05-21, godz. 09:00 Liga NHL - wyniki Wyniki piątkowych meczów drugiej rundy play off hokejowej ligi NHL: Konferencja WschodniaCarolina Hurricanes - New York Rangers 2:0(stan rywalizacji do czterech… » więcej 2022-05-21, godz. 08:50 Łódzkie/ Mimo burz i silnego wiatru noc w regionie minęła spokojnie Zdaniem służb mimo burz i silnego wiatru noc z piątku na sobotę w województwie łódzkim minęła spokojnie. Strażacy odnotowali tyko trzy wezwania do szkód… » więcej 2022-05-21, godz. 08:50 Zachodniopomorskie/ 90 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Do 90 interwencji wyjeżdżali zachodniopomorscy strażacy podczas wieczornej i nocnej wichury w regionie - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego… » więcej 2022-05-21, godz. 08:50 Liga NBA - wynik Wynik piątkowego meczu finału Konferencji Zachodniej w koszykarskiej lidze NBA: Golden State Warriors - Dallas Mavericks 126:117(stan rywalizacji do czterech… » więcej 2022-05-21, godz. 08:40 Mazowsze/ "Festiwal Świdermajer" połączy linię otwocką. 'Festiwal Świdermajer' łączy miejscowości leżące wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, od Wawra do Otwocka. Celem tego lokalnego święta, które… » więcej 2022-05-21, godz. 08:40 W. Brytania/ Ministerstwo obrony: Rosji zaczyna brakować dronów rozpoznawczych Rosja próbowała wykorzystywać na Ukrainie drony do rozpoznawania celów, ale ze względu na duży poziom strat i ograniczone wskutek sankcji krajowe możliwości… » więcej 2022-05-21, godz. 08:30 Rosja/ Gazprom potwierdza wstrzymanie dostaw gazu do Finlandii Rosyjski Gazprom potwierdził, że w sobotę rano całkowicie wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała agencja Reuters. Wcześniej o odcięciu rosyjskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 08:20 Powstał portal o Bronisławie Piłsudskim – starszym bracie Marszałka Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uruchomiło portal o starszym bracie Marszałka - Bronisławie. 'Jest to postać tak barwna, że każdy, kto choć raz… » więcej 2022-05-21, godz. 08:20 Od soboty rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej Ministerstwo Obrony Narodowej od soboty rozpoczęło nabór ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; tylko w tym roku na kandydatów czeka 15… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »