Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-22, 14:10 Autor: PAP

Hiszpania/ Kampania pod hasłem: „Jestem osobą starszą, a nie idiotą” na rzecz ułatwień w obsłudze bankowej emerytów

W Walencji 78-letni emeryt Carlos San Juan rozpoczął kampanię poprzez organizację Change.org pod hasłem: „Jestem osobą starszą, a nie idiotą” żądając od banków osobistej obsługi w okienku oraz ułatwień w obsłudze drogą elektroniczną, w tym klarownych i prostych procedur i aplikacji. Do tej pory zebrał ponad 340 tys. podpisów.

Według Platformy Osób Starszych i Emerytów (PMP), prawie 10 mln osób z tzw. pokolenia analogowego podziela ryzyko wykluczenia finansowego wobec zmniejszającej się osobistej obsługi klientów i wprowadzenia bankowości online. Sytuacja nie znających się na nowych technologiach emerytów pogorszyła się podczas pandemii i związanych z nią restrykcji.


W całym kraju zamykane są oddziały bankowe, a wiele bankomatów jest skomplikowanych w użytkowaniu albo zepsutych i nikt nie odpowiada na wątpliwości. "Prawie wszystkie polecenia są dostępne online. Co mają zrobić emeryci, którzy wszystkie swoje oszczędności mają w banku?" - zapytała telewizja Telecinco w piątek.


"W niewielu miejscach, gdzie istnieje obsługa +twarzą w twarz+, godziny przyjęć są ograniczone, trzeba telefonicznie prosić o spotkanie, ale nikt nie odbiera telefonu i kierują do aplikacji bankowej, z której starsi nie potrafią skorzystać" - dodała.


"Muszą prosić swoje dzieci albo wnuki, aby im pomogły w zarządzaniu pieniędzmi, gdyż bezpośrednia obsługa bankowa stała się niedostępna. Oprócz tego, wiele osób starszych mieszka samotnie i nikt nie może im pomóc. Społeczeństwo nie może pozwolić, aby te starsze osoby poniżać albo wykluczać je finansowo" - powiedział prezes PMB Angel Rodriquez Castedo.


Organizacja emerytów żąda od instytucji finansowych przestrzegania ich podstawowego charakteru usługowego i adekwatnego do potrzeb użytkowników traktowania. "Kiedy już nie można z nikim porozmawiać, tylko z robotami, powinniśmy znaleźć jakiś złoty środek" - zaapelował Carlos San Juan.


Wicepremier i minister gospodarki Nadia Calvino dała bankom miesiąc czasu na przedstawienie rządowi środków zapewniających osobom starszym dostępu do usług bankowości zarówno w sposób cyfrowy, jak i osobiście.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 13:30 Ukraina/ Skromniejsze obchody Dnia Kijowa w cieniu wojny W niedzielę mieszkańcy stolicy Ukrainy obchodzą Dzień Kijowa, czyli urodziny miasta. W tym roku świętujemy skromnie, jest wojna i nikt nie ma głowy do zabawy… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Lubuskie/ W poniedziałek 62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich W poniedziałek (30 maja br.), w Zielonej Górze odbędą się obchody 62. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich - masowego protestu mieszkańców tego miasta w… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Przeznaczona dla rolników cyfrowa platforma doradcza eDWIN będzie dostępna od piątku Od piątku rolnicy będą mogli korzystać z bezpłatnej aplikacji doradczej eDWIN, która ma m.in. przekazywać ostrzeżenia o załamaniach pogody czy występowaniu… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Zmarł słynny dżokej Lester Piggott W wieku 86 lat zmarł legendarny brytyjski dżokej Lester Piggott. W swojej karierze odniósł rekordowe dziewięć zwycięstw w Derby i wygrał 4493 wyścigi… » więcej 2022-05-29, godz. 13:20 Poznań/ Rusza sezon letnich festiwali i imprez kulturalnych Co najmniej 15 festiwali muzycznych, kwalifikujący do Oscara Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych 'Animator' oraz festiwal miłośników książek - takie… » więcej 2022-05-29, godz. 13:20 PŚ w kajakarstwie - trzy kolejne polskie osady na podium Kanadyjkarze Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski zajęli drugie miejsce w dwójce na 1000 m w Pucharze Świata rozgrywanym w Poznaniu. Na najniższym stopniu podium… » więcej 2022-05-29, godz. 13:00 Prezydent: barwy narodowe są od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów Barwy narodowe są od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów - napisał prezydent Andrzej Duda w okolicznościowej dedykacji dołączonej do… » więcej 2022-05-29, godz. 13:00 French Open - Qinwen szykowała się na mecz ze Świątek 'Właściwie to szykowałam się na ten mecz, bo naprawdę chcę z nią zagrać' - powiedziała PAP Qinwen Zheng, pytana o odczucia przed spotkaniem z Igą Świątek… » więcej 2022-05-29, godz. 13:00 Łódzkie/ Sieradzkie Wrota Czasu otwarte m.in. na średniowiecze Rozpoczyna się kolejna impreza z cyklu Sieradzkie Wrota Czasu nawiązująca do historii miasta. Organizatorzy postanowili pokazać zwyczajne życie mieszkańców… » więcej 2022-05-29, godz. 12:50 Łomża/ 2,5 mln zł w budżecie obywatelskim w mieście na 2023 rok 2,5 mln zł przeznaczono na 2023 r. w budżecie obywatelskim w Łomży (Podlaskie). W poniedziałek upływa termin na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »