Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-21, 15:20 Autor: PAP

Życzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla Zbigniewa Bargielskiego z okazji 85. urodzin

Obrana przez pana droga artystyczna zaowocowała wspaniałymi utworami, które na trwałe zapisały się w skarbnicy dokonań kultury polskiej - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście skierowanym do Zbigniewa Bargielskiego. Kompozytor obchodzi w piątek 85. urodziny.

"Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu urodzin oraz wyrazy głębokiego uznania dla pańskich dokonań artystycznych. (…) Obrana przez pana droga artystyczna zaowocowała wspaniałymi utworami, które na trwałe zapisały się w skarbnicy dokonań kultury polskiej" - napisał w liście wicepremier.


Gliński, gratulując dziesiątków istotnych dla kultury narodowej sukcesów twórczych, które - jak ocenił - sytuują Bargielskiego w gronie najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, wyraził szczególny podziw dla "wyjątkowej, całkowicie autonomicznej pozycji jego dzieła". "Pańska twórczość, rozwijająca się drogą harmonijnej ewolucji, pozostaje w pełni homogeniczna, a dzieła cechują się właściwym dla najwybitniejszych twórców indywidualnym charakterem" - zaznaczył.


Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że utwory Bargielskiego cieszą się nie tylko wielkim uznaniem publiczności, lecz także najwybitniejszych wykonawców.


"Dość wspomnieć entuzjastyczne wypowiedzi Wandy Wiłkomirskiej na temat +Koncertu na skrzypce i orkiestrę+, który solistka wykonywała z ogromnym sukcesem. Podobne uznanie zyskały zarówno pańskie dzieła kameralne, szczególnie zaś kwartety smyczkowe, jak i utwory symfoniczne, oratoryjne i operowe, które były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej" – wskazał szef MKiDN.


Zwrócił uwagę, że wyrazem szczególnego uznania dla twórczości artysty było włączenie kompozycji "Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę" do projektu "100 na 100 Muzyczne dekady wolności", zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na 100-lecie Niepodległości.


Podkreślił, że za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej Bargielski był wielokrotnie wyróżniany znaczącymi nagrodami na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jego dokonania zostały uhonorowane m.in. Nagrodą Doroczną Związku Kompozytorów Polskich oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Zbigniew Bargielski urodził się 21 stycznia 1937 roku w Łomży. Studiował prawo na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (1954-57). W 1958 roku rozpoczął studia kompozytorskie w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego. Kontynuował je w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom w 1964 roku. W latach 1966-67 odbywał studia uzupełniające w Paryżu, a w 1972 roku – w Hochschule für Musik w Grazu. W 1986 roku został stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst.


Dorobek kompozytorski Bargielskiego obejmuje blisko 200 kompozycji reprezentujących różne gatunki i formy. Jego utwory były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej.


Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. W 1965 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za "Parades" na orkiestrę. W 1976 roku jego Kwartet smyczkowy nr 1 "Alpejski" (1976) uzyskał II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Artura Malawskiego w Krakowie, zaś w 1981 roku otrzymał rekomendację Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. "Sen mara" na tenor i fortepian do słów Kazimierza Wierzyńskiego (1982) zdobył z kolei III nagrodę w Konkursie im. Karola Szymanowskiego w 1982 roku, a utwór "Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę kameralną" w 1995 roku był rekomendowany przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów UNESCO w Paryżu.


Bargielski obok kompozycji zajmuje się publicystyką i pedagogiką muzyczną. Był profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kierownikiem Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji przy Wydziale Kompozycji oraz Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku tej uczelni. W latach 2005-2014 prowadził klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie.


Utwory kompozytora ukazały się na płycie CD Polskiego Radia w serii "Muzyka Naszych Czasów" (2006), a w 2012 roku firma CD Accord wydała jego kwartety smyczkowe w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Płyta była rekomendowana jako Critics’ Choice for February 2013 przez "Music Web International" i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2013. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ pat/


Kraj i świat

2022-05-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 25 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Magda Linette przegrała z włoską tenisistką Martiną Trevisan 3:6, 2:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego French… » więcej 2022-05-25, godz. 22:00 Prezydent: Ukraina powinna wrócić do swoich granic uznanych międzynarodowo (opis) Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uzgodnionych międzynarodowo, czyli Rosja powinna… » więcej 2022-05-25, godz. 21:50 Dolnośląskie/ Śmigłowiec LPR zabrał rannego po zderzeniu ciężarówek Śmigłowiec LPR zabrał rannego kierowcę do szpitala we Wrocławiu. Po zderzeniu trzech ciężarówek za węzłem Udanin na Dolnym Śląsku zablokowana jest… » więcej 2022-05-25, godz. 21:40 French Open - Linette odpadła w drugiej rundzie (opis) Magda Linette przegrała z włoską tenisistką Martiną Trevisan 3:6, 2:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego French Open. 30-letnia poznanianka nie żegna się… » więcej 2022-05-25, godz. 21:40 Szef Banku Światowego: wojna na Ukrainie może wywołać globalną recesję Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w środę, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a… » więcej 2022-05-25, godz. 21:30 Sejm/ Komisja za powrotem wcześniej wykreślonych przepisów z projektu o SN (krótka) Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała przywrócenie do projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym przepisu dotyczącego 'testu bezstronności i… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Polska - Niemcy 1:3 w meczu towarzyskim siatkarek Reprezentacja Polski siatkarek przegrała w Nysie w towarzyskim spotkaniu z Niemkami 1:3 (28:26, 22:25, 21:25, 23:25). Dzień wcześniej biało-czerwone, które… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 ME w boksie - Brach dołączył do Niedźwieckiego Paweł Brach pokonał Hiszpana Antonio Barrula Fernandeza 4:1 i awansował do ćwierćfinału kategorii 57 kg w mistrzostwach Europy w boksie w Erywaniu. Wcześniej… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Rzeczniczka KE: Ursula von der Leyen planuje złożyć wizytę w Polsce 2 czerwca (opis) Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Media: Rafineria w Leunie ograniczy import rosyjskiej ropy, a w 2023 r. zaprzestanie go w ogóle Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »