Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-21, 15:10 Autor: PAP

Wojewoda małopolski: parlamentarzyści PO działają na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

Parlamentarzyści PO działają na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – ocenił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Podkreślił też, że posłowie otrzymają wszystkie dokumenty, o które poprosili w ramach kontroli w sprawie rezygnacji i powołania konserwator zabytków.

W piątek posłowie PO rozpoczęli osobistą kontrolę w urzędzie wojewódzkim w związku z rezygnacją Dominiki Długosz ze stanowiska małopolskiej konserwator zabytków i powołaniem na to stanowisko Joanny Florkiewicz-Kamieniarczyk. Zdaniem posłów Długosz mogła zostać „zmuszona” do rezygnacji. W opinii parlemantarzystów sprawa rezygnacji Długosz jest „niejasna”, „budzi ogromne zdziwienie i zainteresowanie”. Według polityków opozycyjnego ugrupowania należy wyjaśnić także sprawę konkursu na małopolskiego konserwatora zabytków.


Podczas kontroli w obecni byli wojewodowie i kilu pracowników urzędu. Teraz posłowie czekają na komplet dokumentów związanych z rezygnacją, powołanie konserwator oraz z przebiegiem procedury konkursowej.


Łukasz Kmita na zorganizowanym w piątek po południu briefingu, już po wizycie posłów, poinformował, że w związku z kontrolą, o której został powiadomiony w czwartek po południu, musiał odwołać zaplanowane na piątek spotkania związane z pandemią. Wyjaśnił, że zaproponował posłom spotkanie zdalne i przekazanie potrzebnych dokumentów drogą elektroniczną, ci jednak skrytykowali taką propozycję.


Kmita zaznaczył także, że wszystkie dokumenty zostaną przekazane w terminie wynikającym z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Jak podkreślił, jego intencją było zminimalizowanie ryzyka zakażeń wśród pracowników w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną.


Zachowanie posłów PO wojewoda nazwał „hipokryzją”. „Z jednej strony rzekoma troska o sprawy związane z COVID-19, rozprzestrzeniania się pandemii, z drugiej polityczny jazgot i polityczne harce, w które nie będzie wciągany małopolski urząd wojewódzki – nie pozwolę na to” – powiedział.


Podkreślił także, że dokumenty, o które poprosili posłowie, są dostępne nie tylko dla parlamentarzystów, ale dla wszystkich obywateli. Przy czym za procedurę konkursową odpowiadało MKiDN, dlatego wojewoda zaproponował, by te dokumenty zostały dostarczone parlamentarzystom w poniedziałek. Przypomniał, że część pracowników urzędu pracuje zdalnie.


Szerzenie wiadomości o przymuszeniu Długosz do rezygnacji jest - według wojewody - działaniem na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. „Parlamentarzyści PO mijają się z prawda, będę to z lubością powtarzał, ponieważ urząd wojewódzki działa w sposób transparentny, właściwy” – powiedział Łukasz Kmita podkreślając, że Dominika Długosz sama zrezygnowała z funkcji.


Za skandaliczny wojewoda uznał wpis Jagny Marczułajtis-Walczak w mediach społecznościowych - „Dla pisowskich władz, w tym dla Wojewody nie liczą się kompetencje, doświadczenie czy profesjonalizm, ale liczą się znajomości. Prace w takich urzędach mogą dostać tylko znajomi partyjni i koledzy PiS. Pani Konserwator prawdopodobnie okazała się nie być w zgodzie po linii partyjnej i prawdopodobnie dlatego została zmuszona do rezygnacji”.


Zdaniem Kmity takie słowa uderzają w pracowników służby cywilnej. „Zgodnie z literą prawa pracownicy służby cywilnej są zobowiązani do neutralności politycznej” – powiedział i zaznaczył, że osoby awansowane w urzędzie wojewódzkim mają kompetencje i często ponad 20-letnie doświadczenie w pracy.


„Będę reagował na takie działania, ponieważ uważam, że jako wojewoda i szef urzędu wojewódzkiego nie mogę pozwolić na to, by posłowie PO po raz kolejny zachowywali się w sposób tak bardzo nieodpowiedzialny” – powiedział wojewoda.


Poseł Marek Sowa podczas piątkowego briefingu prasowego przed urzędem wojewódzkim przypomniał m.in. o tym, że w pracy doktorskiej Długosz poruszyła temat zamiany obiektów sakralnych na obiekty pełniące inne funkcje.


W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał Dominikę Długosz na Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W czwartek wojewoda poinformował w mediach społecznościowych, że Długosz „z powodów osobistych złożyła rezygnację”. W związku z tym na wojewódzkiego konserwatora nominowana została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – wieloletnia dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.


Wojewoda powołał konserwator na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.


Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk p.o. małopolskiego konserwatora zabytków jest historykiem sztuki, wieloletnią dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i odnowy zabytków Krakowa.


Dr inż. arch. Dominika Długosz pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie od 12 lat. Pracę rozpoczęła tam od stanowiska inspektora ds. zabytków nieruchomych. Od 2018 r. zajmowała stanowisko zastępcy małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po odwołaniu we wrześniu ub.r. Moniki Bogdanowskiej z funkcji konserwator, to Długosz pełniła jej obowiązki.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ pat/


Kraj i świat

2022-05-22, godz. 02:00 Rekordowo gorący maj w Hiszpanii Niektóre rejony Hiszpanii nawiedziły rekordowe o tej porze roku upały, temperatura powietrza lokalnie przekracza 40 st. C i jest o ok. 15 st. wyższa od przeciętnej… » więcej 2022-05-22, godz. 00:50 Kumoch: w niedzielę prezydent Andrzej Duda spotka się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim Prezydent Andrzej Duda złoży w niedzielę wizytę w Kijowie; wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy i spotka się z prezydentem Wołodymyrem… » więcej 2022-05-22, godz. 00:40 Rosyjski minister transportu: zachodnie sankcje zniszczyły logistykę w naszym kraju Rosyjski minister transportu Witalij Sawieliew oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje praktycznie zniszczyły całą logistykę w Rosji i spowodowąłu… » więcej 2022-05-22, godz. 00:30 Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny… » więcej 2022-05-22, godz. 00:10 Prof. Zajkowska: małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego Małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego… » więcej 2022-05-21, godz. 23:50 Liga włoska - 38. kolejka Wyniki 38. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej Włoch: sobotaGenoa 0Bologna 1 - Musa Barrow 66Atalanta Bergamo 0Empoli 1 - Leo Stulac 79Fiorentina 2 -… » więcej 2022-05-21, godz. 23:50 Ukraina/Zełenski rozmawiał z premierem Włoch o współpracy obronnej Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Włoch Mario Draghi przedyskutowali w sobotę podczas rozmowy tlefonicznej kwestie dotyczące dwustronnej współpracy… » więcej 2022-05-21, godz. 23:40 Puchar Niemiec - historyczny triumf RB Lipsk Piłkarze RB Lipsk po raz pierwszy w historii zdobyli Puchar Niemiec. W finale w Berlinie pokonali po rzutach karnych SC Freiburg 4:2. Po 90 minutach i dogrywce… » więcej 2022-05-21, godz. 23:40 Liga francuska - 38. kolejka Wyniki 38. kolejki ekstraklasy piłkarskiej Francji: sobotaAngers 2 - Thomas Mangani 45+1-karny, Mathias Pereira Lage 67Montpellier 0Brest 2 - Steve Mounie… » więcej 2022-05-21, godz. 23:40 Liga francuska - strzelcy Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain z dorobkiem 28 bramek został królem strzelców francuskiej ekstraklasy piłkarskiej w sezonie 2021/22. Siedem bramek zdobył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »