Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-21, 14:40 Autor: PAP

Wojewoda podlaski o pandemii: z pewnym niepokojem obserwujemy sytuację

Najmniej od miesięcy pacjentów w szpitalach z powodu COVID-19 i najwyższa, wzrastająca liczba zakażeń od tygodni – tak wygląda obecna sytuacja epidemiologiczna w Podlaskiem. Wojewoda podkreśla, że sytuacja jest obserwowana, chociaż z niepokojem.

Mimo przybywających potwierdzonych zakażeń (od środy w Podlaskiem dzienna liczba przypadków przekracza 500 dziennie, zbliża się do 600), to i tak przypadków jest najmniej w porównaniu z innymi województwami.


Najwięcej zakażeń potwierdzanych jest w Białymstoku, powiecie białostockim i w Łomży. Np. Urząd Miasta w Łomży poinformował w piątek, że od 21 do 28 stycznia zamknięto przedszkole nr 10, bo kadra tej placówki jest w izolacji lub na kwarantannie.


W szpitalach w regionie ogółem jest zajętych poniżej 400 z 1446 miejsc dla pacjentów z COVID-19.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oceniał w czwartek, że liczba osób hospitalizowanych w Podlaskiem z powodu COVID-19 systematycznie spadała od tygodni. W środę po raz pierwszy od wielu tygodni było dziennie w szpitalach poniżej 400 zakażonych koronawirusem.


"To oczywiście nas cieszy, natomiast biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i wzrastające liczby zakażeń, na razie te obszary covidowe (miejsca w szpitalach – PAP) nie są gwałtownie zmniejszane" – mówił pytany przez PAP wojewoda.


"Obserwujemy sytuację. Na razie – jeżeli chodzi o zapewnienia dostępności łóżek szpitalnych dla pacjentów z covidem – jesteśmy nie obciążeni tak, jak to jeszcze było w poprzednich miesiącach, ale zobaczymy, jak ta sytuacja będzie się rozwijać" – mówił Paszkowski.


Zaznaczył, że jeśli chorych będzie przybywać, część osób na pewno trafi do szpitali, to z dotychczasowych doświadczeń wynika, że skutki obecnego wzrostu zakażeń będzie widać w szpitalach za około dwa tygodnie.


"Na razie z pewnym niepokojem obserwujemy przyrastające zakażenia w skali kraju i również w naszym województwie" – dodał wojewoda.


W Podlaskiem rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe. Piątek to ostatni dzień nauki przed feriami. Uczniowie wrócą do szkół 7 lutego. Podlaska wojewódzka inspektor sanitarna Ewa Jakubowicz oceniała w czwartek na konferencji o bezpiecznych feriach u wojewody, że obecna sytuacja epidemiologiczna na razie pozwala spokojnie myśleć o tym wypoczynku.


Jakubowska podała, że w regionie potwierdzono (do czwartku) 53 przypadki omikronu z czego 34 to przypadki nowe. Inspektor zaznaczyła, że tylko jedna osoba z tej 34-osobowej grupy jest hospitalizowana, a przebieg choroby jest łagodniejszy niż przy wariancie delta koronawirusa.


Np. w piątek w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku było 31 pacjentów zakażonych koronawirusem, 6 na oddziale intensywnej terapii. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk poinformował PAP, że pacjentów w szpitalu systematycznie przybywa, bo jeszcze dwa dni temu było ich 23.


"Spodziewamy się, że kolejne dni przyniosą wyższy wskaźnik zachorowań i hospitalizacji. Będziemy na bieżąco monitorować poziom zakażeń i podejmować środki odpowiednie do sytuacji" – dodał Tomaszczuk.


W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 46 proc. mieszkańców regionu i jest to jeden z najgorszych wyników wśród województw.(PAP)


Autor: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 13:00 Prezydent: barwy narodowe są od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów Barwy narodowe są od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów - napisał prezydent Andrzej Duda w okolicznościowej dedykacji dołączonej do… » więcej 2022-05-29, godz. 13:00 French Open - Qinwen szykowała się na mecz ze Świątek 'Właściwie to szykowałam się na ten mecz, bo naprawdę chcę z nią zagrać' - powiedziała PAP Qinwen Zheng, pytana o odczucia przed spotkaniem z Igą Świątek… » więcej 2022-05-29, godz. 13:00 Łódzkie/ Sieradzkie Wrota Czasu otwarte m.in. na średniowiecze Rozpoczyna się kolejna impreza z cyklu Sieradzkie Wrota Czasu nawiązująca do historii miasta. Organizatorzy postanowili pokazać zwyczajne życie mieszkańców… » więcej 2022-05-29, godz. 12:50 Łomża/ 2,5 mln zł w budżecie obywatelskim w mieście na 2023 rok 2,5 mln zł przeznaczono na 2023 r. w budżecie obywatelskim w Łomży (Podlaskie). W poniedziałek upływa termin na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców… » więcej 2022-05-29, godz. 12:40 Prezydent Duda uczcił pamięć poległych na zagranicznych misjach Prezydent Andrzej Duda wraz z szefem BBN Pawłem Solochem oraz delegacją weteranów misji, złożył w niedzielę wieniec przed pomnikiem poległych na Misjach… » więcej 2022-05-29, godz. 12:40 ME w boksie - Słomiński przegrał walkę o finał Jakub Słomiński, rywalizujący w kat. 48 kg, przegrał na punkty 0:5 z Gruzinem Sakhilem Alakhverdovi w półfinałe mistrzostw Europy w boksie w Erywaniu. To… » więcej 2022-05-29, godz. 12:40 Doradca prezydenta: nowela ustawy o SN wystarczająca do uruchomienia środków w ramach KPO Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, w kształcie, w jakim została uchwalona przez Sejm, jest w starczająca do uruchomienia unijnych środków w ramach… » więcej 2022-05-29, godz. 12:30 MZ: 83 zakażenia koronawirusem, nie zmarła żadna osoba z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 83 nowe zakażenia koronawirusem, w tym 9 ponownych. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19 - poinformowano w niedzielę na stronach… » więcej 2022-05-29, godz. 12:30 Kalisz/ Przez rok usuwano 3 tys. ton groźnych chemikaliów zgromadzonych na osiedlu mieszkaniowym Przez rok usuwano 3 tys. ton niebezpiecznych substancji, składowanych przez blisko 9 lat w magazynie na osiedlu domków jednorodzinnych. „Cieszymy się, że… » więcej 2022-05-29, godz. 12:20 Prof. Zybertowicz: prezydent wolałby, żeby w ustawie o SN nie wprowadzono zmian, ale jest gotów ją podpisać Prezydent wolałby, żeby w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie wprowadzono pewnych zmian, ale jest gotów podpisać tę ustawę w tym kształcie, bo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »