Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-21, 14:20 Autor: PAP

Strategia walki z pandemią: opracowano plany zwiększania infrastruktury łóżek covidowych (krótka5)

Liczba przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 miejsc w szpitalach jest zmieniana zależnie od sytuacji epidemicznej. W opublikowanej w piątek strategii walki z COVID-19 na piątą falę pandemii wskazano, że są plany zwiększania tej infrastruktury.

W dokumencie napisano, że zidentyfikowany potencjał pozwala na przyjęcie scenariusza zakładającego w pierwszym etapie zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys., a w drugim etapie zwiększenie tej bazy do 60 tys.


"Brany jest także pod uwagę scenariusz przewidujący utworzenie w każdym województwie jednego szpitala jednoimiennego (na bazie szpitala powiatowego) oraz wyznaczenie miejsc dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z lekkim przebiegiem choroby, ale wymagających tlenoterapii w infrastrukturze sanatoriów" – wskazano w strategii.


Podano w niej, że w razie wyczerpania powyższych rozwiązań hospitalizacja pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 odbywać się będzie w każdym szpitalu niezależnie od poziomu i profilu.


Oceniono, że ze względu na mniejszą wyszczepialność wśród dzieci zwiększone jest ryzyko wzrostu zakażenia w grupach młodszych. W dokumencie zapewniono, że aktualnie dostęp do leczenia w grupach młodszych nie jest zagrożony. Jeżeli skala hospitalizacji będzie się zwiększać, podejmowane będą odpowiednie działania mające na celu zwiększanie bazy łóżek.


W strategii zaznaczono, że do chwili obecnej, nie wydano rekomendacji o czasowym wstrzymaniu realizacji świadczeń planowych, co nie powinno wpływać na wydłużenie czasów oczekiwania na realizację świadczeń w warunkach szpitalnych. Zawarto jednak zastrzeżenie, że nie jest wykluczone, iż przy znacznych wzroście zakażeń i zwiększonej hospitalizacji takie rekomendacje zostaną wydane. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ joz/


Kraj i świat

2022-05-24, godz. 20:20 Sejm zajmie się projektem noweli o SN, zmianą w konstytucji i wnioskiem o odwołanie Ziobry (opis) Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym oraz projektem PiS zmian w Konstytucji. Posłowie… » więcej 2022-05-24, godz. 20:20 French Open - Hurkacz awansował do drugiej rundy (krótka) Rozstawiony z numerem 12 Hubert Hurkacz wygrał z włoskim tenisistą Giulio Zeppierim 7:5, 6:2, 7:5 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego French Open w Paryżu… » więcej 2022-05-24, godz. 20:10 Prognoza pogody na 25 i 26 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważający obszar Europy będzie pod wpływem niżów z ośrodkami nad Morzem Północnym, w rejonie… » więcej 2022-05-24, godz. 20:10 French Open - Zieliński awansował do drugiej rundy debla Jan Zieliński i Hugo Nys z Monako awansowali do drugiej rundy gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju tenisowym French Open. We wtorek w Paryżu wygrali z Bośniakiem… » więcej 2022-05-24, godz. 20:10 TSUE tymczasowo przywrócił immunitet europosła b. premierowi Katalonii Puigdemontowi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zgodził się we wtorek na tymczasowe przywrócenie immunitetu posła Parlamentu Europejskiego byłemu premierowi… » więcej 2022-05-24, godz. 20:10 Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka przewodniczącą KRS (opis) Krakowska sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka została we wtorek przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Wiceprzewodniczącym został sędzia Rafał Puchalski… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Premier w interia.pl: przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem; sytuacja finansowa jest dziś w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Gliński: wszystkie mądre państwa na świecie inwestują w kulturę Kultura potrzebuje wsparcia, mecenatu. Wszystkie mądre państwa na świecie inwestują w kulturę, bo ona jest także wielkim mechanizmem rozwojowym - podkreślił… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Komisja za projektem ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów Sejmowa komisja rolnictwa poparła projekt noweli ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów wnosząc do niego poprawki. Projektowane przepisy mają ułatwić… » więcej 2022-05-24, godz. 19:50 Holandia/ Żandarmeria wojskowa interweniowała na lotnisku w Amsterdamie z powodu agresywnych pasażerów Koninklijke Marechaussee (żandarmeria wojskowa) musiała interweniować w nocy z niedzieli na poniedziałek na lotnisku Schiphol w Amsterdamie - informują we… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »