Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-21, 03:10 Autor: PAP

USA/ Departament Sprawiedliwości oskarżył władze Białorusi o piractwo lotnicze

Prokuratura federalna w Nowym Jorku skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia ws. wymuszonego lądowania samolotu Ryanair w maju ub. r. w Mińsku. Oskarżyła w nim czterech białoruskich urzędników o piractwo lotnicze i fabrykowanie danych o alarmie bombowym.

"Białoruscy urzędnicy spreparowali dane na temat rzekomego zagrożenia, by wymusić na załodze zmianę trasy i wylądowanie w stolicy Białorusi, zamiast w Wilnie, dokąd zmierzał samolot linii Ryanair. (Chodziło o to, by) aresztować białoruskiego dziennikarza i działacza opozycji Ramana Pratasiewicza" - podkreślono w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości USA, które pełni zarazem funkcję Prokuratury Generalnej.


W akcie oskarżenia wymieniono cztery osoby niosące odpowiedzialność za ubiegłoroczny incydent. Zarzut "piractwa lotniczego" kierowany jest pod adresem szefa BiełAeroNawigacji Leanida Czuro, jego zastępcy Aleha Kaziuczyca oraz dwóch pracowników białoruskiego KGB. "Cała czwórka przebywa na terytorium Białorusi" - zaznacza w komentarzu rosyjska agencja Interfaks.


Jak podkreślili w piśmie procesowym prokuratorzy federalni, kontrolerzy lotów poinformowali kapitana samolotu Ryanar lecącego z Aten do Wilna, , że otrzymali wiadomość o bombie na pokładzie", gdy samolot znajdował się w białoruskiej przestrzeni powietrznej. Do eskortowania maszyny na lotnisko w Mińsku wysłano samolot MiG-29.


"Piloci zaaprobowali zmianę kursu i lądowanie w Mińsku po tym, jak białoruski kontroler ruchu lotniczego powołał się na +czerwony kod+ oznaczający realne zagrożenie wymagające natychmiastowego lądowania" – pisze Reuters.


W ocenie nowojorskich prokuratorów federalnych pracownicy BiełAeroNawigacji i pracownicy byli kluczowymi uczestnikami spisku "zawiązanemu w celu aresztowania Ramana Pratasiewicza i jego partnerki, Rosjanki Sofii Sapiegi, którzy znajdowali się wśród setki pasażerów".


Pratasiewicz - współzałożyciel opozycyjnego kanału Telegram Nexta odgrywającego ważna rolę podczas antyrządowych protestów na Białorusi po sfałszowaniu wyborów prezydenckich, jest od wielu miesięcy przetrzymywany w więzieniu. Podobny los spotkał jego partnerkę.


Samolot Ryanair, lot 4978, z 126 pasażerami, w tym czterema Amerykanami, zmierzał 23 maja minionego roku z Aten do Wilna. "Incydent wywołał międzynarodowe oburzenie. Ryanair oskarżył Białoruś o sponsorowane przez państwo terroryzmu" – przypomina ABC. USA, Wielka Brytania i oraz kraje Unii Europejskiej nałożyły w konsekwencji nowe sankcje na Mińsk - przypominają amerykańskie media.


Pismo procesowe prokuratury federalnej trafiło do nowojorskiego sądu zaledwie w kilka dni po ogłoszeniu zakończenia prac nad raportem Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w sprawie feralnego lotu. W poniedziałek ICAO przekazała 193 państwom członkowskim ustalenia po dochodzeniu w sprawie wymuszonego lądowania samolotu.


"Ponieważ ani bomba, ani (jakikolwiek) dowód na jej istnienie nie zostały znalezione podczas inspekcji samolotu przed wylotem z Aten w Grecji, ani podczas przeszukań na Białorusi i Litwie, uważa się, że zagrożenie wybuchem bomby było z założenia fałszywie” - napisano w raporcie, do którego uzyskała dostęp PAP.


Liczący 62 strony raport przedstawia sekwencję zdarzeń, analizę, odniesienia do prawa międzynarodowego oraz konkluzje i wskazania brakujących informacji. Dane przekazało dziesięć państw: Białoruś, Bułgaria, Grecja, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Ukraina i Wielka Brytania, a także m.in. organizacje lotnicze.


Raport zwraca uwagę na niejasności i braki w informacjach przekazanych przez Mińsk. Przedstawiciele Rady ICAO będą formalnie rozważać dalsze działania w tej sprawie podczas spotkania planowanego na 31 stycznia br.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ mars/


Kraj i świat

2022-05-28, godz. 10:30 Ukraina/ Sztab Generalny: Rosja straciła już 30 tys. żołnierzy Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30 tys. żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w sobotę Sztab… » więcej 2022-05-28, godz. 10:30 LN siatkarzy - Kurek: mam w sobie jeszcze ten ogień i motywację Bartosz Kurek przyznał, że przed podjęciem decyzji o kontynuowaniu kariery w reprezentacji zapytał siebie, czy ma w sobie ogień, motywację i czy jest w stanie… » więcej 2022-05-28, godz. 10:30 Rzeszów/ Europejski Stadion Kultury w ostatni weekend czerwca Kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki, w 11 lokalizacjach, w tym koncert główny, w którym w duetach występują na jednej scenie… » więcej 2022-05-28, godz. 10:20 Szydło o KPO: mam nadzieję, że wreszcie problemy zostały rozwiązane Mam nadzieję, że wreszcie problemy zostały rozwiązane. Polski rząd szukał kompromisu po to, żeby spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej - powiedziała… » więcej 2022-05-28, godz. 10:07 Sobota (28.05) – zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata (10:00) W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie liczą około 10 tysięcy ludzi - ocenił w sobotę szef obwodu Serhij Hajdaj, wypowiadając… » więcej 2022-05-28, godz. 10:00 Ukraina/Szef obwodu ługańskiego: wojska Rosji w regionie liczą około 10 tysięcy W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie liczą około 10 tysięcy ludzi - ocenił w sobotę szef obwodu Serhij Hajdaj, wypowiadając się… » więcej 2022-05-28, godz. 10:00 Liga NBA - kolejny remis w rywalizacji Celtics z Heat Koszykarze Miami Heat pokonali Boston na boisku rywali 111:103 i wyrównali na 3-3 stan rywalizacji play off w finale Konferencji Wschodniej NBA. Walka toczy się… » więcej 2022-05-28, godz. 09:40 Liga NHL - awans Avalanche do finału Konferencji Zachodniej Hokeiści Colorado Avalanche zakwalifikowali się do finału Konferencji Zachodniej ligi NHL. W szóstym meczu drugiej rundy play off pokonali na wyjeździe St… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Wirusolog: przeciwko małpiej ospie mamy skuteczne szczepionki; bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2 Małpia ospa jest medialna, ale mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2; Chiny po raz kolejny mogą stać się… » więcej 2022-05-28, godz. 09:30 Ukraina/ Władze: rosyjskie miny zabijają zwierzęta i stwarzają groźbę pożaru lasu w Czarnobylu Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »