Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-18, 06:20 Autor: PAP

Włochy/ Pięć lat temu wydarzył się dramat w górach Abruzji: lawina runęła na hotel

We wtorek mija pięć lat od katastrofalnej lawiny, która zeszła na hotel Rigopiano we włoskim regionie Abruzja. Zginęło 29 osób, a akcja wydobywania ocalałych dziewięciu trwała kilka dni. To była jedna z najtragiczniejszych w skutkach lawin w Europie w ostatnim czasie.

18 stycznia 2017 roku na dużym obszarze w środkowych Włoszech doszło do kilku silnych wstrząsów sejsmicznych. Zanotowano je między innymi w regionie Abruzja, nad którym przechodziły intensywne śnieżyce. To były największe opady śniegu od dekad. Wiele dróg było zasypanych i nieprzejezdnych, także ta prowadząca do 4-gwiazdkowego hotelu Rigopiano, położonego na wysokości ponad 1200 metrów nad poziomem morza na terenie gminy Farindola w prowincji Pescara.


Już rano tego dnia obsługa hotelu prosiła lokalne służby o pomoc i odśnieżenie drogi dojazdowej, bo niektórzy goście z powodu ataku zimy chcieli stamtąd wyjechać. Niektórzy byli gotowi już do drogi. Nie doczekano się jednak pługu śnieżnego, bo został skierowany na inną zablokowaną drogę.


Hotel był odcięty od świata. W środku znajdowało się 40 osób; 28 gości, wśród nich czworo dzieci i 12 osób z personelu. Po wstrząsach sejsmicznych zapanował tam ogromny niepokój.


Po południu tego dnia na budynek runęła gigantyczna lawina zasypując go niemal całkowicie. Zwały śniegu zostały, jak się przypuszcza, poruszone w wyniku wstrząsów.


Moment uderzenia lawiny widziało dwóch mężczyzn, którzy w tamtej chwili byli na zewnątrz; pracownik i jeden z gości. Zaczęli wzywać pomoc.


Pierwsze telefony do miejscowych służb i władz z informacją o tym, że runął hotel zostały zlekceważone, między innymi z powodu chaosu, jaki panował w regionie w wyniku trzęsienia ziemi i ataku zimy.


Ponieważ droga dojazdowa była zablokowana, pierwsze zespoły ratowników dotarły na miejsce katastrofy dopiero w nocy, brnąc na piechotę i na nartach przez śnieg. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie osób zasypanych.


Z ruin i spod warstw śniegu wydobywano zwłoki i ocalałych, którzy przetrwali w szczelinach w sali bilardowej i w barze przy kominku. Ostatnią żywą osobę wyciągnięto po 58 godzinach od zejścia lawiny. Dane z telefonu komórkowego jednej z ofiar pozwoliły ustalić, że żyła przez 40 godzin. Zmarła zanim nadeszła pomoc.


Ocalała czteroosobowa rodzina; Giampiero Parete był na zewnątrz w chwili zejścia lawiny, a jego żona i dwoje małych dzieci przeżyli pod gruzami. „Kiedyś moje dzieci lubiły śnieg, teraz się boją” - powiedział Parete.


Cała jego rodzina musiała poddać się terapii psychologicznej po traumie.


Jedna z uratowanych kobiet spędziła w zasypanym śniegiem rumowisku lobby hotelowego ponad dwie doby obok zwłok swego narzeczonego.


Akcja poszukiwawcza zakończyła się po 8 dniach, 26 stycznia.


W następstwie katastrofy śledztwem objęto 30 osób, wśród nich te, które wydały zgodę na budowę hotelu w miejscu zagrożonym zejściem lawin i winnych opóźnienia akcji odśnieżania drogi dojazdowej oraz rozpoczęcia operacji ratunkowej.


Sprawa do tej pory nie trafiła na wokandę, a postępowanie ciągle się przedłuża. 28 stycznia odbędzie się kolejne wstępne posiedzenie sądu, który ma zdecydować w sprawie wytoczenia procesu podejrzanym. Zamiast tego, według mediów, dojdzie do następnego odroczenia, a strony przedstawią nowe ekspertyzy.


Rodziny ofiar mówią mediom w rocznicę tragedii o tym, że ich walka o sprawiedliwość trwa od pięciu lat. We wtorek spotkają się w miejscu katastrofy, gdzie złożą kwiaty. Przybędą też ratownicy z Abruzji, którzy brali udział w przeszukiwaniu rumowiska pod lawiną.


„To było straszliwe doświadczenie, które naznaczyło nas wszystkich. Jakie to były emocje, kiedy udawało nam się odnaleźć żywych ludzi” - powiedział szef ratowników z pogotowia górskiego i speleologicznego Daniele Perilli.


Teren, na którym stał hotel i gdzie znajduje się już tylko niewielka część jego pozostałości, został zajęty na wniosek sądu. Tam, gdzie zeszła lawina, nadal leżą fragmenty skalne i połamane drzewa.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ zm/


Kraj i świat

2022-05-25, godz. 21:30 Sejm/ Komisja za powrotem wcześniej wykreślonych przepisów z projektu o SN (krótka) Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała przywrócenie do projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym przepisu dotyczącego 'testu bezstronności i… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Polska - Niemcy 1:3 w meczu towarzyskim siatkarek Reprezentacja Polski siatkarek przegrała w Nysie w towarzyskim spotkaniu z Niemkami 1:3 (28:26, 22:25, 21:25, 23:25). Dzień wcześniej biało-czerwone, które… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 ME w boksie - Brach dołączył do Niedźwieckiego Paweł Brach pokonał Hiszpana Antonio Barrula Fernandeza 4:1 i awansował do ćwierćfinału kategorii 57 kg w mistrzostwach Europy w boksie w Erywaniu. Wcześniej… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Rzeczniczka KE: Ursula von der Leyen planuje złożyć wizytę w Polsce 2 czerwca (opis) Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Media: Rafineria w Leunie ograniczy import rosyjskiej ropy, a w 2023 r. zaprzestanie go w ogóle Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać -… » więcej 2022-05-25, godz. 21:20 Sejm/ Projekt nowelizacji ustawy o płacach w ochronie zdrowia wraca do komisji Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone do niego poprawki… » więcej 2022-05-25, godz. 21:10 Narciarskie MŚ - konkurencje klasyczne w 2027 roku w Falun, rok wcześniej loty w Oberstdorfie Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyznała organizację mistrzostw w świata w konkurencjach klasycznych w 2027 roku szwedzkiemu miastu Falun. Rok wcześniej… » więcej 2022-05-25, godz. 21:10 Prezydent: przekazując Ukrainie czołgi nie kierowaliśmy się obietnicą rekompensaty Przekazując Ukrainie czołgi Polska nie kierowała się obietnicą rekompensaty, lecz tym, by Ukraina miała czym zatrzymać rosyjską nawałę - podkreślał… » więcej 2022-05-25, godz. 21:10 Warmińsko-Mazurskie/ Dwóch mężczyzn uratowało wędkarza przed utonięciem w jeziorze Na Jeziorze Skarlińskim (woj. warmińsko-mazurskie) wywróciła się łódź, a płynący nią około 60-letni wędkarz wpadł do wody - podała w środę straż… » więcej 2022-05-25, godz. 21:00 IMP na żużlu - Woryna najlepszy w półfinale w Gdańsku Kacper Woryna wygrał w środę w Gdańsku półfinał indywidualnych mistrzostw Polski, który był jednocześnie memoriałem Zbigniewa Podleckiego. Do finałowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »