Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-17, 08:20 Autor: PAP

KGP: pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Rozpoczęły się ferie zimowe. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży jest to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą wiele zagrożeń, o których trzeba pamiętać i ich unikać, aby spędzić bezpiecznie wolny, zimowy czas - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/2022 dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach między 15 stycznia a 27 lutego.


Od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego; od 22 stycznia do 6 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego; od 29 stycznia do 13 lutego uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego; od 12 do 27 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.


Inspektor Mariusz Ciarka podkreślił, że podczas ferii zimowych należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. "Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach należy wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych" - powiedział rzecznik KGP.


Zaznaczył, że nie należy się ślizgać na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób. "Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku należy zrezygnować z zabawy w tym miejscu i powiadomić o sytuacji osoby dorosłe" - tłumaczył.


"Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne i może zakończyć się tragicznie" - podkreślił.


Przekazał także, że decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, należy pamiętać o zapewnieniu mu opieki. "Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Należy wybrać trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów" - zaapelował.


Przypomniał również, aby przed wyjazdem na ferie poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem lub mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. "Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką" - podał.


"Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, zamykać drzwi i okna, również te piwniczne i dachowe oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych. Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót" - dodał rzecznik KGP. (PAP)


Autor: Bartłomiej Figaj


bf/ mir/


Kraj i świat

2022-05-20, godz. 09:50 Łódź/ 8 osób rannych w zderzeniu dwóch tramwajów w centrum Osiem osób zostało rannych, w tym sześć trafiło z różnymi obrażeniami ciała do szpitala w wyniku zderzenia dwóch tramwajów, do którego doszło w piątek… » więcej 2022-05-20, godz. 09:50 *Cannes 2022/ Tomasz Organek o roli w "IO": to dar od losu Mój występ w 'IO' to jest dar od losu, mały epizodzik, w który udało mi się wskoczyć zupełnie niespodziewanie. Dzięki pracy na planie odkryłem, że aktorstwo… » więcej 2022-05-20, godz. 09:50 Wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk dla „Spiegla”: od Niemiec oczekujemy więcej działań, nie obietnic Od największego kraju w UE oczekujemy więcej; w czasie wojny w Ukrainie Niemcy składają dużo obietnic, ale nie idą za tym działania - mówi wiceminister… » więcej 2022-05-20, godz. 09:50 Małopolskie/ Policjanci przez ponad 50 km eskortowali samochód z rodzącą Policjanci przez ponad 50 km konwojowali auto z rodzącą kobietą z Brzeska do Krakowa. Dzięki pomocy funkcjonariuszy ciężarna na czas trafiła pod opiekę… » więcej 2022-05-20, godz. 09:50 Ziobro: gdyby nie przyjęto naszych poprawek do projektu noweli o SN, to byśmy go nie poparli Gdyby nie przyjęto naszych poprawek do prezydenckiego projektu noweli o SN, to byśmy tego projektu nie poparli - powiedział w piątek minister sprawiedliwości… » więcej 2022-05-20, godz. 09:40 Grodzki o wspólnej liście opozycji: to największa gwarancja zwycięstwa nad PiS Wspólna lista opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych to największa gwarancja zwycięstwa nad PiS; wierzę w mądrość przywódców politycznych… » więcej 2022-05-20, godz. 09:30 LM siatkarek - Wołosz przed szansą na drugi tytuł (zapowiedź) Rozgrywająca reprezentacji Polski Joanna Wołosz w niedzielę stanie przed szansą wygrania po raz drugi siatkarskiej Ligi Mistrzyń. W Lublanie jej klub - A… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 YouthEmpowered 2022: niemal 90% polskich nastolatków ma już pomysł na to, kim chce być w przyszłości (MediaRoom) Młodzi Polacy mają już przemyślane zawodowe plany na przyszłość, jednak większość z nich potrzebuje wsparcia w podjęciu ostatecznej decyzji. Firma Coca-Cola… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 Liga NHL - drugie zwycięstwo Lightning w derbach Florydy Hokeiści Tampa Bay Lightning pokonali Florida Panthers 2:1 w czwartkowym meczu drugiej rundy play off ligi NHL. To ich drugi triumf w derbach Florydy w hali rywala… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 W KPRM spotkanie premierów Polski i Portugalii Od oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w piątek rano wizyta w Warszawie szefa rządu Portugalii Antonio Costy. Premierzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »