Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-17, 07:20 Autor: PAP

Pulmonolog: Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi

Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. U części osób mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami w płucach, które powodują trwałe ograniczenie rezerw oddechowych i niewydolność oddechową pacjenta – zaznaczył pulmonolog dr hab. n. med. Robert Kieszko.

Zastępca kierownika Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie dr hab. n. med. Robert Kieszko podkreślił, że najczęstszym objawem przy ciężkim przebiegu COVID-19 jest zapalenie płuc i zatorowość płucna. "To zapalenie płuc ma charakter śródmiąższowy, podczas którego w pęcherzykach płucnych powstają nacieki z komórek zapalnych. Na to nakłada się jeszcze jeden problem, bo dochodzi też często do zapalenia śródbłonka naczyń, wykrzepiania śródnaczyniowego i tworzenia się zakrzepów, a w konsekwencji do zatorowości płucnej" – wyjaśnił pulmonolog.


Jak podkreślił, u części pacjentów dochodzi do tzw. burzy cytokinowej, czyli nadmiernego wyrzutu cytokin przez układ odpornościowy, które powodują destrukcję miąższu płucnego i prowadzą do zwłóknienia płuc. "Jeżeli w miąższu płucnym dojdzie do przerośnięcia tkanką łączną, to mamy do czynienia z nieodwracalnym zwłóknieniem, które powoduje trwałe ograniczenie rezerw oddechowych pacjenta. Konsekwencją uszkodzenia płuc jest niewydolność oddechowa, czyli obniżone ciśnienie parcjalne tlenu w krwi i ograniczona zdolność do wysiłku. Innymi słowy, pacjent staje się często inwalidą oddechowym" – zaznaczył dr hab. n. med. Kieszko.



Wśród innych powikłań pocovidowych w obrębie układu oddechowego wymienił m.in. nadreaktywność oskrzeli, uciążliwy i męczący kaszel.



Podczas rozmowy z PAP zwrócił uwagę na to, że oprócz oddziałów zakaźnych, pacjenci z COVID-19 leczeni są najczęściej na oddziałach pulmonologicznych, które zostały przekształcone w covidowe. "Wynika to z tego, że oddziały pulmonologiczne są pewną spuścizną po oddziałach ftyzjatrycznych, czyli gruźliczych, które ze względów epidemicznych były zwykle lokalizowane w osobnych budynkach, stąd teraz najłatwiej jest zaanektować taki oddział na zakaźny" – powiedział zastępca kierownika Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie.



Podkreślił, że w związku z pandemią COVID-19, większość oddziałów pulmonologii w regionie nie funkcjonuje w pełnym zakresie właśnie ze względu na przekształcenie całych oddziałów lub ich części na oddziały zajmujące się leczeniem infekcji COVID-19.



"Dlatego brakuje miejsc dla planowych pacjentów pulmonologicznych diagnostyki i leczenia schorzeń układu oddechowego. Chodzi na przykład o diagnostykę raka płuca, leczenie zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy oskrzelowej, czy idiopatycznego włóknienia płuc" – wyliczył lekarz.



Zapytany o konsekwencje tego braku dostępu do leczenia dla pacjentów z innymi chorobami płuc odpowiedział, że "wpłynie to na ograniczenie możliwości prawidłowego leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego". "Dalekosiężnymi skutkami tej niewydolności systemu ochrony zdrowia będą pogorszenie jakości i skrócenie długości życia pacjentów. Myślę, że będziemy to obserwować w najbliższych latach, ale już teraz mamy nadmiar zgonów, nie tylko z powodu epidemii" – sprecyzował dr hab. n. med. Kieszko.



Jak zaznaczył, mimo epidemii szpitale starają się zapewnić diagnostykę pacjentom z chorobami układu oddechowego. W lubelskiej klinice cały czas funkcjonuje pracownia bronchoskopii, gdzie codziennie wykonuje się do sześciu badań bronchoskopowych z procedurami biopsji szczypcowych, igłowych aspiracyjnych pod kontrolą ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej, pozwalające rozpoznać raka płuc i inne choroby układu oddechowego.


"W naszym szpitalu dwa piętra - 28 łóżek - kliniki pulmonologii przeznaczone są aktualnie dla zakażonych COVID-19, a jedno piętro tj. 16 łóżek do leczenia pacjentów z rakiem płuc. Nie możemy odroczyć takiego leczenia. Mamy też oddział jednodniowego leczenia raka płuca, który codziennie obsługuje kilkunastu pacjentów" – podkreślił pulmonolog.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mir/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 10:40 We wtorek spotkanie wicepremiera Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz we wtorek w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej spotka się z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Grantem Sh… » więcej 2024-04-23, godz. 10:40 Węgry/ Premier Orban: możemy zakończyć wojnę na Ukrainie pod koniec roku Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w sprawie wyborów europejskich i prezydenckich w USA, to możemy zakończyć wojnę na Ukrainie pod koniec roku - oświadczył… » więcej 2024-04-23, godz. 10:40 Turkmenistan/ Po zamachu pod Moskwą władze zwalczają przejawy religijności wśród pracowników Władze Turkmenistanu, uznawanego za jeden z najbardziej opresyjnych państw świata, walczą z przejawami religijności wśród pracowników państwowych; zakazane… » więcej 2024-04-23, godz. 10:30 Kraków/ 71-latek wjechał autem w wiatę przystankową i słup; mężczyzna zmarł 71-letni kierowca citroena z niewyjaśnionych przyczyn we wtorek rano stracił panowanie nad samochodem i uderzył w wiatę przystankową, a następnie w latarnię… » więcej 2024-04-23, godz. 10:30 Ciężko chora Céline Dion wyznała, że nie wie, kiedy wróci na scenę. „Moje ciało mi to powie” Słynna kanadyjska piosenkarka od kilku lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Pod koniec 2022 roku Dion wyznała, że cierpi na tzw. zespół sztywnego… » więcej 2024-04-23, godz. 10:30 Komisja ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchuje Macieja Biernata, drugim świadkiem ma być Mariusz Kamiński Na rozpoczętym we wtorek po godz. 10 posiedzeniu sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchuje b. prezesa zarządu Polskiej Wytwórni… » więcej 2024-04-23, godz. 10:20 V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR już trwa - o czym w pierwszej połowie dnia debatowali eksperci? (Media… TOGETAIR 2024 ponownie połączył przedstawicieli z wielu środowisk - świata biznesu, administracji w rządowej i samorządowej, nauki, NGO’s i mediów. Tegoroczna… » więcej 2024-04-23, godz. 10:20 TOGETAIR 2024 w Warszawie - pierwszy dzień eksperckich debat dobiega końca (MediaRoom) W stolicy trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących… » więcej 2024-04-23, godz. 10:20 Liga NHL - wygrana Golden Knights, prezydent Duda na meczu w Edmonton Hokeiści Vegas Golden Knights rozpoczęli obronę Pucharu Stanleya od zwycięstwa, pokonując na wyjeździe Dallas Stars 4:3. Na meczu w Edmonton, gdzie miejscowi… » więcej 2024-04-23, godz. 10:20 Mastalerek: jeśli minister Kolarski zdecyduje się na start w wyborach do PE, będzie miał wsparcie prezydenta Trwają rozmowy dotyczące startu ministra w KPRP Wojciecha Kolarskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego; na pewno będzie miał on gigantyczne wsparcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »