Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-17, 06:20 Autor: PAP

Badanie: nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

„Pandemia COVID-19 wiąże się z długotrwałą ekspozycją na nowe i stosunkowo trwałe stresory jak zagrożenie zdrowia, izolacja, niepewność co do kolejnych fal i nowych wariantów koronawirusa. Funkcjonowanie w warunkach takiego chronicznego stresu pandemicznego może powodować rozwój syndromu wypalenia podobnego do wypalenia zawodowego, co potwierdziły nasze badania” – powiedział dr Marcin Moroń z Instytutu Psychologii UŚ.


Badania przeprowadzono wiosną ubiegłego roku, a więc rok po wybuchu pandemii. „Pokazaliśmy w nich, że objawy wypalenia pandemicznego wiążą się z symptomami depresyjnymi i lękowymi. Zaskoczyło nas, że po roku od rozpoczęcia pandemii wciąż był to nasilony sposób reagowania na rzeczywistość, który się nadal utrzymuje, co widzimy w kolejnych próbach z października i grudnia ubiegłego roku” – dodał.


Badania przeprowadzono na grupie 431 osób – uczniów szkół średnich i młodych dorosłych. Wynika z nich, że 8-10 proc. ankietowanych ma problem z wypaleniem pandemicznym.


„Główne objawy, które zaobserwowaliśmy, to pogorszenie obrazu siebie, pogorszenie poczucia sprawstwa. Te osoby emocjonalnie czują się smutne, bezradne, pozbawione nadziei” – wskazał Moroń.


Dodał, że były to badania przesiewowe, które zakładają pewien margines błędu, jednak średnio jedna na dziesięć osób z wypaleniem pandemicznym to „alarmujący wskaźnik”. Dookreślił też, że „przyjęty próg określenia klinicznie istotnego poziomu wypalenia pandemicznego oparto na występowaniu nasilonych objawów depresyjnych i lękowych ujętych wspólnie”.


Jak ponadto wynika z badań, w radzeniu sobie z sytuacją pandemiczną pomaga odporność psychiczna, czyli zdolność do powracania do równowagi psychicznej po jakimś okresie wyzwań i trudności. Istotna jest też inteligencja emocjonalna, czyli zdolność rozumienia swoich reakcji emocjonalnych i odpowiedniego ich regulowania.


„Zjawisko wypalenia pandemicznego jest dynamiczne. Na razie końca pandemii nie widać, a osób z objawami depresyjnymi i lękowymi może przybywać. Wypalenie pandemiczne jest osobną grupą objawów, nie należy tego traktować jako innej formy smutku, depresji czy lęku. O trudnościach w adaptacji do sytuacji pandemii i jej konsekwencji warto rozmawiać i być wrażliwym na trudności adaptacyjne związane z bezprecedensową sytuacją ogólnoświatowych wyzwań dla zdrowia publicznego, zwłaszcza u młodych ludzi” – podsumował Moroń.


Wyniki badań jego zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie Current Psychology. Zaprezentowano w nich polską wersję narzędzi pomiarowych służących do oceny stresu pandemicznego i wypalenia pandemicznego. Artykuł można przeczytać tutaj: https://link.springer.com/article/10.1007/s12144-021-02543-4


Badacze prowadzą teraz dalsze badania nad zagadnieniem wypalenia pandemicznego w kontekście relacji rodzinnych oraz innych typów wypalenia. (PAP)


autorka: Agnieszka Kliks-Pudlik


akp/ ekr/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 10:50 Debaty eksperckie Polskiej Agencji Prasowej: Go green, be eco! Energetyka odnawialna i niskoemisyjna w Polsce (MediaRo… Już w środę, 24 kwietnia o godz. 10:00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbędą się debaty dotycząca tematu OZE: Go green, be eco! Energetyka odnawialna… » więcej 2024-04-23, godz. 10:50 Ekstraliga hokejowa - fiński trener Hirvonen odchodzi z Podhala Sami Hirvonen zakończył pracę z hokeistami PZU Podhale Nowy Targ - poinformował klub, występujący w ekstralidze. Nazwisko następcy ma być ogłoszone w… » więcej 2024-04-23, godz. 10:50 Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. założeniami polityki zagranicznej na 2024 r. Założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. oraz projekt ustawy w sprawie przygotowywania i sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE w I połowie… » więcej 2024-04-23, godz. 10:40 We wtorek spotkanie wicepremiera Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz we wtorek w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej spotka się z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Grantem Sh… » więcej 2024-04-23, godz. 10:40 Węgry/ Premier Orban: możemy zakończyć wojnę na Ukrainie pod koniec roku Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w sprawie wyborów europejskich i prezydenckich w USA, to możemy zakończyć wojnę na Ukrainie pod koniec roku - oświadczył… » więcej 2024-04-23, godz. 10:40 Turkmenistan/ Po zamachu pod Moskwą władze zwalczają przejawy religijności wśród pracowników Władze Turkmenistanu, uznawanego za jeden z najbardziej opresyjnych państw świata, walczą z przejawami religijności wśród pracowników państwowych; zakazane… » więcej 2024-04-23, godz. 10:30 Kraków/ 71-latek wjechał autem w wiatę przystankową i słup; mężczyzna zmarł 71-letni kierowca citroena z niewyjaśnionych przyczyn we wtorek rano stracił panowanie nad samochodem i uderzył w wiatę przystankową, a następnie w latarnię… » więcej 2024-04-23, godz. 10:30 Ciężko chora Céline Dion wyznała, że nie wie, kiedy wróci na scenę. „Moje ciało mi to powie” Słynna kanadyjska piosenkarka od kilku lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Pod koniec 2022 roku Dion wyznała, że cierpi na tzw. zespół sztywnego… » więcej 2024-04-23, godz. 10:30 Komisja ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchuje Macieja Biernata, drugim świadkiem ma być Mariusz Kamiński Na rozpoczętym we wtorek po godz. 10 posiedzeniu sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchuje b. prezesa zarządu Polskiej Wytwórni… » więcej 2024-04-23, godz. 10:20 V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR już trwa - o czym w pierwszej połowie dnia debatowali eksperci? (Media… TOGETAIR 2024 ponownie połączył przedstawicieli z wielu środowisk - świata biznesu, administracji w rządowej i samorządowej, nauki, NGO’s i mediów. Tegoroczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »