Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-16, 21:00 Autor: PAP

Białystok/ Przegląd prawosławnych kolęd "Gwiazda i Kolęda"

Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci, młodzież i dorosłych można było usłyszeć w niedzielę po południu na przeglądzie "Gwiazda i Kolęda" zorganizowanym w Białymstoku przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Impreza powstała przed laty, by podtrzymywać tradycję prawosławnego kolędowania.

Prawosławni w regionie obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Tradycyjnie kolędują od pierwszego dnia świąt, czyli 7 stycznia.


Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, bo w XVII wieku. Ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała. Duchowni zwracają uwagę, że kolęda nie jest pieśnią liturgiczną, a ludową formą wysławiania Boga, która w prosty sposób tłumaczy ludziom narodzenie Jezusa, a częścią świętowania Bożego Narodzenia jest właśnie kolędowanie.


Wspólnemu spotkaniu i podtrzymaniu tradycji kolędowania służył zorganizowany w niedzielę w Białymstoku przegląd "Gwiazda i Kolęda". To jedna z imprez Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalne (BTSK), która odbyła się po raz 23. Impreza powstała przed laty po to, by tradycja wykonywania prawosławnych kolęd i pastorałek nie zanikała.


Na scenie w jednej z białostockich szkół można było posłuchać ponad 20 zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych z całego województwa. Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień, w tym roku na przegląd zgłosiło się niemal 30 zespołów, jednak ze względu na pandemię kilka z nich musiało zrezygnować.


Siegień podkreślił, że wspólne śpiewanie kolęd cieszy się zainteresowaniem, a tradycja jest wciąż żywa. Dodał, że optymizmem napawa fakt, iż kolędować chcą zarówno najmłodsi jak i najstarsi, a miejscem spotkań jest właśnie "Gwiazda i Kolęda".


Uczestnicy przeglądu przygotowali różnorodny repertuar. Można było usłyszeć tradycyjne prawosławne kolędy śpiewane w staro-cerkiewno-słowiańskim, ale też współczesne, śpiewane w języku białoruskim. Siegień powiedział, że wśród zgłoszeń znalazły się też kolędy śpiewane w języku serbskim i ukraińskim.


W ubiegłym roku przegląd "Gwiazda i Kolęda" nie odbył się w tradycyjnym terminie, w styczniu, ze względu na pandemię koronawirusa. Jednak, aby podtrzymać tradycję kolędowania, imprezę przeniesiono na grudzień. Jak powiedział Siegień, miała nieco bardziej kameralny charakter, ale odbyła się.


Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w kraju jest 450-500 tys. prawosławnych, największe ich skupiska są w woj. podlaskim. Według danych GUS w poprzednim spisie powszechnym (informacji ze spisu z 2021 roku jeszcze nie ma) przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Duchowni te dane uznają jednak za niemiarodajne.


Przyjmuje się, że największe w kraju skupiska prawosławnych są w woj. podlaskim.(PAP)


Autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ mir/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 06:30 USA/ Propalestyńskie demonstracje na nowojorskiej uczelni; 100 aresztowanych Nowojorska policja aresztowała w czwartek ponad 100 osób w następstwie propalestyńskich manifestacji. Zarzuciła im wstępnie wtargnięcie na teren Uniwersytetu… » więcej 2024-04-19, godz. 06:30 Dobry piłkarz potrafi się powstrzymać Zdolność mózgu do tłumienia działań pomaga w podejmowaniu szybkich decyzji podczas meczu piłki nożnej - informuje pismo „Brain Sciences”. » więcej 2024-04-19, godz. 06:30 Netflix zekranizował „Sto lat samotności”. Jest zwiastun Platforma streamingowa Netflix zaprezentowała klimatyczny zwiastun ekranizacji powieści Gabriela Garcii Marqueza „Sto lat samotności”. Ten hiszpańskojęzyczny… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Kalendarium getta warszawskiego Bohaterska walka żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego oraz tysięcy skazanych, rozpoczęta 19 kwietnia 1943 r., na zagładę… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Paryż - indyjski skoczek w dal Sreeshankar nie wystąpi w igrzyskach Skończyły się marzenia o olimpijskim występie w igrzyskach XXXIII olimpiady w Paryżu indyjskiego skoczka w dal Murali Sreeshankara. Na przeszkodzie 25-letniemu… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Eksperci: Polska może mieć wkład w system leczenia chorób rzadkich w UE Ustanawiając choroby rzadkie priorytetem polskiej prezydencji w UE w 2025 r. możemy się wiele nauczyć na temat systemu opieki nad pacjentami, którzy na nie… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Argentyna/ Mimo kryzysu Senat przyznał sobie podwyżki diet o 136 proc. Argentyńscy senatorowie przyznali sobie w czwartek 136-procentowe podwyżki. W warunkach kryzysu gospodarczego i zaciskania pasa wzbudziło to medialną burzę… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 „Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Toruń/ Zaleski: budowa ECF Camerimage przyda miastu rangi (wywiad) Jestem stuprocentowo przekonany do budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, bo przyda ono rangi miastu - powiedział w rozmowie z PAP ubiegający się… » więcej 2024-04-19, godz. 06:20 Toruń/ Gulewski: nie będzie zabudowy Wrzosowiska i mieszkaniówki na Winnicy (wywiad) Nie będzie zabudowy Wrzosowiska i mieszkaniówki na Winnicy - powiedział w rozmowie z PAP kandydat na prezydenta Torunia Paweł Gulewski (KO). Zapowiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »