Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-12, 08:50 Autor: PAP

Wystawa Marii Eleny Bonet w CSW

„Moja rzeka” Marii Eleny Bonet jest trzecią wystawą w cyklu Project Room 2021/2022 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Otwarcie ekspozycji 13 stycznia 2022.

Wystawa Marii Eleny Bonet to trzecia odsłona serii indywidualnych prezentacji młodych polskich twórców w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Na wystawie w Project Roomie zobaczyć będzie można pracę, stworzoną w ramach projektu „Moja rzeka”. Praca ta łączy tematy dotyczące pamięci przodków i narodu, wspólnych i osobistych ran oraz sposobów ich gojenia. Maria Elena Bonet w swojej praktyce korzysta z historii własnej rodziny, tworząc studium białoruskiej tożsamości.


Maria Elena Bonet od kilku lat zgłębia temat rozpadu tożsamości narodowej. W historii własnej rodziny, ziemi i doświadczeń poszukuje źródeł siły, która może pomóc znaleźć sposób na przetrwanie w brutalnej rzeczywistości. Twórczość Bonet jest często metaforyczna, poetycka, ale opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Efektem tej duchowej i twórczej pracy artystki jest projekt Moja rzeka. Projekt obejmuje trzy cykle fotograficzne: River - Koryto rzeki, Source - Źródło i River Mouth - Ujście rzeki. „Są to – jak pisze kuratorka Elena Naborovskaya - wizualne wyobrażenie rzeki jako strumienia życia i procesu duchowego rozwoju”.


Projekt powstawał przez dwa lata (2018-2019). W tym czasie przekształcił się z osobistego doświadczenia autorki w studium białoruskiej tożsamości.


„Jak cienki strumień, który zamienia się w rzekę i dąży ku wolnemu morzu, Bonet rozpoznaje najpierw siebie, swoją rodzinę i przodków, a następnie swoich potomków, łącząc ich jedną krwią - czystą wodą rzeki Niemen” – charakteryzuje tę twórczość Elena Naborovskaya. "Z natchnieniem i zaufaniem do samej siebie Bonet stworzyła coś więcej niż projekt wystawienniczy – prawdziwy sposób na poszukiwanie własnych korzeni i pewności nie tylko w przyszłości, ale również w przeszłości” – dodaje kuratorka.


Oprócz prac drukowanych projekt obejmuje dwa filmy krótkometrażowe. Pierwszy to „Radonica”, nazwany na cześć dnia pamięci zmarłych na Białorusi. Według artystki pamięć o rodzinie i szacunek dla więzi między pokoleniami czyni życie prawdziwie satysfakcjonującym, odsłania pełniejszy obraz nas samych i przyczynia się do kształtowania niezależnego światopoglądu.


Film drugi, zatytułowany „Moja rzeka”, to podróż wzdłuż brzegów osobistej pamięci, intuicji i pożądania. Podczas kręcenia filmu Maria podążała wzdłuż Niemna, od źródła do ujścia rzeki do Bałtyku.


Atmosfera rzeki tworzy swoisty rytm. "Unoszę się obok niego, pływam w nim i przeciw niemu, aż czas całkowicie we mnie zniknie, aż czas stanie się mną. Osoba zaproszona do tańca z rzeką staje się tańcem” – tłumaczy artystka.


Maria Elena Bonet jest Białorusinką urodzoną w Mińsku. W 2009 roku ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuki. W Polsce mieszka od 2021 roku, kiedy została stypendystką programu Gaude Polonia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od ponad dekady artystka skupia się na czarno-białej fotografii filmowej i korzysta z różnorodnych technik fotograficznych, takich jak bichromat gumowy, tin process – ferrotypia, cyjanotypia czy fotografia żelatynowo-srebrowa.


Cykl Project Room 2021/2022 zainaugurowała wystawa Macieja Raucha, z kolei w grudniu można było oglądać wystawę kolektywu Młodzi Zdolni Seksowni. W 2022 roku publiczność zobaczy ekspozycje Antoniny Konopelskiej, Natalii Kopytko i Malwiny Migacz. Po zakończeniu wszystkich prezentacji w ramach Project Room 2021/2022 roku jury wybierze najciekawszą wystawę i nagrodzi jej autorkę lub autora nagrodą finansową w wysokości 20 tysięcy zł. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność – jej twórca otrzyma również 20 tysięcy zł. Wystawę Marii Bonet będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie do 20 lutego 2022. (PAP)


Anna Bernat


abe/ dki/


Kraj i świat

2024-04-15, godz. 15:20 Szef PSL opowiada się za wspólnym startem w ramach Trzeciej Drogi w wyborach do PE Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz opowiada się za wspólnym startem z Polską 2050 w ramach Trzeciej Drogi w wyborach do PE, ale zastrzega, że jego partia… » więcej 2024-04-15, godz. 15:20 MC: zamiast wysyłać pismo – urzędnik do Ciebie zadzwoni (komunikat) - Ministerstwo Cyfryzacji informuje: Rejestr Danych Kontaktowych, w skrócie RDK, to wykaz aktualnych danych kontaktowych obywateli, do którego mają dostęp… » więcej 2024-04-15, godz. 15:20 Synoptyk IMGW: na południu możliwe burze z opadami gradu W poniedziałek na południu możliwe lokalnie burze z porywami wiatru około 70 km/h, a także z opadami gradu bądź krupy śnieżnej - poinformowała synoptyk… » więcej 2024-04-15, godz. 15:20 K. Bosak (Konfederacja) o wyborach do PE: Będę nam zarzucać, że jesteśmy za izolacjonizmem; to nieprawda (krótka) Będę nam zarzucać, że jesteśmy za izolacjonizmem; to nieprawda. Jesteśmy wielkimi zwolennikami współpracy europejskiej - mówił w poniedziałek jeden… » więcej 2024-04-15, godz. 15:10 Podlaskie/ Magistrat: ponad pół miliarda zł z UE dla Suwałk w 20 lat 563 mln zł dofinansowania uzyskały przez 20 lat z Unii Europejskiej 70-tysięczne Suwałki (Podlaskie). Dzięki tym środkom miasto zyskało m.in. obwodnicę… » więcej 2024-04-15, godz. 15:10 TVP: Przedłużający się konflikt wokół budżetu mediów publicznych uderza w odbiorców 'Wsparcie zaopiniowane przez Komisję Finansów Publicznych nie zaspokoi potrzeb mediów publicznych' - napisano w komunikacie Centrum Informacji TVP. 'Konflikt… » więcej 2024-04-15, godz. 15:10 BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych… » więcej 2024-04-15, godz. 15:10 Pomorskie/ Zablokowana dk55 po zderzeniu trzech samochodów osobowych Po zderzeniu trzech samochodów osobowych w Nowej Wsi Kwidzyńskiej, na drodze krajowej nr 55, jezdnia jest zablokowana - informuje GDDKiA. » więcej 2024-04-15, godz. 15:10 Choroba Parkinsona nie śpi - z jakimi wyzwaniami mierzą się pacjenci i ich opiekunowie? (MediaRoom) Mimo że życie osób z chorobą Parkinsona wydłużyło się, a jego jakość się poprawiła, to nadal brakuje dostępu do nowoczesnych terapii, a także kompleksowej… » więcej 2024-04-15, godz. 15:10 Wielkopolskie/ Po wypadku w pow. konińskim zablokowana dk nr 72 Jedna osoba została ranna w zderzeniu motocykla i auta osobowego, do którego doszło w poniedziałkowe popołudnie w Żdżarach (pow. koniński, woj. wielkopolskie)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »