Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-10, 17:50 Autor: PAP

Kraków/ Uniwersytet Pedagogiczny chce kształcić nauczycieli w duchu nowoczesności

Kierunki, których absolwenci odnajdą się na rynku pracy, zmodernizowany budynek i nowy campus - to cele, które stawia przed sobą Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Uczelnia chce też kształcić nauczycieli przygotowanych do pracy w świecie rozwijającej się technologii.

Przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz małopolskiego kuratorium oświaty, krakowska uczelnia zamierza stać się placówką zapewniającą studentom możliwość kształcenia się na kierunkach, po których ci odnajdą się na rynku pracy. Planuje także inwestycje, aby nauka przebiegała w odpowiednich warunkach.


W tym celu rozpoczęto już prace nad zmodernizowaniem głównej części uczelnianego budynku, m.in. największych auli mieszczących po kilkaset osób. Przebudowa i odnowienie skrzydła kosztować będzie ok. 20 mln zł, na co zostaną wydane m.in. środków pozyskane z MEiN. Ponad to uczelnia zakupiła Fort Bronowice, gdzie planuje wybudować campus.


Jak zapowiedział w piątkowej rozmowie z dziennikarzami rektor UP Piotr Borek, ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed jego uczelnią, jest kształcenie nauczycieli - i to w sposób, który odpowiadał będzie coraz szybciej rozwijającej się technologii i dynamicznym zmianom na rynku pracy. Podkreślił, że czas pandemii pokazał, iż nie ma już powrotu do tradycyjnie rozumianej formy kształcenia, w której nie wykorzystujemy zdobyczy technologii.


"Jesteśmy świadkami przełomu w edukacji" - ocenił rektor. Zapowiedział przy tym, że UP będzie kształcił na kierunkach, po ukończeniu których absolwenci mają realne szanse na znalezienie pracy w zawodzie, co oznaczać może rekrutacje np. na pielęgniarstwo czy kosmetologię, a także wygaszanie tych kierunków, które nie cieszą się już taką popularnością, jak kilka lat wcześniej.


Rektor wskazywał, że o współprac z resortem edukacji i małopolskim kuratorium zarówno kwestii "profilu naukowego" jego szkoły, jak i kształcenia przyszłych absolwentów.


"Dyskutujemy nad różnymi sprawami, przede wszystkim nad modelem kształcenia od szkoły podstawowej przez średnią; nad tym, jak profilować kompetencje i umiejętności, jak przygotowywać nauczycieli - czy to w naukach ścisłych, przyrodniczych czy humanistycznych - w szkolnictwie wyższym" - wskazał Borek.


Sekretarz stanu w ministerstwie edukacji Włodzimierz Bernacki również podkreślił, że UP jest miejscem, gdzie łączą się dwie przestrzenie - ta, w której realizowane są zadania naukowe oraz ta, w której nacisk kładzie się na dydaktykę i kształcenie przyszłych nauczycieli.


Jak ocenił, o te kwestie należy zadbać, bo przyszły "obraz i kształt" naszego kraju "jest i będzie uzależniony od wychowania i kształcenia - najpierw nauczycieli, którzy pójdą do miejsc swojego zatrudnienia i tam będą go realizowali".


Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak mówiła z kolei o dynamicznych zmianach, jakie zachodzą w polskiej szkole. "Za mało zwracamy uwagi na to, że w tej chwili szkoła ogromnie się zmienia, że trafiają do niej ogromne pieniądze" - podkreśliła. Jak dodała, należy zadbać o to, żeby "uczniowie bardzo dużo korzystali z rzeczy, które będą mogli potem w swoim życiu zawodowym naprawdę dobrze wykorzystać".(PAP)


nak/ mir/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 08:10 Stolica/ W poniedziałek ruszają zapisy na żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy 4 i 5 czerwca na Wiśle odbędą się żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Będą im towarzyszyć spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenie… » więcej 2022-05-29, godz. 08:00 Liga NHL - wynik Wynik sobotniego meczu drugiej rundy play off - półfinału konferencji - hokejowej ligi NHL: Konferencja WschodniaNew York Rangers - Carolina Hurricanes 5:2… » więcej 2022-05-29, godz. 08:00 Trener kadry panczenistów Abratkiewicz: najlepszą oceną są wyniki Paweł Abratkiewicz niedawno podpisał czteroletni kontrakt z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego na prowadzenie kadry. Szkoleniowiec precyzuje, że najlepszą… » więcej 2022-05-29, godz. 07:50 Europa/ Na wakacje bez testu do większości krajów UE, certyfikat Covid wymagany wciąż we Francji, Hiszpanii i we … W okresie letnim bez certyfikatów covidowych można polecieć do Meksyku, Jordanii i Izraela, a także do większości krajów Unii Europejskiej. Dowód zaszczepienia… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 Pęk: ustawę o zmianach w SN najlepiej przyjąć w Senacie jak najszybciej i bez poprawek Uważam, że moglibyśmy zająć się ustawą o zmianach w SN szybciej niż na następnym planowanym posiedzeniu Senatu; najlepiej byłoby ją przyjąć jak najszybciej… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 Gliński: Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najważniejszych muzeów w Polsce Świętujemy dziś jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie - jednego z najstarszych i najważniejszych muzeów w Polsce - napisał w liście na 160-lecie… » więcej 2022-05-29, godz. 07:20 Katowice zamawiają zaprojektowanie nowych atrakcji w Parku Kościuszki Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej zagospodarowania części Parku… » więcej 2022-05-29, godz. 07:20 Kujawsko-pomorskie/ IMGW ostrzega przed burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego w niedzielę od przedpołudnia… » więcej 2022-05-29, godz. 07:20 Lublin/ Generalny remont zabytkowych piwnic klasztoru, w którym działa obecnie Centrum Kultury Zabytkowe piwnice klasztoru powizytkowskiego w Lublinie przejdą generalny remont. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych działa Centrum Kultury. Koszt planowanej… » więcej 2022-05-29, godz. 07:10 SuperLiga Tenisa - prezes BKT Advantage: jesteśmy w gronie faworytów W niedzielę ruszają rozgrywki 'Lotto SuperLIGA Tenis' . Prezes BKT Advantage Bielsko-Biała Piotr Szczypka uważa, że jego drużyna jest w gronie faworytó… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »