Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-09, 06:50 Autor: PAP

W części diecezji forma tegorocznej kolędy uzależniona od decyzji proboszczów

W tym roku wizyta duszpasterska, popularnie zwana kolędą, w części diecezji odbędzie się w formie hybrydowej. Od decyzji proboszczów zależy, czy księża odwiedzą parafian w domach, czy zaproszą ich na wspólną modlitwę do kościoła.

Kanclerz kurii metropolitalnej archidiecezji katowickiej ks. Jan Smolec powiedział PAP, że ogólne zalecenia dotyczące wizyty duszpasterskiej na terenie archidiecezji zostały wydane na przełomie października i listopada.


"Formę i sposób przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej pozostawiono decyzjom miejscowych duszpasterzy, to znaczy księżom proboszczom, po konsultacji z radą parafialną" - poinformował.


Oznacza to, że wizyta duszpasterska może mieć zarówno formę tradycyjnych odwiedzin w domu parafian, jak i zapraszania wiernych z danych ulic na modlitwę do kościoła.


Ks. Smolec przyznał, że od listopada sytuacja epidemiczna zaostrzyła się do tego stopnia, że w praktyce w większości katowickich parafii zrezygnowano z kolędy w tradycyjnej formie.


"Ogólna zasada nie uległa zmianie, wciąż o formie kolędy decydują księżą proboszczowie. Od początku w wielu parafiach tak było, że księża pozostawiali możliwość wizyty domowej a jednocześnie podkreślali, że żaden z parafian nie ma się czuć przymuszony, by przyjąć księdza" - wyjaśnił.


Zaznaczył, że w zdecydowanej większości parafii na terenie archidiecezji katowickiej organizowane są specjalne msze, na które wierni z danych ulic przychodzą do kościołów.


Zalecenie w sprawie formy tegorocznej wizyty duszpasterskiej wydał także Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej zalecają, by zrezygnować z dotychczasowej formy, w jakiej odbywała się kolęda przed wybuchem pandemii.


"Zaleca się zachowanie formy zeszłorocznej polegającej na zapraszaniu wiernych z danych ulic na modlitwę do kościoła. Można także udać się z wizytą kolędową do osób, które o to same poproszą lub zgłoszą chęć przyjęcia kolędy" - napisał przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Jakub Dębiec.


Zaapelował, by ze względu na utrzymującą się wysoką liczbę zakażeń zachowywać przepisane prawem środki ostrożności.


Komunikat w tej sprawie wydała też lubelska kuria. Wierni archidiecezji lubelskiej mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą w dwóch formach. Podczas mszy św. w dni powszednie księża proboszczowie mogą zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła i tam udzielić im błogosławieństwa kolędowego.


Wizyta w domu parafian może się odbyć, jeśli taką decyzję podejmie proboszcz i jeśli taką wolę wyrażą sami wierni. Autorzy komunikatu podkreślili, że taka wizyta musi się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych.


Wizyta duszpasterska to tradycyjne odwiedziny księdza proboszcza, lub osoby go reprezentującej, w domach parafian. W Kościele katolickim zasady, na jakich jest organizowana, określa kan. 529 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że proboszcz powinien "nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując".


Choć prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w ciągu roku, w którym powinna odbyć się wizyta duszpasterska, zazwyczaj ma ona miejsce po świętach Bożego Narodzenia.


Podczas wizyty ksiądz modli się z parafianami, udziela im błogosławieństwa na cały rok oraz święci dom. Wizyta jest także okazją do bliższego poznania się księdza i wiernych oraz rozmowy.(PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ mhr/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:20 Iga Świątek wkroczyła w świat gier wideo Iga Świątek zdążyła już przyzwyczaić kibiców do swojego wizerunku na pierwszych stronach sportowych i lifestyleowych pism. Teraz zaliczyła swój okładkowy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Rektor Uniwersytetu Śląskiego: chcemy uruchomić "Naukowy Program dla Śląska" (wywiad) Zamierzamy jesienią uruchomić „Naukowy Program dla Śląska”, czyli fundusz na badania w kluczowych dla regionu obszarach. Jego celem będzie wskazywanie… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 W sobotę XV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej; wśród gości m.in. Władysław Żmuda, Radosław… W turnieju weźmie udział blisko 400 młodych piłkarek i piłkarzy. Zawodnikom grającym na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie kibicować będą byli reprezentanci… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat Polski w UE/ Olbrycht: następne rozszerzenie Unii zupełnie ją zmieni (wywiad) Na ten moment nie wiadomo, które z państw wejdzie w szeregi UE jako dwudzieste ósme; wiadomo jednak, że to kolejne poszerzenie zupełnie zmieni Wspólnotę… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Prognoza pogody na 27 i 28 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, jedynie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ rozległego układu… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Margaret: Bez siniaków nie ma cekinów (wywiad) „Miałam taki moment, że mogłam się przewrócić. (…) Wszyscy naokoło mówili, że zwariowałam, że się staczam, odbiło jej. A Piotrek był jedyną… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Kolumbia/ Armia zabiła 15 byłych partyzantów FARC i przejęła ponad 800 ładunków wybuchowych Siły zbrojne Kolumbii zabiły 15 byłych partyzantów z lewicowej organizacji bojowej, tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformował w piątek… » więcej 2024-04-27, godz. 05:50 Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »