Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 22:10 Autor: PAP

Francja/ Pałac Elizejski: zachodnie mocarstwa współpracują w sprawie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

Francja i jej zachodni sojusznicy Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pozostaną "czujni" w związku z potencjalnymi "agresywnymi działaniami" Rosji wobec Ukrainy - poinformowało we wtorek biuro prasowe Pałacu Elizejskiego.

AFP poinformowała z kolei, powołując się na oficjalne źródła, że prezydent Francji Emmanuel Macron "w najbliższych dniach" spotka się z prezydentami Rosji Władimirem Putinem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


"Pięciu przywódców potwierdziło swoją determinację do współpracy w celu zagwarantowania suwerenności Ukrainy oraz zapewnienia jej stabilności i bezpieczeństwa" - oświadczył Pałac Elizejski po rozmowie, którą Macron odbył we wtorek z przywódcami USA, Niemiec, W. Brytanii i Włoch.


"Pod tym względem pozostają czujni na agresywne działania, które Rosja może podjąć wobec Ukrainy" - oświadczono w komunikacie. Służby prasowe Macrona dodały, że francuski prezydent w piątek spotka się w Paryżu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i obaj "wspólnie przeanalizują sposoby ponownego zaangażowania Rosji w format normandzki".


We wtorek rozmowę za pośrednictwem łącza wideo odbyli prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin. Biały Dom zapowiadał, że po tej rozmowie Biden będzie także telefonicznie rozmawiał z przywódcami Niemiec, Francji, W. Brytanii i Włoch. (PAP)


zm/ ap/


Kraj i świat

2022-01-17, godz. 07:30 Zachodniopomorskie/ Blisko 60 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Do blisko 60 wzrosła rano liczba interwencji zachodniopomorskich strażaków w związku z silnym wiatrem, który wieje w poniedziałek regionie. Nikt nie został… » więcej 2022-01-17, godz. 07:20 Pulmonolog: Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. U części osób mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami w płucach, które… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 Zachodniopomorskie/ Ponad 40 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Ponad 40 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy w związku z silnym wiatrem - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP st… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 "DGP": Ziobryści rozważają prace nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do budżetu UE Ziobryści rozważają podjęcie prac nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do unijnego budżetu - pisze poniedziałkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 We wtorek połączone prezydenckie Rady zajmą się wpływem Zielonego Ładu na rolnictwo Analiza potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na sytuacją polskiego rolnictwa będzie tematem wtorkowego posiedzenia połączonych prezydenckich… » więcej 2022-01-17, godz. 07:00 Ekspert dla PAP: Kazachstan odwróci na jakiś czas uwagę Kremla od Ukrainy Interwencja Rosji z pomocą wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) w Kazachstanie odwróci na jakiś czas uwagę Kremla od Ukrainy… » więcej 2022-01-17, godz. 07:00 Kościński dla "Sieci": Dla większości podatników zmiany w Polskim Ładzie korzystne lub neutralne Zdecydowana większość podatników na Polskim Ładzie skorzysta lub zmiany podatkowe będą dla nich neutralne. Dociera do mnie wiele sygnałów wprost od m.in… » więcej 2022-01-17, godz. 07:00 MF: o przejściu na estoński CIT najlepiej poinformować służby skarbowe przed końcem stycznia Podatnicy, którzy chcą przejść na estoński CIT powinni zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. Dla większości spółek najdogodniejszym terminem… » więcej 2022-01-17, godz. 07:00 "Gazeta Wyborcza": Po Pegasusa do bezpieki Spółka Matic, która kupiła dla CBA system szpiegowski Pegasus, została założona przez osoby pracujące w PRL dla milicji i Służby Bezpieczeństwa - pisze… » więcej 2022-01-17, godz. 06:50 Marsze Śmierci wyruszyły 77 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz 77 lat temu Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów. Od 17 do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »