Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 19:50 Autor: PAP

Związki zawodowe o zapowiedzi wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach od 20 grudnia

Widzimy wyraźnie narastający problem w wielu szkołach - wskazał Sławomir Wittkowicz z FZZ komentując zapowiedzi wprowadzenia nauki zdalnej. Decyzję podejmują fachowcy - zaznaczył Ryszard Proksa z oświatowej "S". Nie rozumiem, dlaczego od 20 grudnia - dodał prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Żłobki i przedszkola po 20 grudnia będą pracować tak jak dotąd w trybie stacjonarnym.


"Decyzje w takich sprawach podejmują fachowcy, nie leżą one w kompetencjach związków zawodowych, ale widzimy, co się dzieje" - powiedział komentując dla PAP te zapowiedzi przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". "Uważamy, że te zawody, które bezpośrednio są narażone na kontakt z osobami, które mogą być zarażone, powinny jak najbardziej, nawet bez nakazu dokonać takiej czynności. To gwarancja nie tylko zdrowia, ale czasem i życia" - wskazał.


"Jeżeli chodzi o pracę zdalną, to widzimy wyraźnie narastający problem w wielu szkołach i placówkach w różnych regionach kraju. To różnie wygląda, ale tendencja niestety jest negatywna - coraz więcej oddziałów, coraz więcej pracowników i coraz więcej dzieci jest na kwarantannach, czy w izolacji. To jest moim zdaniem dość dobry ruch" - powiedział Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych. "Mam nadzieję, że skończy się rzeczywiście 9 stycznia, no chyba, że wtedy ministerstwo powtórzy operację z ubiegłego roku i od razu ogłosi ferie w jednym terminie dla wszystkich, co może spowodować problemy jeśli chodzi o ruch turystyczny podczas zimowego wypoczynku" - zauważył.


"Jeśli zaś chodzi o wprowadzenie przymusu szczepiennego dla niektórych grup pracowniczych, to my jednoznacznie wskazujemy, że może to naruszać uprawnienia i prawa obywatelskie. Zdajemy sobie sprawę z kolizji różnych wartości i praw, ale dalej stoimy na stanowisku, że udział w różnego rodzaju eksperymentach nie może być obowiązkiem z punktu widzenia obywatelskiego" - powiedział Wittkowicz. "Podzielamy też część wątpliwości zgłaszanych przez pracowników, którzy podejmują świadome decyzje nie szczepienia nie dlatego, że są z ruchu antyszczepionkowego, ale mają wątpliwości co do jakości preparatów, którymi są szczepieni" - zaznaczył.


"Myślę, że akurat ten przymus nie spowoduje masowego poziomu wyszczepienia. Myślę, że to jest zbyt daleko posunięta sprawa" - dodał. Wskazał, że nie wiadomo jest jak na pomysł wprowadzenia obowiązkowych szczepień zareagują środowiska parlamentarne.


"Nie rozumiem tego ruchu, bo albo jest pandemia i wprowadzamy to od jutra, albo pan minister jest wróżbitą i w oparciu o jakieś symulacje matematyczne sądzi, że szczyt zakażeń nastąpi 20 grudnia. Jeśli zaś szczyt ma nastąpić 20 grudnia, to należałoby chronić się już dziś" - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na aktualne dane epidemiczne dotyczące liczby nowych zakażeń i liczby zgonów osób z COVID-19. "Nie rozumiem też harmonogramu jeśli chodzi o wprowadzenie obowiązkowych szczepień od 1 marca" - dodał. "Czekamy na projekt tego rozporządzenia i uzasadnienie do niego, w tym na wyjaśnienie dat 20 grudnia i 1 marca" - wskazał Broniarz.


We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób oraz, że zmarły 504 osoby z COVID-19 .


Z kolei Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że we wtorek w trybie stacjonarnym pracowało 95,7 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 81,1 proc. szkół podstawowych i 84,6 proc. ponadpodstawowych. Zdalnie pracowało we wtorek 51 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), 99 szkół podstawowych i 74 ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 618 placówek przedszkolnych, 2 624 szkoły podstawowe i 1 132 ponadpodstawowe. (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ mhr/


Kraj i świat

2022-01-25, godz. 10:00 Sasin: Polsk Ład tematem wtorkowego Komitetu Ekonomicznego RM Na wtorkowym Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów będzie dyskusja z Ministerstwem Finansów o rozwiązaniach Polskiego Ładu - zapowiedział we wtorek wicepremier… » więcej 2022-01-25, godz. 10:00 Australian Open - Dawid Celt pod wrażeniem dyspozycji Igi Świątek Iga Świątek po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open. O awans do półfinału zagra z estońską tenisistką… » więcej 2022-01-25, godz. 10:00 Müller: w tym kształcie Polska nie poprze "Fit for 55" Nie ma mowy, aby Polska poparła pakiet 'Fit for 55' w obecnym kształcie, gdyż oznaczałby to bardzo duże obciążenie dodatkowymi opłatami osoby biedniejsze… » więcej 2022-01-25, godz. 09:40 MŚ w pływaniu - zawody w Fukuoce ponownie przełożone Mistrzostwa świata w pływaniu, które miały się odbyć w maju w Fukuoce, zostaną przełożone na 2023 rok - poinformowały władze japońskiego miasta. Powodem… » więcej 2022-01-25, godz. 09:20 Czarnek: jest kilka wariantów dotyczących nauki zdalnej; decyzja w najbliższych godzinach Jest kilka wariantów postępowań, jeden z nich dotyczy przejścia na naukę zdalną klas od IV wzwyż i punktowo w miastach, gdzie transmisja koronawirusa jest… » więcej 2022-01-25, godz. 09:20 Czechy/ Po raz pierwszy ponad 30 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem Testy przeprowadzone w poniedziałek w Czechach wykazały 30 350 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dzienny wzrostem od początku pandemii w 2020… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Australian Open - Nadal po pięciu setach po raz siódmy w półfinale w Melbourne Walczący o rekordowy 21. tytuł wielkoszlemowy Rafael Nadal pokonał Kanadyjczyka Denisa Shapovalova 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3 i awansował do półfinału Australian… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Kowalczyk: nie ma planów powołania nowego wiceministra rolnictwa z Kukiz'15 Nie ma planów powołania nowego wiceministra rolnictwa z Kukiz'15 - powiedział we wtorek wicepremier i szef tego resortu Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Zanussi o Tadeuszu Bradeckim: miał bardzo bogatą osobowość Miał bardzo bogatą osobowość, dlatego trudno mi opowiedzieć o nim w kilku słowach. Wystąpił w wielu moich filmach, przede wszystkim w +Constans+, gdzie… » więcej 2022-01-25, godz. 09:10 Liga NBA - Suns nie zwalniają tempa W poniedziałek w lidze NBA koszykarze Phoenix Suns odnieśli siódme zwycięstwo z rzędu i 10. w ostatnich 11 meczach. Tym razem najlepsza dotychczas drużyna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »