Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 07:10 Autor: PAP

Raport: 26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce - nieefektywnych

26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce jest nieefektywnych; należy zwiększyć o 2 proc. nakłady na edukację, mieszkalnictwo i ochronę środowiska – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów pozwoli to Polsce na awans w rankingu państw dobrobytu.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ekonomia dobrobytu i szczęścia. Czy państwo opiekuńcze może być katalizatorem zrównoważonego dobrobytu i szczęścia?”, 0,68 pkt. wynosi poziom efektywności wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce przy średniej 0,81 pkt. w krajach OECD.


Zwrócono uwagę, że wśród 37 państw OECD, Polska zajmuje 20. miejsce pod względem wysokości i 29. miejsce pod względem efektywności wydatków publicznych na dobrobyt. "Aż 26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce jest nieefektywnych" – wskazano.


W opinii autorów raportu, efektywność wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce można najszybciej poprawić dofinansowując ochronę środowiska, mieszkalnictwo i edukację. "Podniesienie nakładów publicznych o 2 proc. i skierowanie ich do tych obszarów istotnie poprawiłoby sytuację Polski" - czytamy. Według Krzysztofa Kutwy, analityka z zespołu strategii PIE, pozwoliłoby to zwiększyć "poczucie dobrostanu i szczęścia wśród Polaków", bo to w krajach tradycyjnie uznawanych za opiekuńcze społeczeństwa uważają się za najszczęśliwsze.


Ekspert zwrócił uwagę, że najlepiej obrazuje to przykład Kanady, której wydatki publiczne są na zbliżonym poziomie do polskich. "Ten kraj nie wykorzystuje zaledwie 14 proc. własnego potencjału w zakresie publicznego finansowania dobrobytu w porównaniu z wynikiem na poziomie 26,4 proc. w przypadku Polski" – zauważył.


W czołówce rankingu najefektywniejszego wydatkowania środków publicznych przyczyniającego się do wysokiego poziomu dobrobytu i szczęścia w społeczeństwie, jest 11 państw opiekuńczych: Austria, Dania, Finlandia, Holandia, Islandia, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania. Wyjątek stanowią dwa pozostałe kraje uznawane za opiekuńcze, czyli Luksemburg i Australia, w których władze publiczne optymalnie alokują środki publiczne (odpowiednio pierwsze i czwarte miejsce w rankingu efektywności), jednak subiektywne poczucie szczęścia obywateli jest w nich zdecydowanie niższe od pozostałej jedenastki krajów OECD - zaznaczono w raporcie.


Przeciętne wydatki publiczne wśród badanych państw OECD sięgają blisko 42 proc. PKB. Najwięcej wydaje Francja (55,4 proc.), Finlandia (53,2 proc.), Belgia (52,1 proc.), Norwegia (51,5 proc.), Dania (49,5 proc.) i Szwecja (49,1 proc.), zajmujące w rankingu efektywności odpowiednio 17., 10., 3., 6., 11. i 5. miejsce. Z kolei lider rankingu efektywności, Luksemburg, wydając 42,3 proc. plasuje się na 17. pozycji pod względem wysokości wydatków. Najmniej wydają Irlandia (24,4 proc.), Meksyk (26,7 proc.), Chile (29,0 proc.), Szwajcaria (32,7 proc.) i Korea Płd. (33,9 proc.).


Polska na 37 krajów OECD z wynikiem efektywności wydatków na poziomie 0,68 znalazła się na 29. pozycji, przy wydatkach na poziomie 41,8 proc. PKB, czyli 20. najwyższych. "Bezpieczeństwo oraz osiągnięcia edukacyjne uczniów i poziom wykształcenia polskiego społeczeństwa to wymiary, które można ocenić za pozytywne i relatywnie wysokie na tle krajów OECD" - wskazano. Zaznaczono, że pozostałe obszary wypadają niekorzystnie.


"O słabych wynikach Polski przesądza zwłaszcza bardzo częste przeludnienie mieszkań. Ponadto Polacy mają relatywnie mało czasu wolnego, wielu z nich pracuje bardzo długo, co wcale nie przekłada się na wysokie dochody" - czytamy.


Eksperci zwrócili uwagę, że Polacy oddychają też powietrzem o jednej z najgorszych jakości, co pośrednio wpływa niekorzystnie na zdrowie społeczeństwa, którego wskaźniki także wypadają miernie. Potencjalny awans w rankingu efektywności mógłby zagwarantować Polsce m.in. "bardziej optymalna alokacja środków.


Wskazano, że większość krajów o niskiej efektywności wydatków publicznych na poziom dobrobytu leży w Europie Środkowo-Wschodniej. Należą do nich Czechy (0,77), Łotwa (0,75), Węgry (0,71) i Polska (0,68). "Im wyższe nakłady finansowe w analizowanej grupie krajów, tym wyższy poziom niewykorzystanego potencjału – zwłaszcza na Węgrzech, gdzie przekracza on 50 proc." - podsumowano. (PAP)


autorka: Magdalena Jarco


maja/ pad/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 12:50 W. Brytania/ Wojskowe konie uciekły z ćwiczeń i biegały po centrum Londynu Grupa koni z ceremonialnego regimentu brytyjskiej armii uciekła w środę rano podczas ćwiczeń i biegała w amoku po ulicach centrum Londynu. Według policji… » więcej 2024-04-24, godz. 12:50 Częstochowa/ Prof. Janusz Kapuśniak nowym rektorem Uniwersytetu Jana Długosza Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. dr. hab. Janusza Kapuśniaka na nowego rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie na kadencję 2024-2028… » więcej 2024-04-24, godz. 12:40 Ekstraklasa siatkarzy – trener GKS Katowice: czuję niedosyt Siatkarze GKS Katowice zakończyli sezon ekstraklasy na 13. miejscu. „Czuję niedosyt, przed startem rozgrywek uważałem, że drużynę stać na dużo lepszy… » więcej 2024-04-24, godz. 12:40 MKiDN: minister kultury powołał dr Olgę Wysocką na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powołał dr Olgę Wysocką na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. Jej siedmioletnia… » więcej 2024-04-24, godz. 12:40 Rosja/ Media: wiceminister obrony został aresztowany za zdradę stanu Prawdziwą przyczyną aresztowania wiceministra obrony Rosji Timura Iwanowa jest zdrada stanu, a nie korupcja - poinformował w środę niezależny rosyjski portal… » więcej 2024-04-24, godz. 12:40 Noblista prof. François Englert doktorem honoris causa UW Belgijski fizyk teoretyk prof. François Englert, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2013 r., otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawsk… » więcej 2024-04-24, godz. 12:40 GIS ostrzega przed partią tatara wołowego Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie… » więcej 2024-04-24, godz. 12:30 Warszawa/ Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych Maryla Zielińska, współpracowniczka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, redaktorka Nowej Siły Krytycznej i 'Raptularza' na portalu E-teatr.pl… » więcej 2024-04-24, godz. 12:30 Przez nowy utwór Taylor Swift, Kim Kardashian straciła 100 tys. followersów Najwyraźniej, mimo upływu lat, Taylor Swift nie zapomniała o upokorzeniu, na jakie narazili ją Kanye West i Kim Kardashian. Wiele wskazuje na to, że wraz… » więcej 2024-04-24, godz. 12:20 Prezes PiS: Kamiński i Wąsik znajdą się na listach do PE Byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik znajdą się na listach PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował w środę prezes PiS Jarosław… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »