Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 07:00 Autor: PAP

USA/ We wtorek wirtualny szczyt Biden-Putin

Prezydent USA Joe Biden przeprowadzi we wtorek rozmowę za pośrednictwem wideołącza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na tle wzrastających od tygodni napięć związanych z koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Zapowiedzi obu stron przed szczytem nie zwiastują przełomu.

Sytuacja wokół Ukrainy będzie głównym przedmiotem spotkania, czwartej rozmowy obu liderów od czasu wyborczego zwycięstwa Bidena. Konferencja z udziałem delegacji obu stron za pomocą łącza wideo rozpocznie się o 16 czasu polskiego, lecz będzie zamknięta dla prasy. W planach żadnego z liderów nie figurują też wypowiedzi dla prasy po zakończeniu rozmów.


W dniach i tygodniach poprzedzających szczyt prezydent Putin i inni przedstawiciele Kremla wielokrotnie podkreślali, że oczekują od USA konkretnych "długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa" i wiążącej deklaracji wykluczającej członkostwo Ukrainy w NATO.


Podczas konferencji poprzedzającej wtorkowe spotkanie jeden z czołowych przedstawicieli administracji Bidena wykluczył zmianę polityki i przyjęcie jakichkolwiek "czerwonych linii" stawianych przez Rosję. Zapowiedział też, że prezydent Biden jasno ostrzeże swojego rosyjskiego odpowiednika, że wznowiona agresja na Ukrainę będzie wiązać się z wysokimi kosztami ze względu na przygotowywane w porozumieniu z sojusznikami sankcje. Zasugerował też, że w razie inwazji USA wzmocnią wschodnią flankę NATO i wspomogą ukraińskie wojsko.


Jednocześnie Biały Dom zasygnalizował, że przedmiotem rozmowy będą "wzajemne obawy", zarówno rosyjskie dotyczące działalności NATO, jak i amerykańskie dotyczące Ukrainy. Według "New York Times" administracja ma przedstawić pewną ofertę dyplomatycznego rozwiązania sporu, "zdającą się być próbą złagodzenia rzekomych obaw Putina, że Ukraina stwarza zagrożenie dla Rosji poprzez zbyt bliskie związki z Zachodem". Jednocześnie cytowani przez gazetę anonimowi przedstawiciele administracji wątpią w skuteczność tych działań.


W tygodniach poprzedzających wtorkową rozmowę wizytę w Moskwie złożył dyrektor CIA i były ambasador USA w Moskwie Bill Burns, lecz przekazane przez niego ostrzeżenia miały zostać zignorowane. Przedstawiciele administracji Bidena, w tym szef dyplomacji Antony Blinken i sam prezydent odbyli też serię rozmów z sojusznikami, uzgadniając wspólne potencjalne sankcje przeciwko Rosji oraz okazując wspólne poparcie dla Ukrainy. W poniedziałek Biden odbył rozmowy z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch, Blinken rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaś przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley odbył konsultacje ze swoimi odpowiednikami z państw NATO.


Według "New York Times" i Foreign Policy wśród możliwych sankcji rozważane jest odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT oraz inne restrykcje, które w dotkliwy sposób mogłyby zaszkodzić systemowi finansowemu Rosji. "NYT" donosi, że trwają też wysiłki wysłania Ukrainie dodatkowego uzbrojenia, w tym pocisków przeciwpancernych Javelin, jednak mają one zostać umieszczone poza Ukrainą, by nie dawać Rosji pretekstu do inwazji.


Przedstawiciele Waszyngtonu od dawna podkreślają, że choć nie wiedzą, czy Putin zamierza ponownie najechać Ukrainę, to trwająca od miesięcy bezprecedensowa koncentracja wojsk wzdłuż całej granicy z Ukrainą - w połączeniu z kampanią cyberataków i dezinformacji - wskazują na takie zamiary. Według udostępnionej mediom oceny amerykańskiego wywiadu Rosja zamierza zgromadzić wokół granic Ukrainy ok. 175 tys. żołnierzy.


Oprócz napięć związanych z rosyjskimi ruchami liderzy Rosji i USA mają poruszyć też inne tematy, rozpoczęte już podczas czerwcowego szczytu w Genewie. Chodzi o rozmowy na temat kontroli zbrojeń, cyberbezpieczeństwa, a także irańskiego programu nuklearnego i związanych z nim negocjacji.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ tebe/


Kraj i świat

2022-01-20, godz. 08:00 Opolskie/ Ostrzeżenie przed oblodzeniem i silnym wiatrem Dla całego województwa opolskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem - poinformowało w czwartek Wojewódzkie Centrum… » więcej 2022-01-20, godz. 08:00 Świętokrzyskie/ Ostrzeżenie przed oblodzeniem Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla całego województwa świętokrzyskiego wydał w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. » więcej 2022-01-20, godz. 08:00 Pekin – alpejczyk Pyjas: nominacja olimpijska nie odstępuje mnie na krok 'Uzyskanie nominacji olimpijskiej to świetna wiadomość. Taka, która nawet po kilku nocach dalej jest w głowie i nie odstępuje na krok” - powiedział PAP… » więcej 2022-01-20, godz. 07:50 Australian Open - Muguruza odpadła w drugiej rundzie Rozstawiona z numerem trzecim Garbine Muguruza została surowo ukarana za słabszy występ i odpadła już w drugiej rundzie wielkoszlemowego Australian Open… » więcej 2022-01-20, godz. 07:50 Politycy Lewicy i Polski 2050: Tusk się uaktywnił, praca u podstaw jest potrzebna; PSL: celem objazdu - odbudowa par… Posłowie Lewicy i Polski 2050 ocenili, że powrót Donalda Tuska do przerwanego latem objazdu po Polsce pokazuje, że 'zmieniła się koncepcja' i lider PO 'uaktywnił… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Warszawa/ W ostatnich latach na drogach zginęło 11 rowerzystów; siedmiu w wypadkach, do których doszło z ich winy W latach 2018-2021 w Warszawie zginęło 11 rowerzystów, w tym 7 poniosło śmierć w zdarzeniach, do których doszło z ich winy - napisano w odpowiedzi na zapytanie… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 W czwartek i piątek konsultacje prezydentów Dudy i Zełenskiego w Wiśle Sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej to tematy konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Tajlandia/ Od 1 lutego można będzie uniknąć kwarantanny po przyjeździe do kraju Od 1 lutego osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 będą musiały po przyjeździe do Tajlandii poddać się testowi na obecność koronawirusa, ale nie będzie… » więcej 2022-01-20, godz. 07:30 Poznań/ Wystawa „Antoni Gaudí” od 5 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Ok. 150 eksponatów zostanie zaprezentowanych w ramach wystawy „Antoni Gaudí”, którą od 5 marca można będzie oglądać w poznańskim CK Zamek. Jak wskazują… » więcej 2022-01-20, godz. 07:30 Korea Płn./ Kim Dzong Un grozi wznowieniem prób międzykontynentalnych rakiet i broni jądrowej Korea Płn. może wznowić próby międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i broni jądrowej, by przygotować się na „długoterminową konfrontację”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »