Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 06:30 Autor: PAP

Akcja w kopalni Bielszowice: ciało 42-letniego górnika wciąż w zawalonym chodniku

Do wtorkowego rana ratownikom nie udało się wydostać ze strefy zawału ciała 42-letniego górnika, zasypanego w sobotę w podziemnym chodniku po wstrząsie w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Przygotowanie drogi transportu wymaga usunięcia metalowych elementów lub wykonania specjalnego przekopu.

Jeden z ratowników dotarł do poszukiwanego od soboty górnika w poniedziałek przed południem. Mężczyzna nie dawał oznak życia. Formalnie lekarz będzie mógł potwierdzić jego zgon, gdy uda się wydostać poszkodowanego z zasypanego wyrobiska. Do wtorkowego poranka nie było to możliwe - akcję spowalniają zniszczone metalowe elementy przenośnika, znajdujące się wśród skał, które zasypały chodnik.


"Cięcie metalowych elementów przenośnika jest bardzo trudne i czasochłonne. Równocześnie ratownicy drążą więc przekop pod trasą przenośnika, którym będą chcieli wytransportować poszkodowanego; zostało im do niego kilka metrów" - powiedział we wtorek rano PAP rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy rudzka kopalnia, Tomasz Głogowski.


Nie jest możliwe przetransportowanie górnika drogą, którą przedostał się do niego - korzystając z rozmaitych pustek i szczelin w zwałowisku - jeden z ratowników. Zastępy ratownicze muszą też usunąć ciężki element przygniatający nogi poszkodowanego poniżej kolan. Obecnie trudno oszacować, ile jeszcze potrwa prowadzona 780 m pod ziemią akcja.


Poszkodowany górnik pracował w kopalni od 14 lat. Potwierdzenie jego zgonu przez lekarza będzie możliwe po wydostaniu mężczyzny ze strefy zawału. Ratownicy nie mają jednak wątpliwości, że 42-letni górnik nie żyje. To 13. w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim przemyśle wydobywczym, w tym dziewiąta w kopalniach węgla kamiennego.


Górnik poszukiwany był od sobotniego poranka, kiedy w kopalni doszło do silnego wstrząsu i zawału chodnika na długości ok. 50-60 metrów. Po około 15 godzinach akcji, w nocy z soboty na niedzielę, ratownicy odnaleźli innego uwięzionego w zawale górnika - 31-latka, który obecnie w dobrym stanie jest w szpitalu w Sosnowcu; do końca tygodnia ma opuścić lecznicę.


W poniedziałek rano ratownikom spieszącym na pomoc drugiemu poszkodowanemu pozostało do przeszukania ok. 6 metrów rumowiska. Przed południem zlokalizowano poszukiwanego górnika, bez oznak życia. Znajdował się w miejscu, które wytypowano wcześniej m.in. na podstawie sygnału z nadajnika umieszczonego w jego górniczej lampce. Od tego czasu trwa udrożnianie wyrobiska, by dało się przenieść poszkodowanego i przetransportować na powierzchnię.


Okoliczności wypadku wyjaśniają kopalniane służby oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach. Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Wstrząsy trudno przewidzieć, choć kopalnie mają swoje stacje sejsmologiczne.


Rudzkie kopalnie, gdzie eksploatacja górnicza prowadzona jest od ponad 200 lat, są szczególnie zagrożone tąpaniami. W lipcu 2006 r. w sąsiadującej z Bielszowicami, obecnie likwidowanej kopalni Pokój właśnie z powodu tąpnięcia zginęło czterech górników. Specjalna komisja orzekła wówczas, że jego przyczyny były naturalne, związane m.in. z uskokiem tektonicznym i wieloletnią eksploatacją węgla w tym rejonie. Według ekspertów, tamtej tragedii nie dało się przewidzieć, bo trudno przewidzieć silne wstrząsy.


Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej jest narażony na wszystkie typy podziemnych zagrożeń. W lutym 2003 r. kilkunastu górników zostało tam poważnie poparzonych w wyniku zapalenia metanu. W październiku 2009 r. pięciu pracowników odniosło obrażenia w wyniku wstrząsu górotworu ok. tysiąc metrów pod ziemią. Doznali m.in. złamań rąk i nóg, urazów głowy oraz obrażeń wewnętrznych. Rok wcześniej w rudzkiej kopalni doszło do serii wypadków, m.in. zerwania lin w kopalnianym szybie oraz kilku innych nieszczęśliwych zdarzeń, w których ucierpieli górnicy.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ sp/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 12:20 KE i Komitet Regionów chcą wspólnie wspierać władze lokalne w wykorzystywaniu środków UE Komitet Regionów i Komisja Europejska nawiązały współpracę, by wspierać władze lokalne i regionalne w wykorzystywaniu 500 mld euro dostępnych w ramach… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 Australian Open - Kanepi: Świątek znacznie poprawiła grę od drugiego seta Estonka Kaia Kanepi, rywalka Igi Świątek w ćwierćfinale wielkoszlemowego Australian Open, przyznała, że w trzecim secie zaczęła odczuwać zmęczenie. 'A… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 Giertych: celem inwigilacji Pegasusem był tak naprawdę Donald Tusk (krótka) Celem inwigilacji mnie przy użyciu Pegasusa był tak naprawdę Donald Tusk - ocenił w środę mec. Roman Giertych na posiedzeniu senackiej komisji. Dodał, iż… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 Smoliński: nie mam informacji, by na tym posiedzeniu Sejm zajął się wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Decyzja, kiedy Sejm zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi należy do prezydium i marszałek Sejmu, nie mam informacji… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 USA/ Władze San Jose chcą, by właściciele broni palnej płacili ubezpieczenie i podatek Rada miejska położonego w Kalifornii San Jose jako pierwsza w USA proceduje prawo nakładające na właścicieli broni palnej obowiązek wykupienia ubezpieczenia… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Rzecznik MZ: Popieramy każdy projekt, który da narzędzia walki z epidemią Ministerstwo Zdrowia popiera każdy projekt, który da narzędzia walki z epidemią - zaznaczył rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Kujawsko-pomorskie/ Wsparcie z Funduszu Przewozów Autobusowych dla 450 linii Wsparcie na funkcjonowanie z Funduszu Przewozów Autobusowych przyznano w tym roku 450 liniom w województwie kujawsko-pomorskim. Podpisane zostały 52 umowy z… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Wielkopolska Izba Lekarska: wyznacznikiem wizyty domowej winien być stan pacjenta, a nie jego wiek Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej WIL wyraziło sprzeciw wobec narzuconych administracyjnie nowych regulacji nakazujących lekarzom POZ udzielania pacjentom… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Bosacki: Stróżny i Bejda odmówili stawienia się przed senacką komisję ds. Pegasusa (aktl.) Obecny szef CBA Andrzej Stróżny oraz były szef tej służby Ernest Bejda odmówili udziału w posiedzeniach senackiej komisji, która wyjaśnia przypadki nielegalnej… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Andrusiewicz: Epidemia nabiera tempa, w najbliższych dniach liczba zakażeń nawet powyżej 60 tys. Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2 w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. - powiedział rzecznik Ministerstwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »