Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 06:30 Autor: PAP

Prezes ABM: W Polsce mamy szanse na innowacyjne rozwiązania terapeutyczne w technologii RNA

Wybrane w konkursie innowacyjne rozwiązania terapeutyczne będą wyjściem do stworzenia m.in. szczepionek oraz innowacyjnych leków z wykorzystaniem technologii RNA - powiedział PAP prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

ABM wyłoniła w konkursie w minionym tygodniu pięć zespołów badawczych, które w ciągu najbliższych pięciu lat będą rozwijać technologię RNA w Polsce. Liderami pięciu zespołów badawczych są: Acellmed sp. z o.o. z dofinansowaniem 18,2 mln zł, Adamed Pharma Spółka Akcyjna z kwotą 58,5 mln zł, Celon Pharma S.A 83,6 mln zł, OncoArendi Therapeutics SA z 36,6 mln zł oraz Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa Spółka Akcyjna z kwotą 93,8 mln zł.


Prezes ABM powiedział, że w konkursie brało udział osiem zespołów badawczych, co wskazuje na niedużą grupę podmiotów, które były gotowe przystąpić do konkursu poświęconego technologii RNA.


"Podejrzewam, że w USA pojawiłoby się ich kilkanaście razy więcej. U nas wciąż jeszcze brakuje tego potencjału technologicznego. Przez wiele lat nauka nie była finansowana na takim poziomie, jak w innych krajach" – stwierdził prezes ABM.


Wyjaśnił, że wybrano pięć kilkunastoosobowych grup badawczych.


"Pamiętajmy jednak, że współpracują z nimi komercyjne podmioty. To tak naprawdę wielki sztab ludzi, który będzie się potem zajmować produkcją opracowanych rozwiązań" - powiedział.


Prezes ABM wyjaśnił dalej, że projekty te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to podmioty, które będą opracowywać leki i szczepionki w technologii RNA.


"Zasadniczo mamy dwie koncepcje, jeżeli chodzi o wybrane w konkursie projekty badawcze. Z jednej strony mówimy o opracowaniu technologii RNA, na bazie której mogą powstawać np. szczepionki. Byłyby to typowe szczepionki przeciwwirusowe. Niektóre z rekomendowanych projektów bazują na tym, żeby pewne leki celowały w RNA wirusa. Pamiętamy o tym, że koronawirus to jest wirus RNA i są leki, które bezpośrednio ingerują w proces namnażania się wirusa, na przykład zapobiegają replikacji materiału genetycznego wirusa" - wyjaśnił prezes ABM.


Podkreślił, że druga grupa projektów to uniwersalna platforma.


"Tą platformą jest cząsteczka RNA, która jest uniwersalna i w zależności od tego, jaki fragment informacji genetycznej podstawimy (....), to powstanie szczepionka przeciw nowym generacjom koronawirusów. Gdyby taka technologia powstała pięć lat temu, to bylibyśmy w stanie produkować szczepionkę w Polsce dzisiaj. Nie mieliśmy jednak takich kompetencji" - powiedział.


Zaznaczył także, że dzięki tym platformom będzie można szybko reagować na pojawiające się niebezpieczeństwo pandemiczne.


"W zależności od tego, jakie niebezpieczeństwo pandemiczne mogłoby się pojawić, technologię RNA można będzie dostosowywać pod konkretne zagrożenie" - wyjaśnił.


Prezes zapytany o to, czy jest szansa, by za kilka lat, dzięki takim inwestycjom, w aptekach pojawiły się leki i szczepionki w oparciu o te innowacyjne technologie odpowiedział, że celem jest, by nagrodzone konsorcja doprowadziły swoje produkty do I fazy badań klinicznych, do wyprodukowania dawek pilotażowych.


"Przede wszystkim jest to konkurs, który ma charakter pragmatyczny – wdrożeniowy. Efektem finalnym projektów mają być serie pilotażowe, które mogą zostać podane pierwszym pacjentom. Chcemy doprowadzić do powstania konkretnych leków albo szczepionek. Mówimy tu o rozwiązaniach, które staną się zaczątkiem do produkcji szczepionek na bazie RNA czy leków, które w przyszłości uchronią nas przed podobnymi pandemiami, z jaką zmagamy się dzisiaj. Potem musimy przeprowadzić proces badań klinicznych, ale będziemy mieli już coś namacalnego. W Polsce nie istniały dotąd ani infrastruktura, ani kompetencje, żeby wytwarzać szczepionkę RNA. Dzięki powstaniu tej infrastruktury i całego know-how, to się zmieni. Ideą konkursu jest pragmatyczne, wdrożeniowe podejście" - wyjaśnił.


Ponadto prezes ABM zaznaczył, że Polska dołącza do światowej czołówki, choć "tych technologii nie będziemy mieli za miesiąc czy rok".


"Jednak fakt, że rozpoczynamy działania dedykowane rozwojowi innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA, to naprawdę duży krok do przodu" - powiedział dodając, że gdybyśmy wcześniej inwestowali w te technologie, to Polska byłaby w zupełnie innym momencie bezpieczeństwa lekowego.


"Musimy podejmować takie działania, robimy to sukcesywnie. W zeszłym roku rozpoczęliśmy działania dedykowane wykorzystaniu terapii CAR-T w leczeniu nowotworów w naszym kraju, co jest niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem. Teraz mamy technologię RNA, która kilka miesięcy temu została dopuszczona, a w Polsce już podejmujemy działania w tym zakresie. Za rok, dwa będziemy robili kolejne nowoczesne wdrożenia" - podsumował.(PAP)


Autorka: Klaudia Torchała


tor/ mir/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 13:20 Giertych: w służbach działa zorganizowana grupa przestępcza (krótka2) W obecnych służbach działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się inwigilowaniem i zastraszaniem opozycji - powiedział w środę przed senacką… » więcej 2022-01-26, godz. 13:10 DATA4 zainwestuje w Polsce ponad 1 mld złotych w budowę nowoczesnego kampusu przetwarzania danych (MediaRoom) DATA4, wiodący operator i inwestor na europejskim rynku centrów danych, rozpoczął właśnie proces budowy nowego kampusu centrów przetwarzania danych w Polsce… » więcej 2022-01-26, godz. 13:10 Największe sukcesy Igi Świątek (dokumentacja) Iga Świątek, pokonując Estonkę Kaię Kanepi 4:6, 7:6 (7-2), 6:3, po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału turnieju Australian Open. Dotychczas… » więcej 2022-01-26, godz. 13:10 Nie żyje Przemysław Górny 25 stycznia zmarł Przemysław Górny - działacz antykomunistyczny, założyciel Ligi Narodowo-Demokratycznej. Informację o śmierci przekazał m.in. Instytut… » więcej 2022-01-26, godz. 13:10 Słowacki latający samochód przeszedł testy i otrzymał certyfikat Latający samochód AirCar otrzymał certyfikat bezpieczeństwa od słowackiego urzędu transportu. Maszyna pomyślnie przeszła 70 godzin prób w locie oraz ponad… » więcej 2022-01-26, godz. 13:10 Kołodziejczak: do mojego telefonu włamano się kilka razy od 2019 roku Citizen Lab potwierdził kilka włamań do mojego telefonu od maja 2019 roku, gdy rozmawiałem o utworzeniu nowej partii politycznej - mówił w środę lider… » więcej 2022-01-26, godz. 13:10 Śląskie/ Samorządowcy apelują o działania ws. ochrony przeciwpowodziowej i czystości Kłodnicy Śląscy samorządowy zaapelowali w środę o podjęcie działań dotyczących wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej i poprawy czystości Kłodnicy - rzeki płynącej… » więcej 2022-01-26, godz. 13:00 Rihanna przekazuje 15 milionów dolarów na walkę o sprawiedliwość klimatyczną Słynna piosenkarka po raz kolejny pokazuje, że nie jest jej obojętny los słabszych. Rihanna poinformowała właśnie fanów, iż za pośrednictwem swojej Clara… » więcej 2022-01-26, godz. 13:00 Opozycja spotkała się z Kukizem ws. powołania komisji śledczej; nie mają przeciwskazań, aby lider Kukiz'15 został… Opozycja spotkała się w środę z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem, aby rozmawiać o powołaniu komisji śledczej ws. inwigilacji. Przedstawiciele partii deklarują… » więcej 2022-01-26, godz. 13:00 "Lost Illusions", "Annette" i "Aline. Głos miłości" faworytami w wyścigu po Cezary 'Lost Illusions' Xaviera Giannoli, 'Annette' Leosa Caraxa i 'Aline. Głos miłości' Valérie Lemercier zostały faworytami w wyścigu po Cezary, otrzymując -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »