Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 06:00 Autor: PAP

We wtorek oficjalne otwarcie Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach

Z zapowiadanym udziałem premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek przed południem w Katowicach odbędzie się oficjalne otwarcie Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021. Pięciodniowe spotkanie rozpoczęło się już w poniedziałek – od „dnia zero” z kilkudziesięcioma panelami i debatami.

Jak podało w poniedziałek wieczorem Centrum Informacyjne Rządu, premier weźmie udział w Szczycie Cyfrowym, na którym na godz. 10. planowana jest oficjalna ceremonia otwarcia. Oprócz Mateusza Morawieckiego na miejscu uczestniczył w nim będzie m.in. podsekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. gospodarczych i społecznych Liu Zhenmin.


Szczyt Cyfrowy odbywa się w formule hybrydowej. Zdalnie w ceremonii otwarcia mają uczestniczyć – według wcześniejszych zapowiedzi organizatorów - m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres.


IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.


W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.


W poniedziałek wieczorem organizatorzy szczytu z ONZ podali, że ogółem weźmie w nim udział 7 tys. osób - innowatorów, prezesów dużych firm technologicznych, młodzieży, ministrów i parlamentarzystów. Celem ma być „zwiększenie wysiłków na rzecz budowy otwartej, bezpiecznej i wolnej cyfrowej przyszłości dla wszystkich” – napisano w informacji.


Tematem przewodnim dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego, w poniedziałek, było globalne ożywienie gospodarcze. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia we wtorek zaplanowano m.in. sesję parlamentarną oraz parlamentarny okrągły stół nt. podejścia legislacyjnego do cyfrowej przestrzeni zorientowanej na użytkownika, który ma otworzyć wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.


W ramach szczytu obradować ma również sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Posłowie mają wysłuchać informacji ministra cyfryzacji na temat działań podejmowanych w obszarze promocji korzystania z internetu przez osoby powyżej 65. roku życia ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i popularności elektronicznych usług publicznych.


Od wtorkowego popołudnia do piątkowego popołudnia na szczycie przewidziano ok. 250 paneli poświęconych kwestiom obecnych i przyszłych technologii, legislacji, technologiom cyfrowym czy infrastrukturze. Dużo uwagi ma być poświęconej wykorzystaniu sieci przez administrację i biznes. Pojawią się wątki związane z kompetencjami w świecie cyfrowym czy dotyczące cyberbezpieczeństwa.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ drag/


Kraj i świat

2022-06-25, godz. 01:10 Alexa, asystent Amazona, będzie przemawiać głosem... każdego. Wystarczy minuta próbki głosu Wirtualny asystent Amazona „uczy” się właśnie nowych możliwości. Jedną z nich jest naśladowanie głosu osoby, której może już nie być na tym świecie… » więcej 2022-06-25, godz. 00:50 Pomorskie/ Strażacy ugasili pożar na złomowisku części i odpadów samochodowych w Lęborku Strażacy ugasili pożar na złomowisku części i odpadów samochodowych w Lęborku przy ul. Słupskiej. O zakończeniu prowadzonej ponad dobę akcji gaśniczej… » więcej 2022-06-25, godz. 00:40 Ukraina/ Zełenski: zdobędziemy nasz Everest Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych porównał drogę Ukrainy do członkostwa… » więcej 2022-06-24, godz. 23:40 Ekstraliga żużlowa - Apator - GKM 56:34 (opis) For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34. Pierwszy mecz wygrał Apator 46:44 i zdobył punkt bonusowy. For Nature Solutions Apator… » więcej 2022-06-24, godz. 23:00 Ekstraliga żużlowa - 10. kolejka (tabela) Wyniki meczów 10. kolejki i tabela ekstraligi żużlowej: For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34 Arged Malesa Ostrów - Betard… » więcej 2022-06-24, godz. 23:00 MSZ: zakończyła się Narada Ambasadorów RP Wyzwania wynikające z ataku Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19, konsekwencje dla ładu międzynarodowego oraz wnioski jakie polska dyplomacja musi wyciągnąć… » więcej 2022-06-24, godz. 22:50 Ekstraliga żużlowa - Apator - GKM 56:34 (wynik) For Nature Solutions Apator Toruń - ZooLeszcz GKM Grudziądz 56:34. Pierwszy mecz wygrał Apator 46:44 i zdobył punkt bonusowy. (PAP) km/ af/ » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Rajdowe MŚ - Rovanpera prowadzi po siedmiu oesach, Kajetanowicz ósmy (aktl.) Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris) prowadzi po siedmiu z 19 odcinków specjalnych rozgrywanego w Kenii Rajdu Safari, szóstej rundy mistrzostw świata. Na ósmej… » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Pomorskie/ Śmiertelny wypadek motocyklisty na trasie do Parzyna Jedna osoba zginęła, a druga jest poważnie ranna po tym, jak motocyklista jadący z pasażerem uderzył w drzewo na trasie między Parzynem a Laską w Borach… » więcej 2022-06-24, godz. 22:40 Włochy/ W Lombardii stan kryzysowy z powodu suszy We włoskim regionie Lombardia lokalne władze wprowadziły w piątek stan kryzysowy z powodu coraz większej suszy. Zaapelowały do obywateli o jak najoszczędniejsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »