Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-05, 14:30 Autor: PAP

Prezydent Duda: Polska ma aspiracje stać się dla Kataru ważnym dostawcą usług i produktów (opis)

Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się też ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów; obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy - mówił podczas Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP wziął w niedzielę w stolicy Kataru w drugiej edycji Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego.


Wcześniej polski przywódca spotkał się emirem Kataru szejkiem Tamimem as-Sanim. Jak przekazał dziennikarzom szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, podczas tego spotkania padła deklaracja zwiększenia wymiany handlowej między Polską a Katarem do miliarda dolarów, a także powołania komitetu sterującego pomiędzy Kancelarią Prezydenta a biurem Emira, który przygotuje plan działania w celu likwidacji deficytu handlowego. Kumoch relacjonował, że emir Kataru wyraził też wsparcie dla Polski w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.


W Dosze prezydent przypomniał, że oba kraje od 2009 r. łączy długoterminowy kontrakt na zakup katarskiego gazu skroplonego, który jest odbierany w terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.


Duda wskazywał, że aktualnie Polska importuje rocznie z Kataru ok. 2,1 mln ton LNG; w ubiegłym roku wartość tych dostaw przekroczyła pół miliarda dolarów. Prezydent podkreślił, że udział wolumenu LNG dostarczanego z Kataru w ramach dostaw komercyjnych stanowi blisko 3/4 całkowitego wolumenu LNG dostarczonego dotychczas do Polski. "To pokazuje jak ważnym partnerem w tym zakresie jest Katar" - stwierdził.


"Obok sektora energetycznego dostrzegam szanse na rozwijanie współpracy w innych obszarach gospodarki. Jesteśmy zainteresowani dalszym wzmacnianiem naszych relacji w oparciu o znaczny potencjał po obu stronach. W naszym bilansie handlowym z Katarem odnotowujemy dość duży deficyt po naszej stronie, dlatego też zależy nam na pogłębionym dialogu z katarskimi partnerami w celu omówienia możliwych form jego kompensowania – albo poprzez zwiększenie polskiego eksportu, albo poprzez przyjęcie katarskich inwestycji" - mówił Duda.


Wskazywał, że cały wolumen obrotu pomiędzy Polską a Katarem to nieco ponad 630 mln dolarów, z czego wartość LNG dostarczonego do Polski to około 530 mln dolarów. "Ta dysproporcja jest gigantyczna w imporcie i eksporcie. Bardzo zależy mi na tym, abyśmy podjęli kroki przynajmniej w kierunku poszukiwania możliwości jej zrównoważenia" - oświadczył prezydent.


"Dostrzegając pozytywne nastawienie naszych katarskich przyjaciół oraz sygnalizowaną przez nich gotowość do konstruktywnej współpracy, nie mam wątpliwości, że wkrótce uda nam się wypracować rozwiązania, które byłyby satysfakcjonujące dla obu stron" - dodał.


Prezydent oświadczył, że "Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów". Zapewnił, że Polska ma dla Kataru "ciekawą i unikalną ofertę technologiczną".


"Jako prezydentowi RP zależy mi na wielowymiarowym rozwoju naszych relacji gospodarczych, nieograniczającym się jedynie do wymiany handlowej, ale obejmującym także bardziej zaawansowane formy współpracy w zakresie inwestycji, nauki, technologii czy finansów. Gospodarki Polski i Kataru są komplementarne, co otwiera możliwość współpracy w wielu sektorach" - oświadczył.


Oprócz lotnictwa, energetyki czy też sektora teleinformatycznego - ocenił prezydent - obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy. "Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne do wykorzystania w katarskim przemyśle produkcji żywności" - podkreślił Duda. Zachęcał też stronę katarską do podjęcia współpracy z polskimi naukowcami i uczelniami.


"Liczę także na szerszy udział polskich firm inżynieryjnych i dostawców w realizacji priorytetowych projektów infrastrukturalnych przewidzianych w strategii rozwojowej Qatar National Vision 2030" - mówił Duda.


"W perspektywie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami zdobytymi podczas organizacji EURO 2012. Doskonale rozumiem wyzwania, przed którymi stoją obecnie władze państwa Katar. Pragnę podkreślić, że również polskie firmy oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych czy też zarządzania infrastrukturą" - oświadczył prezydent.


Duda mówił też o Inicjatywie Trójmorza, zrzeszającej 12 państw Unii Europejskiej z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Wskazywał, że Inicjatywa ma silne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych; partnerami strategicznymi Trójmorza są także Niemcy oraz Komisja Europejska.


Prezydent podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony parterów zewnętrznych: ze strony Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji czy też Japonii.


"Katar, poprzez dostawy gazu skroplonego do Polski i Chorwacji, także przyczynia się do realizacji celów Inicjatywy. Polska jest gotowa wykorzystać swój terminal LNG i sieć gazociągów do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko własnego, ale także naszych sojuszników. Aby ten cel osiągnąć, konieczne są jednak dalsze inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej w regionie" - oświadczył Duda.


Prezydent wyraził nadzieję, że druga edycja Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego przyczyni się do nawiązania wielu nowych kontaktów, a przez to stanowić będzie impuls do intensyfikacji przyszłych relacji biznesowych.


Wyraził też radość z rosnącej aktywności powołanej w lipcu 2020 roku, Katarsko-Polskiej Rady Biznesu. "Postrzegam ją jako bardzo ważny, efektywny kanał rozwoju kontaktów gospodarczych i będę wdzięczny naszym katarskim partnerom instytucjonalnym za wsparcie w wypełnianiu jej misji" - ocenił prezydent.


"Zachęcam przedstawicieli katarskich firm do jeszcze większego zaangażowania w Polsce. Mam nadzieję, że dotychczasowe pozytywne doświadczenia zwrócą uwagę kolejnych inwestorów, którzy zechcą ulokować swoje aktywa w stabilnym i szybko rozwijającym się otoczeniu gospodarczym, jakim jest Polska i nasz region Europy" - powiedział prezydent.


Drugi wiceprezes Polsko-Katarskiej Rady Biznesu Rashid Hamad Al Athba wyraził nadzieję, że dzięki okrągłemu stołowi pogłębią się relacje handlowe oraz współpraca między oboma krajami. Przypominał, że pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się 2017 r. przy okazji wizyty emira Kataru w Polsce.


Z Dohy Aleksandra Rebelińska (PAP)


reb/ mars/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 07:40 Chorwacja/ Ekspertka: kształt kampanii wyborczej nadały kontrowersyjne decyzje prezydenta Kampanię przed wyborami parlamentarnymi w Chorwacji określiły personalne ataki i kontrowersyjne decyzje prezydenta Zorana Milanovicia - mówi PAP Paulina Wankiewicz… » więcej 2024-04-16, godz. 07:40 Podkarpackie/ Pożar hal sortowni śmieci w Przemyślu W sortowni odpadów przy ul. Piastowskiej w Przemyślu (woj. podkarpackie) we wtorek nad ranem wybuchł pożar. Strażacy walczą z ogniem od trzech godzin. » więcej 2024-04-16, godz. 07:40 Liga NBA - drugi sezon z rzędu z rekordowymi frekwencjami Koszykarska liga NBA drugi sezon z rzędu ustanowiła rekordy wszechczasów pod względem całkowitej i średniej frekwencji na meczach, procentu wypełnienia… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 „Rz”: coraz trudniej skorzystać z ulgi podatkowej na jedno dziecko Rodzice jedynaków tracą podatkową ulgę, bo ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat - pisze we wtorek „Rzeczpospolita”. Jak zaznacza… » więcej 2024-04-16, godz. 07:20 Literatura niesamowitości - po raz pierwszy w Polsce ukazuje się tom opowiadań Silviny Ocampo Silvina Ocampo jest przykładem odmiennej, intymistycznej i bardzo precyzyjnej literatury niesamowitości - mówi PAP tłumacz Tomasz Pindel. Tom opowiadań argentyńskiej… » więcej 2024-04-16, godz. 07:20 Dr Gładkiewicz: W Polsce jest kilka tysięcy kolekcji prywatnych, które mogłyby stać się muzeami domowymi (wywiad) Od kilkunastu lat działa Międzynarodowa Sieć Muzeów Domowych, do której przyłączyło się już ponad 200 kolekcjonerów, z czego zdecydowaną większość… » więcej 2024-04-16, godz. 07:20 "Świadectwa z getta warszawskiego" - od 17 kwietnia nowa część wystawy głównej Muzeum Warszawy 17 kwietnia w Muzeum Warszawy zostanie otwarta nowa część wystawy głównej 'Świadectwa z getta warszawskiego'. Jak zapowiadają autorzy wystawy będzie ona… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Kosiorek: radykalny reset bardzo dobrze wpisuje się w to, co planuję (wywiad) Sformułowanie 'radykalny reset' bardzo dobrze wpisuje się w to, co planuję - mówi PAP kandydatka na prezydenta Gdyni Aleksandra Kosiorek i dodaje, że nie… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Ankieta PAP Olsztyn/ Małkowski: zacznę od obniżenia sobie pensji (powt.) Kandydat na prezydenta Olsztyna Czesław Małkowski zapowiedział, że gdy wygra wybory samorządowe obniży swoją pensję o połowę i będzie pobierał niższe… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Ankieta PAP Olsztyn/ Szewczyk: największym wyzwaniem odbudowa dialogu z mieszkańcami (powt.) Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk uważa, że najważniejszą kwestią jest odbudowanie dialogu społecznego między władzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »