Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-01, 01:30 Autor: PAP

Delegacja USA spotkała się w Katarze z przedstawicielami afgańskich talibów

Delegacja USA pod przewodnictwem specjalnego przedstawiciela ds. Afganistanu Thomasa Westa przeprowadziła w poniedziałek i wtorek rozmowy z wysokimi przedstawicielami afgańskich talibów w Katarze, poinformował Departament Stanu.

Obie strony omówiły reakcję społeczności międzynarodowej na kryzys humanitarny w Afganistanie, a delegacja USA zobowiązała się do dalszego wspierania wysiłków ONZ w celu rozwiązania tej sytuacji, poinformował Departament Stanu we wtorek w oświadczeniu.


Urzędnicy amerykańscy „wyrazili głębokie zaniepokojenie zarzutami o łamanie praw człowieka i wezwali talibów do ochrony praw wszystkich Afgańczyków, utrzymania i egzekwowania polityki ogólnej amnestii oraz podjęcia dodatkowych kroków w celu utworzenia inkluzywnego i reprezentatywnego rządu” – stwierdził Departament Stanu. .


Urzędnicy amerykańscy wezwali talibów do wdrożenia zobowiązania do zapewnienia kobietom i dziewczętom ogólnokrajowego dostępu do edukacji na wszystkich poziomach.


„Talibowie wyrazili otwartość na współpracę ze społecznością międzynarodową w sprawie pełnego dostępu do edukacji i z zadowoleniem przyjęli wysiłki na rzecz weryfikacji i monitorowania postępów w zapisywaniu kobiet i dziewcząt do szkół na wszystkich poziomach” – oświadczył Departament Stanu.


W skład amerykańskiej delegacji wchodzili przedstawiciele wywiadu, Departamentu Skarbu i amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID, ze strony talibów w spotkaniu wzięli udział specjaliści reprezentujący równorzędne instytucje afgańskiego rządu - poinformował Departament Stanu.(PAP)


wr/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 12:50 Podlaskie/ W 2021 r. znaczny spadek transplantacji narządów Czterech pobrań narządów do transplantacji dokonano w 2021 r. w województwie podlaskim i jest to znacznie mniej niż w poprzednich latach. Mogła mieć na… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Izrael/ Paraliżująca Turcję i Grecję śnieżyca zmierza w kierunku Jerozolimy Paraliżująca Turcję oraz Grecję burza śnieżna Elpis dotrze do Jerozolimy w środę - poinformował powołujący się na Izraelską Służbę Meteorologiczną… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Rosja/ Ławrow: podejmiemy niezbędne kroki, jeśli odpowiedź Zachodu nie będzie konstruktywna Jeśli Rosja nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi i Zachód będzie kontynuował agresywną politykę, Moskwa podejmie w odpowiedzi niezbędne kroki - oświadczył… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Opolskie/Tauron chce wykorzystać wodór do produkcji energii Tauron, wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim planuje budowę instalacji wodorowej, która będzie produkowała… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Sejm/ Sarnowski: ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy Ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów… » więcej 2022-01-26, godz. 12:40 Opole/ IR w nauce i biotechnologii szuka sposobu na wejście w Zielony Ład Izba Rolnicza w Opolu rozpoczęła współpracę z naukowcami i firmami biotechnologicznymi, aby przybliżyć rolnikom możliwości zastąpienia nawozów sztucznych… » więcej 2022-01-26, godz. 12:40 Austria/ Rząd znosi obostrzenia dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji W środę Austria po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. nowych infekcji koronawirusa w ciągu doby, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów. Najbliższe… » więcej 2022-01-26, godz. 12:40 Muzeum Bambrów Poznańskich czasowo zawiesza możliwość zwiedzania; powodem ceny gazu Muzeum Bambrów Poznańskich czasowo zawiesza możliwość zwiedzania obiektu, powodem ma być podwyżka cen ogrzewania. „Bamber to rolnik bogaty, ale cena gazu… » więcej 2022-01-26, godz. 12:30 Biletomaty we wszystkich autobusach i tramwajach GZM do połowy 2023 r. Do połowy przyszłego roku we wszystkich autobusach i tramwajach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) będą dostępne biletomaty z ekranami… » więcej 2022-01-26, godz. 12:30 Sprawozdanie podsumowujące rok w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz Na dzień przed 77. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »