Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 22:50 Autor: PAP

Sejm/ Projekt ws. ochrony przed nieuczciwymi sprzedawcami - jeszcze do komisji

Sejmowa komisja zajmie się jeszcze poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu do projektu zmian w prawie cywilnym mających m.in. zapewniać pełniejszą ochronę przed nieuczciwymi sprzedawcami. Generalnie poszczególne kluby sejmowe pozytywne oceniły we wtorek projekt.

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Rząd przyjął propozycje tych zmian w drugiej połowie czerwca br. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w lipcu, potem zajęła się nim komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach oraz podkomisja.


Według autorów proponowane rozwiązania skuteczniej ochronią obywateli przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców nakłaniających klientów, często osoby starsze, do zawierania niekorzystnych transakcji, wykorzystując ich ciężką sytuację lub nieznajomość skutków umowy.


"Ustawa ma także wyeliminować praktykę składania przez wierzycieli wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jedynie w celu przerwania biegu przedawnienia. Pozwoli to na wyklarowanie sytuacji procesowej stron sporu" - mówił Grzegorz Lorek (PiS) deklarując poparcie swojego ugrupowania dla projektu.


Także Katarzyna Ueberhan (Lewica) wskazywała, że proponowane zmiany są "oczekiwane i potrzebne i wpływają na poprawę sytuacji podmiotów słabszych". "Myślę, że jeśli dalej prace parlamentarne będą prowadzone w takim duchu otwartości, to nie będziemy mieli jako klub wątpliwości, aby na finale prac projekt poprzeć" - zaznaczył zaś Krzysztof Paszyk (PSL-Koalicja Polska). Projekt poparła również Polska 2050.


Projekt odnosi się m.in. do procederu nakłaniania osób starszych, przy zastosowaniu technik marketingowych, do nabywania rzeczy codziennego użytku po bardzo wysokich cenach. Wskazano, że chodzi o proceder sprzedawania, "cudownych" garnków, rzekomo uzdrawiających preparatów, czy materacy. Zmiany dotyczą też m.in. pożyczek-chwilówek oraz umów pożyczki, gdy zabezpieczeniem niskiej kwoty, jaką otrzymuje klient, jest przeniesienie własności nieruchomości o wielokrotnie wyższej wartości.


Zgodnie z proponowanymi przepisami poszkodowany będzie mógł żądać od osoby albo przedsiębiorstwa, z którym zawarł rażąco niekorzystną dla siebie umowę, unieważnienia całej umowy, a nie – jak dotąd – zwrotu tylko części pieniędzy.


W zmianach proponowanych przez resort zawarto też tzw. przesłankę "braku dostatecznego rozeznania", która ma umożliwić łatwiejsze dochodzenie roszczeń. Do przesłanki tej zalicza się m.in. niemożliwość uzyskania odpowiedniej wiedzy na temat oferty i porównania jej z innymi propozycjami.


Projektowane zmiany wydłużają też czas na zgłoszenie przez oszukaną osobę oszustwa. Jak wskazał resort, termin przedawnienia, czyli okres dochodzenia swoich praw przez poszkodowanych konsumentów, będzie upływał po sześciu latach od zawarcia umowy. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na dochodzenie swoich praw przez dwa lata od zawarcia umowy.


Jak jednak poinformowała Barbara Dolniak (KO) jej klub złożył poprawkę, aby w miejsce dwuletniego terminu dla wszystkich obowiązywał termin trzyletni. "Jest to termin wystarczająco długi. Konsument może skorzystać z innych rozwiązań (...) z prawa konsumenckiego" - oceniła. Także klub PiS zgłosił sześć poprawek do przepisów.


Zgłoszone w drugim czytaniu poprawki zaopiniuje teraz komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach. Jej posiedzenie zaplanowano w środę po południu. (PAP)


Autor: Marcin Jabłoński


mja/ mhr/


Kraj i świat

2022-01-20, godz. 08:00 Opolskie/ Ostrzeżenie przed oblodzeniem i silnym wiatrem Dla całego województwa opolskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem - poinformowało w czwartek Wojewódzkie Centrum… » więcej 2022-01-20, godz. 08:00 Świętokrzyskie/ Ostrzeżenie przed oblodzeniem Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla całego województwa świętokrzyskiego wydał w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. » więcej 2022-01-20, godz. 08:00 Pekin – alpejczyk Pyjas: nominacja olimpijska nie odstępuje mnie na krok 'Uzyskanie nominacji olimpijskiej to świetna wiadomość. Taka, która nawet po kilku nocach dalej jest w głowie i nie odstępuje na krok” - powiedział PAP… » więcej 2022-01-20, godz. 07:50 Australian Open - Muguruza odpadła w drugiej rundzie Rozstawiona z numerem trzecim Garbine Muguruza została surowo ukarana za słabszy występ i odpadła już w drugiej rundzie wielkoszlemowego Australian Open… » więcej 2022-01-20, godz. 07:50 Politycy Lewicy i Polski 2050: Tusk się uaktywnił, praca u podstaw jest potrzebna; PSL: celem objazdu - odbudowa par… Posłowie Lewicy i Polski 2050 ocenili, że powrót Donalda Tuska do przerwanego latem objazdu po Polsce pokazuje, że 'zmieniła się koncepcja' i lider PO 'uaktywnił… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Warszawa/ W ostatnich latach na drogach zginęło 11 rowerzystów; siedmiu w wypadkach, do których doszło z ich winy W latach 2018-2021 w Warszawie zginęło 11 rowerzystów, w tym 7 poniosło śmierć w zdarzeniach, do których doszło z ich winy - napisano w odpowiedzi na zapytanie… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 W czwartek i piątek konsultacje prezydentów Dudy i Zełenskiego w Wiśle Sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej to tematy konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Tajlandia/ Od 1 lutego można będzie uniknąć kwarantanny po przyjeździe do kraju Od 1 lutego osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 będą musiały po przyjeździe do Tajlandii poddać się testowi na obecność koronawirusa, ale nie będzie… » więcej 2022-01-20, godz. 07:30 Poznań/ Wystawa „Antoni Gaudí” od 5 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Ok. 150 eksponatów zostanie zaprezentowanych w ramach wystawy „Antoni Gaudí”, którą od 5 marca można będzie oglądać w poznańskim CK Zamek. Jak wskazują… » więcej 2022-01-20, godz. 07:30 Korea Płn./ Kim Dzong Un grozi wznowieniem prób międzykontynentalnych rakiet i broni jądrowej Korea Płn. może wznowić próby międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i broni jądrowej, by przygotować się na „długoterminową konfrontację”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »