Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 22:10 Autor: PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące używania przez Straż Graniczną plecakowych miotaczy gazu

Nowelizacja rozporządzenia, która we wtorek wieczorem została opublikowana w Dzienniku Ustaw zakłada dopuszczenie używania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej chemicznych środków obezwładniających, w tym ręcznych i plecakowych miotaczy gazu i granatów łzawiących.

Nowelizacja rozporządzenia ministra SWiA w sprawie uzbrojenia Straży Granicznej dopuszcza używanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej chemicznych środków obezwładniających.


W katalogu tych środków znalazły się ręczne i plecakowe miotacze substancji obezwładniających, granaty łzawiące i inne urządzenia przeznaczone do miotania środków obezwładniających.


Jak zaznaczono w uzasadnieniu do nowelizacji, nowe środki przymusu bezpośredniego mają poprawić skuteczność odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej.


Podkreślono, że do tej pory plecakowe miotacze substancji obezwładniających wykorzystywane były przez Policję. "Przyznanie uprawnienia do użycia tego środka przymusu bezpośredniego jest rozwiązaniem adekwatnym i proporcjonalnym – brak możliwości jego wykorzystania mógłby powodować konieczność użycia przez Straż Graniczną bardziej inwazyjnych środków, takich jak broń palna" - napisano w uzasadnieniu.


Dodano, że plecakowe miotacze substancji obezwładniających zwiększą bezpieczeństwo funkcjonariusza Straży Granicznej "w konfrontacji z agresywną, niepodporządkowującą się wydanym na podstawie prawa poleceniom, osobą i umożliwi jej obezwładnienie".


Zmiana zestawu środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG jest konsekwencją nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, która została we wtorek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.


Przepisy nowelizacji umożliwiają wprowadzenie zakazu przebywania na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie.


Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG.


Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ jann/


Kraj i świat

2022-08-19, godz. 21:10 Lekkoatletyczne ME - brązowy medal Ennaoui na 1500 m (krótka) Sofia Ennaoui zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Polka została wyprzedzona przez Brytyjkę Laurę… » więcej 2022-08-19, godz. 21:10 RCB rozsyła alerty, ostrzega przed burzami i silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w piątek alerty do mieszkańców dziesięciu województw. Uwaga! Możliwy silny wiatr i burze - ostrzega RCB w w… » więcej 2022-08-19, godz. 21:00 Vuelta a Espana - ekipa Jumbo-Visma wygrała drużynową jazdę na czas (krótka) Ekipa Jumbo-Visma wygrała w piątek otwierającą zmagania w 77. edycji wyścigu Vuelta a Espana drużynową jazdę na czas w Utrechcie. Pierwszym liderem został… » więcej 2022-08-19, godz. 21:00 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Miedź 2:1 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Miedź (2:1) powiedzieli: Wojciech Łobodziński (trener Miedzi Legnica): 'Przede wszystkim chciałbym podziękować mojej drużynie… » więcej 2022-08-19, godz. 21:00 Niemcy/ Kanclerz Scholz "nie pamięta" rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanął w piątek przed komisją śledczą parlamentu Hamburga, aby wyjaśnić, czy jako burmistrz miasta w latach 2011-2018 miał… » więcej 2022-08-19, godz. 20:50 Lekkoatletyczne ME - Dobek nie dostał się do finału na 800 m Patryk Dobek nie awansował do finału biegu na 800 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Polak czasem 1.48,63 zajął czwarte miejsce w pierwszym… » więcej 2022-08-19, godz. 20:50 Finlandia/ Od "szalonej domówki" do "intymnego tańca z mężczyzną" w nocnym klubie – co wywołało skandal z premier… Premier Finlandii Sanna Marin ogłosiła w piątek, że poddała się testom na obecność narkotyków. Przyznała, że robi to dla własnej ochrony prawnej i… » więcej 2022-08-19, godz. 20:40 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Miedź 2:1 (opis2) Jagiellonia Białystok - Miedź Legnica 2:1 (0:1) Bramka: 0:1 Angelo Henriquez (32-karny), 1:1 Marc Gual (69-karny), 2:1 Nene (90+6). Żółta kartka - Jagiellonia… » więcej 2022-08-19, godz. 20:10 Liga angielska - trener Tuchel zawieszony na jeden mecz Trener Chelsea Thomas Tuchel został zawieszony na jeden mecz przez Angielską Federację Piłkarską (FA). To kara za ostrą konfrontację ze szkoleniowcem Tottenhamu… » więcej 2022-08-19, godz. 20:10 Raport Center for European Policy Analysis: prochińską narrację na Węgrzech kształtuje rząd Orbana Prochińska narracja na Węgrzech jest kształtowana bardziej przez rząd w Budapeszcie niż przez samych Chińczyków - twierdzi analityk Center for European… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »