Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 20:30 Autor: PAP

Schetyna: agresja Putina jest głęboko przemyślaną strategią w stosunku do Ukrainy

Agresja Władimira Putina jest głęboko przemyślaną strategią w stosunku do Ukrainy; chce oderwać Ukrainę od wpływów UE, ale przede wszystkim NATO - uważa były szef PO Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że Ukraina jest partnerem NATO. "Musimy jej solidarnie bronić przed agresją Rosji" - zaznaczył.

We wtorek prezydent Rosji Władimira Putina powiedział, że Moskwa może uznać za "czerwoną linię" (granicę, której nie wolno przekraczać - PAP) rozszerzenie infrastruktury wojskowej NATO na terytorium Ukrainy i podejmie kroki w odpowiedzi. Występując na forum gospodarczym w Moskwie, Putin obarczył winą Zachód za napięcia w relacjach z Rosją.


Agencja Reutera przekazała we wtorek, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz wesprze Ukrainę jako swojego "ważnego partnera". Stoltenberg odniósł się w ten sposób do obaw Ukrainy związanych z rosyjską aktywnością wojskową u jej wschodnich granic. Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki może zapewnić "trening, możliwości i oddanie Kijowowi, ale ważne jest, aby rozróżnić Ukrainę od sojuszniczych państw bałtyckich, które jako członkowie NATO mają gwarancję wzajemnej ochrony".


Były szef PO Grzegorz Schetyna, pytany we wtorek na antenie Polsat News, czy będzie wojna, odparł, że "to najgorszy zawsze, najbardziej czarny scenariusz". "Ja myślę, że prezydent Putin przygotowuje czy oswaja nas, (...) buduje przekonanie, że Ukraina ciągle jest w sferze wpływów rosyjskich. To kwestia Krymu, wojny w Donbasie, walki o to, by zorganizować ten korytarz przez ziemię ukraińską do Kremla, jeśli chodzi właśnie o dostarczenie tam wody" - powiedział Schetyna.


"To wszystko pokazuje, że agresja Putina jest głęboko przemyślaną strategią w stosunku do Ukrainy - chce oderwać Ukrainę od wpływów Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej, ale przede wszystkim NATO. Chce pokazać, że Ukraina jest w sferze wpływów rosyjskich" - ocenił polityk.


Pytany, czy - gdyby miał prognozować - czy wojna jest blisko, odparł, że "na pewno będą się działy złe rzeczy na granicy ukraińsko-białoruskiej, ukraińsko-rosyjskiej".


"Ważna jest solidarna odpowiedź UE i NATO, przede wszystkim NATO. I ta wypowiedź (Jensa) Stoltenberga jest bardzo jednoznaczna. Ukraina jest partnerem NATO, musimy solidarnie jej bronić przed agresją Rosji" - zaznaczył.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ godl/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 12:30 Biletomaty we wszystkich autobusach i tramwajach GZM do połowy 2023 r. Do połowy przyszłego roku we wszystkich autobusach i tramwajach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) będą dostępne biletomaty z ekranami… » więcej 2022-01-26, godz. 12:30 Sprawozdanie podsumowujące rok w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz Na dzień przed 77. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące… » więcej 2022-01-26, godz. 12:30 Śląskie/ Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem – ponad 8 tys. 8042 zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w woj. śląskim - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Podobnie jak w skali kraju, to najwyższa dobowa… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 KE i Komitet Regionów chcą wspólnie wspierać władze lokalne w wykorzystywaniu środków UE Komitet Regionów i Komisja Europejska nawiązały współpracę, by wspierać władze lokalne i regionalne w wykorzystywaniu 500 mld euro dostępnych w ramach… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 Australian Open - Kanepi: Świątek znacznie poprawiła grę od drugiego seta Estonka Kaia Kanepi, rywalka Igi Świątek w ćwierćfinale wielkoszlemowego Australian Open, przyznała, że w trzecim secie zaczęła odczuwać zmęczenie. 'A… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 Giertych: celem inwigilacji Pegasusem był tak naprawdę Donald Tusk (krótka) Celem inwigilacji mnie przy użyciu Pegasusa był tak naprawdę Donald Tusk - ocenił w środę mec. Roman Giertych na posiedzeniu senackiej komisji. Dodał, iż… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 Smoliński: nie mam informacji, by na tym posiedzeniu Sejm zajął się wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Decyzja, kiedy Sejm zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi należy do prezydium i marszałek Sejmu, nie mam informacji… » więcej 2022-01-26, godz. 12:20 USA/ Władze San Jose chcą, by właściciele broni palnej płacili ubezpieczenie i podatek Rada miejska położonego w Kalifornii San Jose jako pierwsza w USA proceduje prawo nakładające na właścicieli broni palnej obowiązek wykupienia ubezpieczenia… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Rzecznik MZ: Popieramy każdy projekt, który da narzędzia walki z epidemią Ministerstwo Zdrowia popiera każdy projekt, który da narzędzia walki z epidemią - zaznaczył rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście… » więcej 2022-01-26, godz. 12:10 Kujawsko-pomorskie/ Wsparcie z Funduszu Przewozów Autobusowych dla 450 linii Wsparcie na funkcjonowanie z Funduszu Przewozów Autobusowych przyznano w tym roku 450 liniom w województwie kujawsko-pomorskim. Podpisane zostały 52 umowy z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »