Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 20:20 Autor: PAP

Mężczyzna sądził, że znalazł złoto. Mylił się. Znalazł coś znacznie cenniejszego

Poszukiwacz skarbów udał się w miejsce, gdzie od wielu lat znajdowano złoto. Zamiast sita i kilofa wziął ze sobą wykrywacz metali oraz łopatę. To, co wykopał przez kilka lat było jego utrapieniem. Walił w to młotem i próbował rozpuścić kwasem. W końcu odważył się zanieść znalezisko do muzeum.

David Hole szukał złota z wykrywaczem metali w Maryborough Regional Park niedaleko Melbourne w Australii. Wykrywacz wskazał na wysokie stężenie metalu w gliniastej glebie. Na miejscu poszukiwacz znalazł jedynie duży, 17-kilogramowy kamień. Zabrał go ze sobą, bo uznał, że w kamieniu jest samorodek złota. Przez kilka lat próbował rozłupać kamień. Bez skutku.


Hole, by rozbić znalezisko, użył diaksu, szlifierki kątowej, wiertarki, a nawet zalewał kamulec kwasem. Jednak nawet przy pomocy ciężkiego młota nie mógł spowodować choć pęknięcia w znalezionym kamieniu. Jak podał dziennik „The Sydney Morning Herald”, poszukiwacz skarbów w końcu wpadł na pomysł, by znalezisko zanieść do Melbourne Museum (muzeum historii naturalnej w Carlton Gardens w Melbourne).Dermot Henry, pracownik tejże placówki, stwierdził, że kamienia zawierającego w sobie metal rozłupać łatwo się nie da, bo to… meteoryt. Co więcej, jeden z najrzadszych, znalezionych na Ziemi, bo sprzed 4,6 mld lat. Wraz z kolegą Billem Birchem opublikował artykuł naukowy na temat znaleziska. Kosmiczny artefakt nazwali Maryborough, od miasta, w pobliżu którego został odkryty.


Naukowcy domyślają się, że meteoryt pochodzi z pasa asteroid między Marsem a Jowiszemi. Zaznaczają przy tym, że takie znalezisko jest znacznie rzadsze niż złoto, co czyni je o wiele bardziej wartościowym. To drugi, co do wielkości, obiekt z kosmosu w Australii, po ogromnym 55-kilogramowym okazie zidentyfikowanym tam w 2003 roku. (PAP Life)


pba/ moc/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 12:50 Podlaskie/ W 2021 r. znaczny spadek transplantacji narządów Czterech pobrań narządów do transplantacji dokonano w 2021 r. w województwie podlaskim i jest to znacznie mniej niż w poprzednich latach. Mogła mieć na… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Izrael/ Paraliżująca Turcję i Grecję śnieżyca zmierza w kierunku Jerozolimy Paraliżująca Turcję oraz Grecję burza śnieżna Elpis dotrze do Jerozolimy w środę - poinformował powołujący się na Izraelską Służbę Meteorologiczną… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Rosja/ Ławrow: podejmiemy niezbędne kroki, jeśli odpowiedź Zachodu nie będzie konstruktywna Jeśli Rosja nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi i Zachód będzie kontynuował agresywną politykę, Moskwa podejmie w odpowiedzi niezbędne kroki - oświadczył… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Opolskie/Tauron chce wykorzystać wodór do produkcji energii Tauron, wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim planuje budowę instalacji wodorowej, która będzie produkowała… » więcej 2022-01-26, godz. 12:50 Sejm/ Sarnowski: ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy Ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów… » więcej 2022-01-26, godz. 12:40 Opole/ IR w nauce i biotechnologii szuka sposobu na wejście w Zielony Ład Izba Rolnicza w Opolu rozpoczęła współpracę z naukowcami i firmami biotechnologicznymi, aby przybliżyć rolnikom możliwości zastąpienia nawozów sztucznych… » więcej 2022-01-26, godz. 12:40 Austria/ Rząd znosi obostrzenia dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji W środę Austria po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. nowych infekcji koronawirusa w ciągu doby, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów. Najbliższe… » więcej 2022-01-26, godz. 12:40 Muzeum Bambrów Poznańskich czasowo zawiesza możliwość zwiedzania; powodem ceny gazu Muzeum Bambrów Poznańskich czasowo zawiesza możliwość zwiedzania obiektu, powodem ma być podwyżka cen ogrzewania. „Bamber to rolnik bogaty, ale cena gazu… » więcej 2022-01-26, godz. 12:30 Biletomaty we wszystkich autobusach i tramwajach GZM do połowy 2023 r. Do połowy przyszłego roku we wszystkich autobusach i tramwajach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) będą dostępne biletomaty z ekranami… » więcej 2022-01-26, godz. 12:30 Sprawozdanie podsumowujące rok w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz Na dzień przed 77. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »