Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 20:20 Autor: PAP

Mężczyzna sądził, że znalazł złoto. Mylił się. Znalazł coś znacznie cenniejszego

Poszukiwacz skarbów udał się w miejsce, gdzie od wielu lat znajdowano złoto. Zamiast sita i kilofa wziął ze sobą wykrywacz metali oraz łopatę. To, co wykopał przez kilka lat było jego utrapieniem. Walił w to młotem i próbował rozpuścić kwasem. W końcu odważył się zanieść znalezisko do muzeum.

David Hole szukał złota z wykrywaczem metali w Maryborough Regional Park niedaleko Melbourne w Australii. Wykrywacz wskazał na wysokie stężenie metalu w gliniastej glebie. Na miejscu poszukiwacz znalazł jedynie duży, 17-kilogramowy kamień. Zabrał go ze sobą, bo uznał, że w kamieniu jest samorodek złota. Przez kilka lat próbował rozłupać kamień. Bez skutku.


Hole, by rozbić znalezisko, użył diaksu, szlifierki kątowej, wiertarki, a nawet zalewał kamulec kwasem. Jednak nawet przy pomocy ciężkiego młota nie mógł spowodować choć pęknięcia w znalezionym kamieniu. Jak podał dziennik „The Sydney Morning Herald”, poszukiwacz skarbów w końcu wpadł na pomysł, by znalezisko zanieść do Melbourne Museum (muzeum historii naturalnej w Carlton Gardens w Melbourne).Dermot Henry, pracownik tejże placówki, stwierdził, że kamienia zawierającego w sobie metal rozłupać łatwo się nie da, bo to… meteoryt. Co więcej, jeden z najrzadszych, znalezionych na Ziemi, bo sprzed 4,6 mld lat. Wraz z kolegą Billem Birchem opublikował artykuł naukowy na temat znaleziska. Kosmiczny artefakt nazwali Maryborough, od miasta, w pobliżu którego został odkryty.


Naukowcy domyślają się, że meteoryt pochodzi z pasa asteroid między Marsem a Jowiszemi. Zaznaczają przy tym, że takie znalezisko jest znacznie rzadsze niż złoto, co czyni je o wiele bardziej wartościowym. To drugi, co do wielkości, obiekt z kosmosu w Australii, po ogromnym 55-kilogramowym okazie zidentyfikowanym tam w 2003 roku. (PAP Life)


pba/ moc/


Kraj i świat

2022-09-27, godz. 17:00 Węgry/ Media: były europoseł partii Jobbik skazany na pięć lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji Sąd Najwyższy na Węgrzech (Kuria) skazał byłego europosła prawicowej partii Jobbik Belę Kovacsa na pięć lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji -… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Niemcy/ Media: Baltic Pipe to 900 kilometrów niezależności dla Polski Baltic Pipe to znacznie więcej niż tylko nowy projekt infrastrukturalny dla Polski. 900 kilometrów rury, w tym jedna trzecia na dnie Bałtyku, to dla Polski… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Ukraina/ Pięć lat więzienia za wzywanie do przyłączenia Charkowa do Rosji Sąd w Charkowie skazał mieszkańca tego miasta na pięć lat więzienia, najwyższy możliwy wymiar kary, za „zamach na integralność terytorialną Ukrainy”… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Prezes IPN: Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową - zajmowało się nie tylko walką zbrojną, ale też administracją cywilną oraz pielęgnowaniem… » więcej 2022-09-27, godz. 16:50 Sejm/ Wiceminister infrastruktury: ubiegły rok był kolejnym rekordowym dla polskich portów morskich Ubiegły rok był kolejnym rekordowym dla polskich portów morskich. Po raz kolejny odnotowały rekordowe wyniki przeładunkowe, realizowały wiele inwestycji… » więcej 2022-09-27, godz. 16:50 Poznań/Sanepid: od początku roku 89 zaszczepionych przeciwko wściekliźnie Od początku roku do końca sierpnia 89 osób zostało zaszczepionych przeciwko wściekliźnie - poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Holandia/ Media: polskie szkoły dobrze sobie radzą z przyjmowaniem ukraińskich dzieci Coraz więcej ukraińskich dzieci zaczyna naukę w polskich szkołach, które dobrze sobie radzą z przyjmowaniem najmłodszych uchodźców wojennych - informuje… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 AFP: USA zapowiedziały wsparcie dla Europy w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream (krótka) Stany Zjednoczone wyraziły gotowość dostarczenia Europie wsparcia w sprawie wycieków z bałtyckich gazociągów Nord Stream - podała we wtorek AFP, powołując… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Niemcy/ Minister: kryzys energetyczny może oznaczać trwałe szkody dla naszej gospodarki Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ostrzegł, że wysokie ceny energii mogą trwale zaszkodzić rentowności krajowej gospodarki, i opowiedział się w… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie o realizacji polityki energetycznej PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »