Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 19:50 Autor: PAP

Płockie Ogrody Światła powrócą na zabytkowe Wzgórze Tumskie - inauguracja 4 grudnia

Wzgórze Tumskie w Płocku, najstarszą część miasta z wiekowymi zabytkami i parkiem, rozświetli 4 grudnia ponad 250 tys. ledowych lampek. Płockie Ogrody Światła, które już po raz piąty na święta Bożego Narodzenia i nowy rok przygotuje PKN Orlen, będzie można zwiedzać do 6 stycznia 2022 r.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. Z kolei Wzgórze Tumskie to najstarsza część tego miasta z katedrą, dawnym opactwem benedyktyńskim i parkiem, położona na wysokiej na ok. 50 metrów skarpie, skąd rozciąga się malownicza panorama na dolinę Wisły.


"Z radością po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Płocka i turystów z całej Polski do zwiedzania Płockich Ogrodów Światła, które tradycyjnie rozświetlą Wzgórze Tumskie" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowej informacji spółki anonsującej specjalną iluminację.


Jak zapowiedział koncern, Płockie Ogrody Światła "przeniosą zwiedzających w iście bajkowy świat pełen kolorowych zwierząt i rozświetlonych drzew". Wśród lśniących, barwnych atrakcji pojawi się m.in. sam św. Mikołaj z magicznymi saniami oraz karuzela z reniferami, będą też wielkoformatowe fotoramki.


W tym roku zwiedzający iluminację na Wzgórzu Tumskim będą mogli odwiedzić również bożonarodzeniową szopkę, która stanie w pobliżu katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.


"Tegoroczna dekoracja będzie wyjątkowa" – zapewnia PKN Orlen, zapowiadając, iż tym razem Wzgórze Tumskie rozświetli ponad 250 tys. ledowych lampek, czyli sześć razy więcej niż w 2019 r., podczas ostatniej odsłony Płockich Ogrodów Światła.


"Przygotowanie takiego wydarzenia w mieście, w którym znajduje się nasz główny zakład produkcyjny, daje nam możliwość symbolicznego zaangażowania się w życie mieszkańców i podziękowania za kolejny rok wspólnego działania na rzecz rozwoju Płocka i regionu" – podkreślił prezes PKN Orlen.


Uroczysta inauguracja Płockich Ogrodów Światła, jak ogłosił koncern, nastąpi w sobotę, 4 grudnia, o godz. 17. - tę świąteczno-noworoczną iluminację będzie można podziwiać do 6 stycznia 2022 r.


Położona na Wzgórzu Tumskim w Płocku katedra jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To największa nekropolia Piastów.


W bazylice tej, oprócz Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego, pochowanych jest 14 piastowskich książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Spoczywa tam także księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego.


W sąsiedztwie katedry na Wzgórzu Tumskim, otoczonej parkiem kasztanowców z alejami spacerowymi, znajdują się też dawne opactwo benedyktyńskie - obecnie siedziba Muzeum Diecezjalnego, część średniowiecznego zamku z bramną Wieżą Szlachecką i wieżą zegarową oraz dawna kanonia - współcześnie siedziba założonego w 1820 r. Towarzystwa Naukowego Płockiego, najstarszego w Polsce.


Niedaleko położona jest z kolei najstarsza w Polsce szkoła i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca w tym samym miejscu od 1180 r. – obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, które w tym roku obchodzi 100-lecie nadania imienia swego patrona. Zachowały się tam m.in. fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.


W 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda ustanowił płockie Wzgórze Tumskie Pomnikiem Historii.


W tym samym roku odbyła się tam specjalna edycja Płockich Ogrodów Światła pod hasłem "Święta 1918 - 2018", poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz barwnej iluminacji przygotowanej przez PKN Orlen czynna była tam wówczas wystawa "Ojcowie Niepodległości", zorganizowana przez IPN, prezentująca sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.(PAP)


mb/ aszw/


Kraj i świat

2022-01-22, godz. 15:40 Poznań/ W sobotę tramwaje testowały nowy wiadukt nad ul. Lechicką Pierwsze tramwaje przejechały w sobotę nowym wiaduktem nad ul. Lechicką. Pojawiły się tam w ramach testów obciążeniowych obiektu - poinformował poznański… » więcej 2022-01-22, godz. 15:40 Lubuskie/ Ostrzeżenia przed marznącymi opadami i gęstą mgłą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i gęstą mgłą, które w niedzielę, a w… » więcej 2022-01-22, godz. 15:30 PŚ i ME w saneczkarstwie - powrót Sochowicza, zwycięstwo Kindla Saneczkarz Mateusz Sochowicz zajął 22. miejsce w mistrzostwach Europy w St. Moritz w swoim pierwszym starcie w elicie od wypadku na olimpijskim torze w Yanqing… » więcej 2022-01-22, godz. 15:30 Indie/ W pożarze budynku mieszkalnego zginęło 6, a rannych zostało 15 osób W 19-piętrowym budynku mieszkalnym w położonym na zachodzie Indii Bombaju doszło w sobotę do pożaru, w wyniku którego zginęło 6, a rannych zostało 15… » więcej 2022-01-22, godz. 15:20 Żaryn: nie do pomyślenia granie śmiercią człowieka i wikłanie jej w kampanię polityczną Nie do pomyślenia jest granie śmiercią człowieka i wikłanie jej w bieżącą kampanię polityczną - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora… » więcej 2022-01-22, godz. 15:20 Alpejski PŚ - Brytyjczyk Dave Ryding wygrał slalom w Kitzbuehel Brytyjczyk Dave Ryding wygrał w sobotę w Kitzbuehel slalom alpejskiego Pucharu Świata. To jego pierwsza w karierze wygrana w PŚ i pierwsze w historii zwycięstwo… » więcej 2022-01-22, godz. 15:10 Niemcy/ Połowa populacji otrzymała szczepionkę przypominającą przeciwko koronawirusowi Instytut Roberta Kocha poinformował, że prawie 41,7 miliona osób (50,1 procent) w Niemczech otrzymało do tej pory szczepionkę przypominającą przeciwko Covid-19… » więcej 2022-01-22, godz. 14:50 Izrael/ Media o polskim dyplomacie ratującym Żydów: bohater, tysiące osób zawdzięczają mu życie (korekta) Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z… » więcej 2022-01-22, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (22-01-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-01-22 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-01-22, godz. 14:40 Prognoza pogody na 23 stycznia Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej północna, wschodnia oraz częściowo środkowa Europa znajdować się będzie pod wpływem rozległego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »