Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 19:40 Autor: PAP

Szrot: prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone do niej przez Senat. Nowela czeka na publikację.


O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.


Nowe przepisy umożliwią wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.


Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Jedna z proponowanych zmian przewidywała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.


Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.


Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.


Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)


Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk


sdd/ agzi/ mchom/ jann/


Kraj i świat

2022-01-22, godz. 16:50 Media: selekcjoner polskich piłkarzy ma zostać przedstawiony 31 stycznia Nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski zostanie przedstawiony 31 stycznia na PGE Narodowym w Warszawie - zapowiedział prezes PZPN Cezary Kulesza w… » więcej 2022-01-22, godz. 16:50 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie IMGW przed gęstymi mgłami IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami. Alert dotyczy powiatów w zachodniej Wielkopolskie, m.in. powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego… » więcej 2022-01-22, godz. 16:50 PŚ w biathlonie - triumf Norweżek w sztafecie, Polki znów na 10. miejscu Biathlonistki Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut i Anna Mąka zajęły we włoskiej Anterselvie 10. miejsce w sztafecie 4x6 km, zaliczanej do Pucharu… » więcej 2022-01-22, godz. 16:40 Świętokrzyskie/ Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT i strażaków z zakresu ratownictwa lodowego Wspólne ćwiczenia z ratownictwa lodowego przeprowadzili w sobotę ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej i żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady OT. Nowe… » więcej 2022-01-22, godz. 16:40 Rajdowe MŚ - Ogier liderem w Monte Carlo, Loeb drugi Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1) prowadzi po trzecim etapie w Rajdzie Monte Carlo, pierwszej rundzie tegorocznych mistrzostw świata. Polacy nie … » więcej 2022-01-22, godz. 16:30 Wielkopolskie/ Tragiczny pożar w miejscowości Przysieczyn; zginął mężczyzna W wyniku pożaru, który wybuchł w sobotę po południu w miejscowości Przysieczyn w Wielkopolsce, zginął mężczyzna, a dwie inne osoby zostały zabrane do… » więcej 2022-01-22, godz. 16:20 Ukraina/ W Kijowie wylądował transport 90 ton amerykańskiej broni Samolot transportujący 90 ton amerykańskiej broni wylądował na lotnisku w Kijowie - poinformowała w sobotę ambasada USA na Ukrainie. » więcej 2022-01-22, godz. 16:20 Jeździecka Cavaliada – Kierznowska wygrała finał średniej rundy w Sopocie Aleksandra Kierznowska na wałachu Corleano wygrała trzeciego dnia jeździeckiej Cavaliady w Sopocie konkurs z rozgrywką, który był finałem średniej rundy… » więcej 2022-01-22, godz. 16:20 Lubelskie/ Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej konno patrolują granicę nad Bugiem Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzą konne patrole nadbużańskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej w ramach pilotażowego programu… » więcej 2022-01-22, godz. 16:10 P. Gliński zaprosił prezydenta Poznania do rozmów ws. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaprosił prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka do podjęcia rozmów ws. współfinansowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »